Zapłata kary umownej od spółki w likwidacji

Pytanie:

"Spółka A kupiła od spółki B dwa automaty o wartości 100 000 złotych każdy. W umowie handlowej zapisano, że serwis pogwarancyjny obejmuje naprawę w ciągu 24 godzin od chwili zgłoszenia. Umowa stanowi również, że za brak naprawy w przeciągu 24 godzin należy się kara umowna w wysokości 500 złotych za dzień. Spółka B (sprzedawca) jest w trakcie likwidacji. W tym czasie automat uległ awarii i nie został naprawiony w terminie. Czy w przypadku nie naprawionej maszyny w obiecane 24 godziny można dochodzić od spółki B kary umownej za każdy dzień opóźnienia? Jak można dochodzić owej kary umownej?"

Odpowiedź prawnika: Zapłata kary umownej od spółki w likwidacji

Z przedstawionego w pytaniu opisu sytuacji wynika, że jeszcze w trakcie istnienia spółki wystąpiły okoliczności zobowiązujące ją do dokonania naprawy. Obowiązków tych spółka nie wypełniła, a skoro tak, to mogą Państwo kierować żądanie o zapłatę do spółki z o.o.. Jeśli zobowiązanie to nie zostanie wykonane, można spółce wytoczyć powództwo, w okresie likwidacji posiada ona bowiem nadal osobowość prawną. Zgodnie z art. 285 kodeksu spółek handlowych likwidatorzy spółki mają obowiązek  złożyć sumy potrzebne do zaspokojenia lub zabezpieczenia znanych spółce wierzycieli, którzy się nie zgłosili lub których wierzytelności nie są wymagalne albo są sporne, do depozytu sądowego. Przede wszystkim należy więc zgłosić spółce wierzytelność. Jeżeli spółka uzna roszczenie za bezsporne, powinna zapłacić firmie A. Jest jednak prawdopodobne, że wierzytelnośc zostanie uznana przez likwidatorów za sporna, więc zgłoszenie jej przez firmę A stworzy obowiązek zabezpieczenia odpowiedniej kwoty. Aby jednak uniknąć niebezpieczeństwa takiej sytuacji, w której likwidatorzy uznają wierzytelność za zupełnie bezpodstawną (choć nie powinno to mieć miejsca), jeśli spółka nie zapłaci dobrowolnie, można skierować do sądu pozew o zapłatę.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika