FGŚP artykuły i zmiany w prawie
Nowe terminy opłacania składek na ZUS
6.2.2022
Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek (...)
Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.
29.11.2021
Obecnie obowiązują jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na (...)
Nowelizacja o rozliczeniach świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
29.10.2021
Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi (...)
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?
29.9.2021
Jeśli jsteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zaświadczenia, że nie masz zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP i chcesz uzyskać (...)
10 działań antykryzysowych dla firm
8.11.2020
Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. Tak, jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed (...)
Organizacje pozarządowe ze wsparciem w czasie pandemii
18.8.2020
Tarcza antykryzysowa to szereg narzędzi wspierających przedsiębiorców, pracowników, a także organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Dzięki tej pomocy mogą one wyjść (...)
Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
25.5.2020
Mikro, małe i średnie firmy mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poznaj odpowiedzi resortu pracy (...)
Tarcza antykryzysowa – najważniejsze ostatnie zmiany
24.5.2020
Najnowsze zmiany w ramach tarczy antykryzysowej przynoszą liczne rozwiązania korzystne m.in. dla rodzin, emerytów, osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudniających osoby (...)
Już ponad 42 mld zł trafiły do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej
21.5.2020
Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 20 maja - wynosi już 42,88 mld zł.
Tarcza antykryzysowa w skrócie
21.5.2020
Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.
Tarcza antykryzysowa po zmianach
20.4.2020
Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS za 3 miesiące
6.4.2020
Zwolenie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom w tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy mają złagodzić skutki wprowadzonych (...)
Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową
31.3.2020
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie (...)
Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm
28.3.2020
Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się (...)
Pakiet dot. tarczy antykryzysowej
25.3.2020
Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów (...)
Wysokość składek na ubezpieczenia
14.6.2018
Poznaj obowiązujace wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ubezpieczenie zdrowotne m.in. dla przedsiębiorców.
Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2018 r.
4.1.2018
Poznaj najniższą obowiązującą podstawę wymiaru składek oraz kwoty składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące (...)
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - co to takiego?
28.9.2017
Płatnik składek (pracodawca) ma obowiązek opłacać składkę na FGŚP za pracownika, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Stopa procentowa składki na (...)
Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?
27.9.2017
5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje (...)
Roszczenia pracowników niewypłacalnych firm pod ochroną
13.9.2017
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych rozszerza ochronę roszczeń pracowników i przyspiesza (...)
Rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników niewypłacalnych firm
17.7.2017
Proponowane w nowelizacji zmiany mają na celu rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz świadczeń (...)
Jak uzyskać wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych?
14.5.2017
Świadczenia są wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdy: roszczenia nie zostały zaspokojone przez pracodawcę, który jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów (...)
Jeden przelew do ZUS zamiast 4
10.3.2017
Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przewidującej, że (...)
Ustawa górnicza podpisana. Uratuje górnictwo?
27.1.2015
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 - 2015 oraz niektórych innych ustaw pozwoli zrealizować rządowy "Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A.".
Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika
12.5.2012
W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdy umiera jeden ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu. Można jednak tego uniknąć.
Łatwiej odzyskasz zaległą wypłatę
6.10.2011
Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Łatwiej odzyskamy zaległą pensję
1.7.2010
Byli pracownicy, którzy nie doczekali się zaległej wypłaty - mimo posiadanego orzeczenia sądu przeciwko pracodawcy - dostaną pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jak odzyskać wynagrodzenie z FGŚP?
12.4.2007
Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
21.9.2006
1 października br. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Ustawa ta reguluje zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń (...)
Pożyczka z FGŚP na wynagrodzenia
26.5.2006
Skoryguj wysokość wpłat na FGŚP!
10.3.2006
Czy będzie korekta składek na FGŚP?
30.1.2006
Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna
9.5.2005
W przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie ma ustalenie, jaki charakter miała wypłata dokonana w wyniku zawartej przed sądem ugody. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że powód złożył (...)
14.3.2005
Płatnik składek (czyli w tym wypadku pracodawca) ma obowiązek wykazywać w deklaracji rozliczeniowej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, z podziałem na źródła finansowania tych składek (...)
8.3.2005
Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, mają znaczny wpływ na zobowiązania podatkowe. Zarówno osoby fizyczne, opłacające samodzielnie składki zusowskie, a są to przede wszystkim (...)
Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna
3.12.2004
FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy, która jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się pewnych przesłanek (ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź (...)