Adopcja artykuły i zmiany w prawie
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dopłata do żłobka od 1 stycznia 2022 r.
21.12.2021
Celem ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym jest wsparcie rodzin z dziećmi, przede wszystkim poprzez wprowadzenie dwóch nowych świadczeń: rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dopłaty do (...)
18.9.2021
Ułatwienie tworzenia nowych rodzin zastępczych, wyższe wynagrodzenia, a także krok milowy w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy – wprowadzenie zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. (...)
21.3.2021
Szanując prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w (...)
Zakaz unieważnienia małżeństwa
9.10.2020
Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne, wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa (...)
Prezydencki projekt zmiany Konstytucji RP
16.7.2020
Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany Konstytucji RP zakładający, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Projekt trafił już do Sejmu.
Weszły w życie przepisy zwalczające nielegalne adopcje
27.11.2019
Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji będą bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które weszły 20 listopada (...)
Walka z nielegalnymi adopcjami
28.10.2019
Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji muszą być bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, które wkrótce (...)
Walka z szarą strefą adopcyjną
14.7.2019
Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje, że bezkarne nie pozostaną również „pojedyncze” nielegalne adopcje. Karę poniesie zarówno matka, jak osoba przyjmująca dziecko. (...)
27.5.2019
Głównym celem postępowania ułaskawieniowego jest korekta prawomocnego wyroku w części dotyczącej kary. Ułaskawienie bowiem polega na całkowitym lub częściowym darowaniu albo złagodzeniu (...)
Unia Europejska będzie chronić tożsamość narodową dzieci
8.12.2018
We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości narodowej, kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. Rada (...)
Adopcja - najważniejsze informacje
24.11.2018
Adopcja, inaczej przysposobienie, jest uznaniem dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne. Ma ona nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także prawny: powstałe (...)
Dzieci powinny być w rodzinach...
12.11.2018
Rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, lepsza praca z rodziną, większe wsparcie dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków pieczy zastępczej (...)
Rodzinna piecza zastępcza szansą na drugi dom
21.4.2018
Większe wsparcie dla rodzin, rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej, ograniczenie umieszczania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, przekazanie ministrowi rodziny całości (...)
Ustawa chroniąca polskie dzieci już wkrótce
22.1.2018
Procedowana ustawa reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
13.9.2017
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)
Unieważnienie małżeństwa zawartego przez przysposabiającego i przysposobionego
5.9.2017
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraża zakaz zawierania małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. W związku z tym, unieważnienia małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia między (...)
Postępowanie odrębne w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi
30.5.2017
W ramach cywilnego postępowania procesowego wyróżna się postępowania odrębne - każde służące rozpoznawaniu tylko spraw określonego rodzaju. Toczą się one według przepisów o postępowaniu (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
24.3.2017
Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych (...)
Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim
25.3.2015
W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)
Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?
27.6.2014
Przysposobienie - inaczej adopcja lub usynowienie - polega na wykreowaniu między przysposabiającym (osoba, która chce zaadoptować dziecko) i przysposobionym (dziecko, które ma być zaadoptowane) (...)
Ośrodki adopcyjne naruszają ustawę o ochronie danych osobowych
29.4.2014
Negatywny wpływ na działalność ośrodków miał brak kontroli i monitoringu ich działalności, a także nieopracowanie programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w ramach strategii rozwoju (...)
System adopcyjny może działać lepiej?
20.5.2013
W Polsce przeprowadza się co roku około trzech tysięcy adopcji. Zdarza się jednak, że chętni do adoptowania dziecka czekają na decyzję sądu nawet po kilka lat.
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Mój mąż będzie miał dziecko z inną kobietą. Nie chcemy, aby to dziecko nosiło jego nazwisko. Czy jest to możliwe i jakie będą konsekwencje takiego zachowania? Jakie prawa (...)
