Przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy

Pytanie:

"Czy w sytuacji, gdy w trybie art. 23 kodeksu pracy przekazywani są pracownicy, a wśród nich są emeryci - tj. osoby, które mają już naliczone emerytury (zawieszone) i przejmujący zakład pracy nie chce ich przejąć, należy im wypłacić odprawę, tak jak w przypadku zwolnień grupowych?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy

Art 23 [1] reguluje przypadki przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę. W razie przejścia zakładu pracy w całości lub części na innego pracodawcę staje się on co do zasady z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zwrot przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę obejmuje także i inne, nie wskazane w dotychczasowym art. 23[1] k.p. stany faktyczne, np. wyodrębnienie ze struktury organizacyjnej będącej pracodawcą nowego zakładu pracy stanowiącego dotychczas jej jednostkę wewnętrzną.

Do czasu wypowiedzenia pracownikom warunków pracy i płacy przez pracodawcę, który przejął zakład pracy na podstawie normy prawnej zawartej w tym przepisie, pracodawcę wiążą dotychczasowe warunki umów o pracę.

Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

W stosunku do zatrudnionych na umowę o pracę pracodawca nowy może zastosować wypowiedzenie warunków lub umowy o pracę. Przy czym samo przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. Jeśli pracodawca zwalnia z przyczyn reorganizacyjnych pracowników a zatrudniał ich więcej niż 20, to pracownicy ci mają prawo do odprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika