Zwrot niesłusznie wyegzekwowanych kwot

Pytanie:

"Całe zdarzenie miało miejsce jakieś pół roku temu. Firma nasza była dłużnikiem innej firmy. Wierzyciel zdecydował się skierować sprawę do sądu i otrzymał uprawomocniony wyrok. Skierował sprawę do postępowania komorniczego i... komornik zaczął działać. Zobowiązanie nasze częściowo zostało zaspokojone poprzez zajęcie przez komornika środków z konta bankowego oraz poprzez nasze własne wpłaty bezpośrednio do wierzyciela. W tak zwanym "międzyczasie", z uwagi na wcześniejsze błędy proceduralne, wyrok został cofnięty i sprawa skierowana do ponownego rozpatrzenia przez sąd. Uchylenie wyroku i jednocześnie spełnienie świadczenia pieniężnego (w okresie działań prowadzonych przez komornika) spowodowało, że żądania strony powodowej stały się bezzasadne. Niemniej jednak koszty - szczególnie komornicze zostały zapłacone i... I teraz mam pytanie: czy jest jakaś szansa, aby odzyskać przynajmniej jakąś część tych kosztów? Czy płatności zapłacone poprzednio na konto wierzyciela "nadmiarowo" (powyżej naszego zobowiązania - mające na celu pokrycie kosztów egzekucji komornika) można w chwili obecnej skompensować z bieżącymi zobowiązaniami?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot niesłusznie wyegzekwowanych kwot

Jeżeli ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd jest wynikiem wniesienia skargi o wznowienie postępowania, to na mocy art. 415 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, sąd zmieniajac lub uchylając wyrok orzeka w orzeczeniu końcowym, na wniosek skarżącego, o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia. Zwrot tego świadczenia nie wyłącza możliwości dochodzenia w osobnym procesie naprawienia szkody poniesionej wskutek wykonania wyroku, zatem po wydaniu orzeczenia końcowego przez sąd, mozliwe jest dochodzenie zwrotu zapłaconych kosztów egzekucyjnych od zaspokojonego wierzyciela w odrębnym postępowaniu. Jednak do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, koszty te nie mogą być potrącone z bieżących wierzytelności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika