Akt prawa miejscowego artykuły i zmiany w prawie
Trwają konsultacje nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
29.4.2022
Zastąpienie studium uwarunkowań planem ogólnym gminy, uproszczenie procedur planistycznych, doprecyzowanie zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego – (...)
Jak wybudować dom bez formalności?
30.1.2022
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i rozwiewamy (...)
Komunikat dot. uchwał samorządów sprzeciwiających się „ideologii LGBT”
16.9.2021
Jak oświadczył resort polityki społecznej, władza samorządowa jest wybierana w demokratycznych wyborach i jest niezależna od administracji rządowej. Podejmowane przez rady i sejmiki uchwały podlegają (...)
TK o roszczeniach dot. obszaru ograniczonego użytkowania...
17.8.2021
22 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej M. A. i M. A. dotyczącej łączenia skutków prawnych upływu terminu do wystąpienia z roszczeniem (...)
Legitymacja do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza
6.7.2021
1 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej legitymacji do zaskarżenia aktu prawa miejscowego – programu ochrony powietrza.
16.5.2021
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Przewidziano też bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów (...)
Reforma planowania przestrzennego w konsultacjach
16.2.2021
Trwają prekonsultacje założeń reformy planowania przestrzennego – dokumentu, który poprawi jakość przestrzeni oraz podniesie komfort życia mieszkańców Polski. W dniach 15-17 (...)
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?
5.2.2021
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte (...)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – o co chodzi?
5.2.2021
Nieodłącznym elementem związanym z zamiarem zakupu nieruchomości jest analiza jej stanu prawnego. W szczególności istotne jest ustalenie czy obszar nieruchomości objęty jest miejscowym planem (...)
30.11.2020
Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo (...)
Zieleń i mała retencja zamiast betonu...
8.10.2020
Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, (...)
Nowe zasady na rynku usług przewozu osób
16.1.2020
W artykule przedstawiono nowe obowiązki dla firm, które zajmują się pośrednictwem przy przewozie osób oraz zmiany, które dotyczą kierowców wykonujących przewóz (...)
7.11.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt (...)
Zasady segregowania odpadów komunalnych
22.8.2019
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede (...)
Porządkowanie rynku przewozu osób
4.4.2019
Rządowy projekt ustawy zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych na jednakowych zasadach (...)
Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności dla lokalu użytkowego?
23.1.2019
Jeżeli jesteś np. deweloperem i sprzedajesz lokale użytkowe, to musisz wiedzieć, jakie wymagania musi spełnić lokal użytkowy, żeby mógł być uznany za samodzielny i aby można uzyskać (...)
Plany zmian w transporcie drogowym
10.1.2019
Założeniem przygotowanego w Ministerstwie Infrastruktury projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców jest doprowadzenie do sytuacji, w której (...)
Pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych już wkrótce
26.10.2018
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania ma rozwiązać problem braku mieszkań dla osób o dochodach (...)
Specustawa mieszkaniowa poprawi dostępność
24.10.2018
Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cele specustawy mieszkaniowej. Jej priorytetem jest przyspieszenie (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
20.9.2018
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, (...)
21.8.2018
Pakiet rozwiązujący problem porzucania odpadów i pożarów wysypisk obejmuje nowelizację ustawy o odpadach, której celem jest uszczelnienie systemu oraz eliminacja (...)
Jak uzyskać dopłaty do czynszów w 2019 r.?
7.8.2018
Program dopłat pokrywających część czynszu ruszy od początku 2019 r. Dopłaty będą udzielane do 15 lat, a ich wysokość wyniesie nawet kilkaset złotych. Kto może dostać pomoc finansową? Jak (...)
Zasady tworzenia prawa gospodarczego
21.6.2018
Prawo przedsiębiorców formułuje katalog zasad rangi ustawowej, wyznaczających wysoki standard procesu legislacyjnego, w którym tworzone jest prawo związane z działalnością gospodarczą.
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
5.6.2018
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. CPK ma powstać w Stanisławowie (...)
