Nakłady na majątek osobisty współmażonka

Pytanie:

"Chcemy z mężem dokonać podziału majątkowego na drugiej rozprawie rozwodowej. Nie wiem, jak załatwić sprawę zwrotu nakładów na majątek osobisty męża. Kiedy mogę zażądać zwrotu nakładów na majątek osobisty męża? Czy zakończenie podziału majątku zamyka mi tę możliwość wystąpienia z takim wnioskiem później?"

Odpowiedź prawnika: Nakłady na majątek osobisty współmażonka

W trakcie postępowania rozwodowego sąd może dokonać podziału majątku wspólnego małżonków, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce często zdarza się, że sąd decyduje się na dokonanie podziału, jeśli małżonkowie przedstawią zgodny wniosek.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. Należy natomiast podkreślić, że przepisy mówiące o podziale majątku wspólnego małżonków nie obejmują rozstrzygnięcia jakie wydatki z majątku odrębnego jednego z małżonków na rzecz majątku odrębnego drugiego z nich podlegają zwrotowi.

W zasadzie rozliczenia dotyczÄ…ce nakÅ‚adów z majÄ…tku osobistego jednego z małżonków na majÄ…tek osobisty drugiego z nich powinny być dochodzone na drodze osobnego procesu cywilnego (w postÄ™powaniu procesowym, a nie – jak w przypadku podziaÅ‚u majÄ…tku wspólnego – w postÄ™powaniu nieprocesowym). Jednakże w orzecznictwie SÄ…du Najwyższego można znaleźć poglÄ…d, iż w pewnych sytuacjach dokonywanie osobnego rozliczenia byÅ‚oby niecelowe i w postÄ™powaniu o podziaÅ‚ majÄ…tku należy dokonać także rozliczeÅ„ nakÅ‚adów z majÄ…tku osobistego jednego z małżonków na majÄ…tek osobisty drugiego. Tak jest w sytuacji, gdy chodzi o rozliczenie sumy nakÅ‚adów na kompletny obiekt (np. budynek mieszkalny czy handlowy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika