Jakie opłaty może pobierać komornik?

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe.

W jakich wypadkach komornik pobiera opłaty stosunkowe?

W przypadku, gdy przedmiotem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika jest egzekucja świadczeń pieniężnych, komornik pobiera opłaty stosunkowe. Wysokości tych opłat jest uzależniona od wartości świadczenia, które egzekwuje. Jeżeli wierzyciel, na którego wniosek prowadzona jest egzekucja rozszerzy swoje roszczenie - nastąpi rozszerzenie wysokości egzekwowanego świadczenia - komornik pobiera opłatę stosunkową od różnicy tego świadczenia.

Czy opłata stosunkowa ulega zmianie, gdy wierzyciel wybiera więcej niż jeden sposobów egzekucji?

W takiej sytuacji opłata stosunkowa ulega podwyższeniu o 1/10 część za każdy następny sposób egzekucji.

Jakie opłaty należy ponieść, gdy egzekwowane są świadczenia o charakterze niepieniężnym?

W sprawach, w których przedmiotem postępowania egzekucyjnego są świadczenia niepieniężne (oraz w niektórych innych przypadkach, które wprost określają przepisy) opłata jest stała.

Jakie obciążenia finansowe nałożone są przez komornika na dłużnika w związku z prowadzona egzekucją?

W sytuacji, gdy egzekucja świadczeń pieniężnych zostanie już dokonana, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego roszczenia. Nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli egzekucja została podjęta do przedmiotu zabezpieczenia, opłatę tę pomniejsza się o kwotę uiszczoną za dokonanie zabezpieczenia, a dokonana przez wierzyciela opłata podlega zwrotowi z pierwszych świadczeń wyegzekwowanych przez komornika. Jeżeli komornik dokonał zabezpieczenia roszczenia, to po jego dokonaniu pobiera opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości roszczenia.

Może zdarzyć się sytuacja, w której egzekucja okaże się bezskuteczna bądź wyegzekwowana kwota nie wystarcza na pokrycie kosztów egzekucji, wtedy komornik zwraca połowę opłaty stosunkowej pobranej od wierzyciela tytułem zabezpieczenia.

Co stanowi podstawę obliczenia opłaty egzekucyjnej?

Podstawą ustalenia opłaty egzekucyjnej jest wartość egzekwowanego roszczenia. Do wartości tej wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku lub rozszerzenia egzekucji. Nie wlicza się jednak kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego i kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu egzekucyjnym.

Jakie opłaty pobiera komornik za egzekucję świadczeń powtarzających się?

W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego roszczenia, po każdym roku prowadzenia egzekucji, a jeżeli przedmiotem egzekucji są świadczenia za okres krótszy niż rok - po zakończeniu egzekucji świadczenia.

Ile wynosi opłata stała pobierana przez komornika?

Wszczęcie egzekucji i postępowania o zabezpieczenie świadczeń niepieniężnych uzależnione jest od uiszczenia przez wierzyciela opłaty stałej. Opłata stała pobierana przez komornika została ustalona na 40% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i jest pobierana za:

  1. wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości - w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdej izby składającej się na pomieszczenie przedsiębiorstwa,

  2. wprowadzenie zarządcy zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości,

  3. opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.

Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Czy przy opróżnianiu lokali - eksmisji - komornik pobiera dodatkowe opłaty?

Pomimo, iż w przypadku dokonywanej eksmisji komornik pobiera wspomnianą wyżej opłatę stałą, to pobierana jest także odrębna opłata od każdej izby. Nie pobiera się jednak takiej odrębnej opłaty od pomieszczeń stanowiących: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobnych. Przy opróżnianiu pomieszczeń i lokali niemieszkalnych natomiast, w szczególności garażu, stajni, obory lub sklepu, pobiera się opłatę za każde pomieszczenie, jak za izbę.

Jakie inne opłaty może pobierać komornik?

Komornik może dokonywać czynności nie tylko ściśle związanych z postępowaniem egzekucyjnym, ale także o innym charakterze. Także i za te czynności pobiera opłaty:

  • za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę,

  • za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci, bez dokonywania równoczesnego spisu, pobiera się opłatę stałą w wysokości 4% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia od każdej opieczętowanej izby lub innego pomieszczenia,

  • Za wprowadzenie wierzyciela w posiadanie w przypadkach innych niż wymienione, gdzie pobierana jest stała opłata 40% pobiera się opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a w razie podjęcia egzekucji na skutek dalszych naruszeń posiadania, opłatę zwiększa się każdorazowo o 100%,

  • Za egzekucję inną pobiera się opłatę stałą w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę czynności egzekucyjnych.

Pamiętaj, że:

  • Komornik podejmuje czynności egzekucyjne niezbędne dla skutecznego przeprowadzenia egzekucji w terminie 3 dni od chwili otrzymania wniosku,

  • Za niedotrzymanie terminu 21 dni na wszczęcie egzekucji oraz za dokonanie czynności pozornych komornik podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej,

  • Przy oznaczaniu wartości egzekwowanego roszczenia każde rozpoczęte 10 zł liczy się za pełne,

  • Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 50% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia,

  • Opłatę nie uiszczoną przez wierzyciela zwolnionego od kosztów sądowych oraz pozostałą część opłaty nie obciążającą wierzyciela komornik ściąga od dłużnika.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. 1997 r., Nr 133, poz. 882 ze zmianami).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • grzeg1 2013-10-14 05:21:27

    Czy jesli w kilka miesiecy po uprawomocnieniu sie wyroku w wyniku ktorego z dluznika stalem sie wierzycielem, komornik ma prawo do pobrania oplaty, jesli teraz juz dluznik zwraca mi pieniadze na konto? Wszystko dzieje sie w trzy miesiace po uprawomocnieniu wyrku, ale sad w te trzy miesiace nie powiadomil komornika a ten banku, i zwrot na moj rachunek ponownie wrocil do komornika i potem do sadu. Po kolejnych miesiacach walki komorik zwrocil mi kwote, ale pomniejszona o ok 10%. Czy ja mam ponosic koszty bledow sadu?

  • zyta 2012-10-23 21:30:33

    nie płacę krusu od 96roku na dzięn dzisieiszy mam 32tyś długu ile może pobierać pieniędzy komornik czy to jest od sumy zadłurzenai proszę o pomoc DZIĘKUJE BARDZO

  • Ryszard 2011-11-25 20:54:49

    Czy komornik po spłacenu długu bezposrednio dla wierzyciela i umozeniu sprawy, moze pobierac 5% opłaty stosunkowej zarówno od dłuznika jak i od poręczyciela ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika