Koszty utrzymania dzieci przed i po rozwodzie

Pytanie:

"Pani Anna rozwodzi sie z mężem. Pozew o rozwód wniósł mąż. Od jakiegoś czasu płaci alimenty na dzieci. Pani Anna obawia się, że mąż przestanie je płacić. Mąż wypomina jej fakt płacenia alimentów i straszy, że przestanie je płacić. Pani Anna wolałaby, żeby sąd zobowiązał męża do płacenia alimentów. Czy pani Anna może złożyć pozew o alimenty w sytuacji, kiedy otrzymuje już je na zasadzie"dobrej woli"męża?"

Odpowiedź prawnika: Koszty utrzymania dzieci przed i po rozwodzie

W trakcie trwania małżeÅ„stwa obydwoje małżonkowie obowiÄ…zani sÄ…, każdy wedÅ‚ug swych siÅ‚ oraz swych możliwoÅ›ci zarobkowych i majÄ…tkowych przyczyniać siÄ™ do zaspokajania potrzeb życiowych rodziny, którÄ… przez swój zwiÄ…zek zaÅ‚ożyli (art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego). Z tego przepisu wynika, że pÅ‚acone w czasie trwania małżeÅ„stwa „alimenty” do czasu wyroku rozwodowego nie sÄ… wyrazem „dobrej woli” męża, lecz realizacjÄ… obowiÄ…zku naÅ‚ożonego na niego przez ustawÄ™. Gdyby w trakcie trwania małżeÅ„stwa mąż nie chciaÅ‚ Å‚ożyć na zaspokojenie potrzeb rodziny dobrowolnie, wówczas żona mogÅ‚aby wystÄ…pić do sÄ…du z odpowiednim żądaniem.

Zgodnie z art. 58 § 1 kro, w wyroku rozwodowym sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Przepis ten zobowiązuje sąd do uregulowania obowiązku rodziców do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka w wyroku rozwodowym bez względu na to, czy któreś z rodziców tego się domagało (orz. SN z dnia 17 września 1948 r., C 499/48, PN 1949, nr 3-4, s. 323). Oznacza to, że w trakcie postępowania rozwodowego Pani Anna nie musi zgłaszać żądania, gdyż sąd jest zobowiązany orzec o obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci w wyroku rozwodowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika