Alimenty złożone do depozytu sądowego

Pytanie:

"Zasądzone świadczenie alimentacyjne na dzieci spełniam poprzez wpłatę na rachunek bankowy komornika. Komornik Sądowy mimo mojego pisma nie wskazał mi numeru rachunku bankowego w systemie IBAN (a dzwonić nie będę bo jest niemiły i mam zwyczaj pisemnego załatwiania spraw). Mój bank od stycznia 2005 zaprzestał realizowania przelewów na "stare" numery rachunków, nie mogę więc spełnić świadczenia alimentacyjnego. Gdzie powinienem wpłacić te pieniądze, aby świadczenie było spełnione? Słyszałem o depozycie sądowym. Czy tam? Jeżeli tam, to jak ustalić numer jego konta i co wpisać w treści przelewu?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty złożone do depozytu sądowego

 Dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego wyłącznie w przypadkach prawem przewidzianych. W śród tych okoliczności należy wskazać:

  • zwłokę wierzyciela, czyli sytuację gdy wierzyciel bez uzasadnionego powodu bądź uchyla się od przyjęcia zaofiarowanego świadczenia, bądź odmawia dokonania czynności, bez której świadczenie nie może być spełnione, bądź oświadcza dłużnikowi, że świadczenia nie przyjmie;
  • jeżeli wierzyciel odmawia pokwitowania,
  • jeżeli wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, nie wie, kto jest wierzycielem, albo nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela;
  • jeżeli wierzyciel nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych ani przedstawiciela uprawnionego do przyjęcia świadczenia;
  • jeżeli powstał spór, kto jest wierzycielem;
  • jeżeli z powodu innych okoliczności dotyczących osoby wierzyciela świadczenie nie może być spełnione.
  • jeżeli wierzyciel odmawia zwrotu dokumentu stwierdzającego zobowiązanie lub uczynienia na nim odpowiedniej wzmianki albo pisemnego oświadczenia o utracie dokumentu.

Żadna z wyżej wymienionych okoliczności, nie uzasadnia jednak złożenia należnej sumy do depozytu sądowego. Wydaje się, iż nie zachodzi tutaj zwłoka po stronie wierzyciela. Jeżeli komornik nie wskazał numeru rachunku w systemie IBAN, dłużnik może przekazać należną kwotę w formie przekazu pocztowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika