Zmiana decyzji środowiskowej

Pytanie:

"W toku postępowania administracyjnego, dotyczącego wydania decyzji środowiskowej zostało wydane postanowienie, na które służy zażalenie. Strony postępowania zażalenia nie wniosły. Jednak po okresie 2 tygodni wyszły na jaw nowe okoliczności, w związku z czym należałoby wydać postanowienie inne w swojej treści, nakładające na inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Czy w opisanej sytuacji można wydane postanowienie zmienić i w jakim trybie? Czy też wydać nowe postanowienie uchylając poprzednie?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana decyzji środowiskowej

Zgodnie z zasadą trwałości decyzji ostatecznych, nie powinny być one zmieniane dowolnie, a jedynie w wypadkach wskazanych w przepisach. Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (zwanej potocznie ustawą środowiskową) wymagane jest ponowne przeprowadzenie procedury badania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jeżeli jest ono wymagane dla danego przedsięwzięcia.

W przypadku, gdy konieczność zmiany decyzji wynikała z jej wadliwości, konieczna byłaby zmiana DŚU w trybie art. 155 kpa.  W tym trybie mogą być zmieniane jedynie decyzje ostateczne, nie dotknięte wadami wymienionymi w art. 145 § 1, przy czym zmiana taka wymaga zgody wszystkich stron postępowania.  Natomiast, gdy zmiana ta jest wskazana z uwagi na niepełne wykorzystanie danych z powodu braku wiedzy organu, niezbędne byłoby wznowienie postępowania w trybie art. 145 § 1 pkt. 5 kpa (nowe okoliczności lub dowody istniejące na moment orzekania a nieznane organowi wydającemu decyzję). Poprzednią decyzję należy zatem uchylić i wydać nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy. Samo wznowienie postępowania następuje w formie decyzji. Organem właściwym w sprawie jest ten organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji- w tym wypadku RDOŚ, starosta, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub wójt, burmistrz, prezydent miasta.   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika