Zmiana w załącznikach do umowy

Pytanie:

"Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa, z którą zawarłem umowę o wydanie przydziału lokalu mieszkalnego, może jednostronnie zmienić zapis w załączniku do umowy, który to załącznik w/g zapisu w umowie stanowi jego integralną część. Chodzi o to, że w załączniku tym było jednoznaczne ustalenie (zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej), że przy ustalaniu ostatecznego kosztu mieszkania zastosowany będzie współczynnik atrakcyjności wynoszący 0,98. Tymczasem kilka lat po zawarciu umowy i zamieszkaniu otrzymałem końcowe rozliczenie gdzie zastosowano współczynnik atrakcyjności dla mojego mieszkania w wysokości 1,1. Spowodowało to znaczny wzrost ceny mieszkania. W swoich interwencjach wyczerpałem drogę postępowania wewnątrzspółdzielczego i mam zamiar wstąpić na drogę sądową. Spółdzielnia swoje postępowanie uzasadnia tym, że Rada Nadzorcza swoją uchwałą (2 lata po umowie) zmieniła te współczynniki, bo przeprojektowano budynek i wzrosły koszty. Nadmieniam, że nie ma to związku z moim mieszkaniem. Jaką podstawę prawną mogę przywołać do swoich racji?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana w załącznikach do umowy

Ostateczne rozliczenie kosztów budowy spółdzielnia dokonuje na podstawie statutu i regulaminu rozliczenia (jeśli taki regulamin uchwalono). W przedstawionej sytuacji pewne reguły dokonania tego rozliczenia zawierają także poszczególne umowy ze spółdzielnią. Przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którymi spółdzielnia w zasadzie sama ustala zasady rozliczenia kosztów budowy, nie można interpretować w ten sposób, że może jednostronnie zmienić treść umowy. Z prawnego punktu widzenia spółdzielnia nie ma możliwości, by jednostronnie zmienić umowę. Jeśli postępuje w opisany w pytaniu sposób, to jest to po prostu działanie niezgodne z zawartą przez strony umową. Powyższe uwagi znajdą zastosowanie przy założeniu, że załącznik, o którym mowa, faktycznie był częścią umowy. Należy przede wszystkim ocenić charakter załącznika określającego zasady dokonania ostatecznego rozliczenia kosztów budowy. Nie jest bowiem wykluczone, że spółdzielnia potraktuje ten załącznik nie jako część umowy, lecz po prostu jako uchwałę, w miejsce której może zostać podjęta inna.

Jak jednak wynika z pytania spółdzielnia podaje inne argumenty w postaci wzrostu kosztów budowy. Takie rozumowanie nie jest naszym zdaniem uzasadnione w opisywanym przypadku. Jeśli bowiem wzrosły koszty budowy, to członkowie spółdzielni będą zobowiązani do dokonania odpowiednich dopłat, obliczanych zgodnie z ustalonymi w umowie współczynnikami. Nie ma potrzeby zmieniać tych współczynników, skoro nie zmienił się standard lokalu, a pokrycie dodatkowych kosztów i tak nastąpi. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika