Egzekucja świadczeń niepieniężnych artykuły i zmiany w prawie
Przełomowe zmiany w służbie komorników
4.1.2019
Od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników.
Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych
28.12.2018
Nowelizacja przepisów zakłada aktywizację dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie (...)
15.10.2017
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zawiera korzystne dla obywateli zmiany w zasadach pobierania wynagrodzeń przez komorników – część opłat zostanie obniżona, a niektóre (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
18.5.2017
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie (...)
Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?
20.10.2016
Zasadą postępowania egzekucyjnego jest, iż wszczyna się je na wniosek wierzyciela, który jest kierowany do komornika. Wniosek o wszczęcie egzekucji może być złożony zarówno w formie (...)
Komornicy szybciej odzyskają pieniądze
20.7.2011
Dłużnik ucieka przed komornikiem i nie oddaje pieniędzy? Zapłaci nawet pięć razy więcej niż teraz. Grzywna od sądu wzrośnie dziesięciokrotnie.
Jak egzekwować kontakty z wnukiem
12.7.2011
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Jakie opłaty może pobierac komornik?
4.11.2009
Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe.
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
23.7.2009
Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie (...)
XI - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie egzekucyjne
20.8.2008
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne. Tytuły II i III (Dz.U. 1964 Nr 43, poz. 296). Zawarte są tu przepisy szczegółowe o (...)
Rozporządzanie akcjami w spółkach akcyjnych
28.5.2008
Akcje są papierami wartościowymi, które mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Ucieleśniają one określone w kodeksie spółek handlowych uprawnienia i obowiązki a także stanowią dowód (...)
Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki - opinia prawna
4.4.2008
W spółce z o.o. zarząd może ustanowić prokurę jednoosobową lub prokurę łączną, w ten sposób określając ewentualna konieczność współdziałania prokurentów. Prokura może być w każdym (...)
Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?
14.9.2005
W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję (...)
Wymuś na dłużniku wykonanie orzeczonej czynności, czyli egzekucja świadczeń niepieniężnych
10.3.2005
Tytuł egzekucyjny wystawiony przeciwko dłużnikowi może niekiedy zawierać zobowiązanie, którego przedmiotem jest dokonanie jakiejś czynności faktycznej, np. wybudowanie budynku, dopuszczenie (...)
Czy można eksmitować "na bruk" - czyli egzekucja nakazu opróżnienia lokalu i wydania rzeczy
10.3.2005
Skuteczne prawo egzekucyjne powinno dawać wierzycielowi pewność, że każdy tytuł egzekucyjny zobowiązujący dłużnika do określonego zachowania się, będzie mógł zostać wykonywany. Choć najliczniejszą (...)
Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?
4.2.2005
Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób (...)
Egzekucja świadczeń niepieniężnych (stan prawny obowiązujący do dnia 4 lutego 2005 r.)
3.2.2005
Istnieją przypadki, w których egzekucja zmierza do wydobycia rzeczy, które znajdują się we władaniu dłużnika. W sytuacji, gdy rzecz znajduje się we władaniu osoby trzeciej, a nie (...)
Jakie opłaty może pobierać komornik?
3.2.2005
Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe. Nie ma tu jednak żadnej (...)