27.12.2011
Trudniej o dziecko. Ośrodki adopcyjne do likwidacji
25.10.2011
W kraju działają 93 placówki przysposabiające dzieci. Po nowym roku co trzecia z nich zniknie.
Związki partnerskie trafią do Sejmu
17.5.2011
Projekt ustawy przewiduje, że dwie osoby - jednej lub różnych płci - mogą zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego zawartą między sobą umowę cywilnoprawną określającą wzajemne zobowiązania. (...)
Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?
21.4.2011
Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich (...)
Wyłączenie pracownika lub organu z postępowania administracyjnego
14.1.2011
Określenie przesłanek wyłączenia pracownika od udziału w sprawie ma na celu zapewnienie maksymalnej bezstronności ze strony organu administracyjnego, a także prawidłowość wydanych decyzji. Kodeks (...)
Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?
31.12.2010
W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie (...)
Urlop ojcowski prostszy po adopcji
29.10.2010
Pracownik, który adoptował dziecko, skorzysta z urlopu ojcowskiego nawet wtedy, gdy maluch ukończy pierwszy rok życia.
Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?
15.9.2010
Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Jest to jedyna przewidziana w ustawie droga rozwiązania (...)
Handel ludźmi w Kodeksie karnym
8.9.2010
Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji
25.8.2010
Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego (...)
Opieka nad dzieckiem przez pary tej samej płci
19.7.2010
Na mocy wyroku francuskiego Sądu Najwyższego z 8 lipca bieżącego roku stwierdzono, że orzeczenie amerykańskiego sądu cywilnego zezwalającego na adopcję dziecka przez osoby tej samej płci może (...)
Przyszli rodzice przejdą szkolenia
15.7.2010
Chcesz adoptować dziecko? Najpierw musisz poznać przepisy dotyczące praw dziecka oraz wybrane elementy pedagogiki czy psychologii rozwojowej i wychowawczej - donosi Rzeczpospolita.
Argentyna daje gejom małżeństwo i prawo do adopcji
6.5.2010
Izba niższa parlamentu Argentyny głosami 125 posłów przy 109 przeciwnych i sześciu wstrzymujących się przyjęła reformę kodeksu cywilnego. Dokument zrównuje prawa hetero i homoseksualistów.
Definicja handlu ludźmi nie chroni dzieci
7.4.2010
Rodzice i prawnicy alarmują, że posłowie, zmieniając kodeks karny, zalegalizują sprzedaż dzieci ? donosi Rzeczpospolita.
Polacy za aborcją ale przeciw małżeństwom homoseksualnym
23.3.2010
5 % Polaków jest za adopcją na żądanie, tyleż samo z adopcją dzieci przez pary homoseksualne, 60 % Polaków uważa, że aborcja powinna być legalna w szczególnych sytuacjach. Tak wynika z sondażu (...)
Rodzice adopcyjni i biologiczni równi wobec prawa
5.11.2009
Rodzice biologiczni oraz ci, którzy adoptowali dziecko, będą posiadali takie same przywileje. Nie będzie już dyskryminacji pracowników w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem. Na dodatkowe (...)
Homoseksualista może ominąć procedurę adopcyjną
2.11.2009
Według doniesień Rzeczpospolitej homoseksualista może" dostać dziecko", jeżeli oświadczy przed urzędnikiem stanu cywilnego, że jest ojcem oraz uiści odpowiednią opłatę skarbową. W ten sposób (...)
Nie każdy może adoptować dziecko
26.10.2009
Dziecko zostanie oddane do adopcji jedynie osobie, która ma pełną zdolność do czynności prawnych - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Prawnej.
Jak wpłynąć na zmianę stronniczego sędziego w postępowaniu sądowoadministracyjnym? Skład sądu
18.2.2009
Skład sądu administracyjnego orzekającego w konkretnej sprawie jest okolicznością bardzo istotną z punktu widzenia ważności całego postępowania sądowoadministracyjnego. Otóż jeżeli (...)