Specustawa mieszkaniowa w drodze
29.4.2018
Zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej będzie zależała od gminy – nie od wojewody. Na etapie wniosku inwestora trzeba będzie przedstawić koncepcję inwestycji – założenia urbanistyczne. (...)
Opłaty za publiczne przedszkola a umowy cywilnoprawne
18.3.2018
Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów (...)
14.3.2018
Art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska niedopuszczalnie ogranicza prawo własności nieruchomości (użytkowanie wieczyste i ograniczone prawa rzeczowe) przez wprowadzenie krótkiego, bo (...)
Konsolidacja zarządzania środowiskiem?
12.12.2017
Rządowy projekt zakłada zwiększenie efektywności i skuteczności działania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska (RDOŚ). Nie (...)
Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego
26.9.2017
Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. ustawy inwestycyjnej. Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane. Ustawa wprowadza nowy instrument planistyczny – (...)
Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób
26.9.2017
Dostrzegając potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia większego (...)
Ile trwa i kiedy się kończy użytkowanie wieczyste?
5.9.2017
Użytkowanie wieczyste jest prawem na rzeczy cudzej, niemniej zostało ono ukształtowane jako swoiste prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi (np. prawo użytkowania) a prawem własności. (...)
Legitymacje dla osób niepełnosprawnych w nowym wydaniu...
22.8.2017
Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane i wydawane na nowych zasadach. Z kolei z dniem 1 września wejdą w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji. Wydane (...)
Nowe obowiązki w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt
17.8.2017
Nowelizacja zmierza do zwiększenia skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców (...)
Złożysz skargę bez wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa
26.6.2017
Nowelizacja przepisów m.in. zlikwidowała obowiązek strony wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, który do tej pory był koniecznym etapem, warunkującym możliwość (...)
30.5.2017
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody wprowadza przepisy, które będą dawały możliwość weryfikacji, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością (...)
Zwolnienie od opłaty skarbowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego
18.5.2017
W dniu 25 kwietnia 2017 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną, która dotyczy stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej w (...)
Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy
6.5.2017
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących (...)
Obowiązki pracodawcy względem pracowników pracujących przy monitorach ekranowych
1.5.2017
Obecnie trudno wyobrazić sobie biuro, które nie byłoby wyposażone w komputer. Wszechobecne komputery z powodzeniem zastąpiły wiele urządzeń do tej pory spotykanych w miejscach pracy, tak (...)
Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany
3.4.2017
Nowa ustawa w sposób kompleksowy unormuje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej (...)
Odległość ściany od granicy działki...
8.3.2017
W przypadku, gdy w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczono sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej, zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych (...)
Kiedy można budować w granicy ?
12.10.2016
Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
24.8.2016
Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana, (...)
Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej
31.7.2015
Co pewien czas powraca dyskusja na temat podatku katastralnego w Polsce. W obecnej konfiguracji politycznej jednak najwyraźniej nikt nie jest zainteresowany przyspieszeniem prac w tym kierunku.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
7.4.2015
Umożliwi gminom efektywne gospodarowanie przestrzenią – zanim przeprowadzone zostaną długofalowe zmiany systemowe.
9.3.2015
Podział majątku wspólnego małżonków jest czynnością, która ma na celu ostateczne rozwiązanie kwestii majątkowych byłych małżonków. Jego przeprowadzenie prowadzi do (...)
NIK o inwestycjach na obszarach objętych ochroną przyrody
11.9.2014
Działania samorządu podlaskiego dotyczące lokalizacji inwestycji nie zapewniały warunków gwarantujących właściwą ochronę obszarom o wyróżniających się walorach przyrodniczych - informuje (...)
Prawo wodne do zmiany. Wszystko przez Unię
15.7.2014
Doprecyzowano między innymi sposób dokumentowania prac planistycznych dotyczących gospodarowania wodami.
Sejm uchwalił nowelizację Prawa wodnego
6.6.2014
Dokumenty strategiczne w gospodarowaniu wodami zyskają odpowiednią rangę, definicje prawne wynikające z Ramowej Dyrektywy Wodnej zostały są już doprecyzowane.