Zwrot kosztów przechowania rzeczy

Pytanie:

"Za zakupione skrzydło drzwiowe otrzymałem zwrot kosztów poniesionych przy zakupie. Skrzydło drzwiowe jest do odbioru przez sprzedającego, który w wyznaczonym terminie ich nie odebrał. Co należy zrobić w tym przypadku? Mogę żądać odszkodowania za przechowywanie, ale na podstawie jakiego dokumentu?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów przechowania rzeczy

Roszczenie o zapłatę odszkodowania wynika z istnienia po stronie sprzedawcy odpowiedzialności za nienależyte wykonanie zobowiązania (czyli dostarczenie wadliwego towaru). W opisanym w pytaniu przypadku, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu wady rzeczy, sprzedawca ma obowiązek zapłaty za szkodę, chyba że nie ponosi odpowiedzialności za jej powstanie (czyli generalnie, gdy szkoda powstała nie z jego winy).

W przedstawionej sytuacji w majątku kupującego powstała szkoda w postaci uszczuplenia tego majątku poprzez wydatki poniesione za przechowanie rzeczy.  Jeżeli kupujący był zmuszony oddać rzecz na przechowanie osobie trzeciej, dowodem będzie wystawiony przez tą ostatnią rachunek. Jeżeli kupujący we własnym zakresie przechowywał rzecz, to nie ma określonego dokumentu, który mógłby udowodnić wysokość szkody. W tym wypadku istnienie i wysokość szkody można udowodnić wszelkimi środkami dowodowymi – nie muszą to być żadne dokumenty. Jednak to, jakie to będą dowody, zależy od konkretnych okoliczności.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja może być ukształtowana także w inny sposób. Otóż jeżeli sprzedawca ma siedzibę czy sklep w tej samej miejscowości, w której mieszka kupujący, to ten ostatni nie musi czekać na dyspozycje ze strony sprzedawcy, dotyczące odesłania czy odebrania rzeczy. Kupujący może bowiem odesłać rzecz na koszt i ryzyko sprzedawcy. Jeżeli przewoźnik nie zgodzi się na to, by koszty transportu pokrył dopiero odbiorca (czyli sprzedawca), to kupujący będzie musiał sam pokryć koszty. Jednak będzie miał już wtedy rachunek, na podstawie którego udowodni wysokość szkody i zażąda odszkodowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika