Zwrot pożytków - zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Przed sądem toczy się sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości. Jestem współwłaścicielem tej nieruchomości. Na ostatniej rozprawie sąd zobowiązał w terminie 1 miesiąca do wskazania czy uczestniczy zgłaszają jakiekolwiek roszczenia, a w szczególności zwrot pożytków. Jakie to mogą być roszczenia, o jakie zwrot pożytków mogę się domagać?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot pożytków - zniesienie współwłasności

O ile współwłaściciele nie umówili się inaczej, pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów, w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. 

Pożytki są to przychody, korzyści otrzymane przez poszczególnych współwłaścicieli z tytułu korzystania z  nieruchomości. W prawie cywilnym rozróżnia się pożytki naturalne i pożytki cywilne. Pożytki naturalne to płody i inne odłączone od nieruchomości części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy. Natomiast pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego.
Przykładowo, dochód z najmu będzie stanowił pożytek  współwłaściciela, który w okresie trwania współwłasności najmował nieruchomość i otrzymywał z niej dochody.  Jeżeli współwłaściciel nie rozliczył się z pozostałymi współwłaścicielami z tych dochodów  (o ile obowiązany był do rozliczenia), powinien się z nich rozliczyć w trakcie zniesienia współwłasności. Czasami za pożytek uznaje się również np. możliwość zamieszkiwania w nieruchomości przez danego współwłaściciela, chociaż jest to kwestia sporna w literaturze przedmiotu. Wartość pożytków z reguły szacowana jest przez biegłego. O tym czy i jakich pożytków może się Pan domagać będzie zależało od okoliczności faktycznych sprawy, a więc od tego czy któryś ze współwłaścicieli otrzymał jakieś korzyści, z których powinien się z innymi współwłaścicielami rozliczyć.
W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Zgłoszenie roszczeń o zwrot poniesionych nakładów (np. na remont nieruchomości) i o zwrot pożytków w trakcie postępowania o zniesienie współwłasności jest ważne o tyle, że po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może już dochodzić takich roszczeń chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności. Prosimy również o zapoznanie się z poradą:  Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika