Wniosek o uzupełnienie wyroku w zakresie kosztów

Pytanie:

"Czy po zamknięciu rozprawy i wydaniu wyroku nieprawomocnego strona może złożyć wniosek o uzupełnienie kosztów zastępstwa procesowego, przedkładając spis kosztów?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o uzupełnienie wyroku w zakresie kosztów

Wydaje się, że istotą problemu pytającego jest wyjaśnienie sytuacji, czy możliwy jest wniosek do sądu cywilnego o uzupełnienie postanowienia o kosztach zastępstwa procesowego, które sąd w istocie zawarł w wyroku. Wniosek ten byłby możliwy jedynie wówczas, gdyby strona złożyła przed zamknięciem rozprawy spis kosztów, na podstawie którego domaga się ona uzupełnienia postanowienia o kosztach zastępstwa prawnego, lub wniosek o zasądzenie kosztów wg norm przepisanych. Warto jednak zauważyć, że nawet w takim wypadku spis kosztów przedłożony do akt nie wiąże sądu, tzn. sąd nie ma obowiązku orzec o kosztach zastępstwa procesowego widniejących w spisie. Sąd obowiązany jest bowiem zasądzić stawki minimalne w zakresie kosztów zastępstwa procesowego, o których mowa w odrębnych przepisach, mając możliwość fakultatywnego podwyższenia tych stawek do sześciokrotności ich wysokości ze względu m.in. na zawiłość sprawy, nakład pracy pełnomocnika. W innym wypadku, gdyby strona złożyła spis kosztów po zamknięciu rozprawy, wniosek, o którym mowa w pytaniu, jest niedopuszczalny.

Należy pamiętać o art. 351 kodeksu postępowania cywilnego. Wedle jego treści, strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu (czyli w opisanej sytuacji, gdyby złożony został spis kosztów lub wniosek o zasądzenie kosztów wg norm przepisanych). Wniosek o uzupełnienie wyroku co do zwrotu kosztów lub natychmiastowej wykonalności sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika