Zwrot bonifikaty przy dziedziczeniu

Pytanie:

"Jeżeli moja matka przekształciłaby mieszkanie z gminy z najmu na własnościowe-wspólnota i zapisała by to mieszkanie wnuczce lub wnukowi mocą testamentu to związku z tym mam kilka pytań. Jeżeli matka uzyskałaby 80% bonifikaty za przekształcenie tego mieszkania z najmu na własnościowe, to czy po śmierci mojej matki, jeżeli by nie upłynął okres 5 lat, a matka by zmarła w tym okresie do 5 lat od przekształcenia mieszkania na własnościowe, to czy wnuczka lub wnuk musiałby zapłacić gminie udzieloną bonifikatę (zaznaczam, że jest to osoba bliska)? Czy jeżeli ja jako syn nie odrzucę spadku po mojej matce, to przez jaki okres od śmierci matki odpowiadam swoim majątkiem za jej długi?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot bonifikaty przy dziedziczeniu

Przyjmujemy, że Pana matka nabyłaby mieszkanie jako strona umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony, zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 68 ust. 2 u.g.n., jeżeli nabywca nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny zbył ją lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zbywanie lub nabywanie w rozumieniu u.g.n., to dokonywanie czynności prawnych, na podstawie których następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej albo oddanie jej w użytkowanie wieczyste (art. 4 pkt 3b u.g.n.).

Nabycie własności nieruchomości w drodze dziedziczenia ma swoje źródło nie w czynności prawnej, ale w zdarzeniu prawnym, jakim jest śmierć spadkodawcy. Nie można tu zatem uznać, że doszło do zbycia nieruchomości uzasadniającego zwrot bonifikaty przez spadkobierców.  Nawet zresztą gdyby uznać tę formę nabycia własności za podlegającą definicji z u.g.n., wnuczka i wnuk jako zstępni są osobami bliskimi (art. 4 pkt 3 u.g.n.), a zatem zgodnie z art. 68 ust. 2a pkt 1 u.g.n. nie znalazłby zastosowania przepis ust. 2. Inaczej jednak przedstawiałaby się sytuacja, w której spadkobiercy wymienieni w pytaniu zdecydowaliby się dokonać zbycia nabytej nieruchomości.

Polskie prawo nie uzależnia odpowiedzialności za długi spadkowe od upływu terminu od chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Nie można jednak wykluczyć, że pewne zobowiązania mogą ulec przedawnieniu. O tym jednak, czy do niego doszło, decydują konkretne okoliczności - w szczególności istotny jest tu charakter roszczenia. Ponadto, sąd uwzględnia upływ terminu przedawnienia na zarzut zobowiązanego, a nie z urzędu (art. 117 §2 k.c.).



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika