Czyn artykuły i zmiany w prawie (strona 10)
Poręczenie zamiast aresztu, czyli sposób na uniknięcie najgorszego
1.4.2005
Poręczenie majątkowe, czyli popularna kaucja, może być niekiedy rzeczywiście jedynym sposobem na uniknięcie fatalnych skutków, przede wszystkim społecznych, zastosowania środka zapobiegawczego, (...)
Zakupione materiały pornograficzne powodem postępowania karnego – opinia prawna
15.3.2005
W polskim postępowaniu karnym wyróżnić można dwa zasadnicze stadia: stadium postępowania przygotowawczego oraz postępowanie sądowe. Granicę pomiędzy tymi etapami stanowi wniesienie do sądu, (...)
Kara grzywny za mail bez zgody adresata – opinia prawna
8.3.2005
Ogólna grupa zachowań zabronionych przez prawo dzieli się z uwagi na ich znaczenie i wagę na zbrodnie, występki (przestępstwa) i wykroczenia. Zbrodnie oraz występki podlegają prawnej ocenie (...)
Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?
21.2.2005
Reklama jest jednym ze sposobów działalności marketingowej. Trzeba powiedzieć, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Duże znaczenie ma (...)
Grzywna za jeden sms – opinia prawna
17.2.2005
Istota problemu sprowadza się zatem do tego, czy można zrealizować znamiona art. 107 kodeksu wykroczeń poprzez jedną czynność, czy też konieczne jest podjęcie co najmniej dwóch lub więcej czynności (...)
16.2.2005
Sprzedaż poniżej kosztów lub sprzedaż z niezwykle wąskim marginesem zysku jest w niektórych krajach wprost zakazana, jest to również praktyka niedozwolona w prawie europejskim ( art. 82 Traktatu (...)
Sprzeczności w prawie celnym...
1.2.2005
Jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne? Wiesz, kiedy możesz zostać ukarany?
21.1.2005
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje odpowiedzialność karną płatnika składek za nieprzestrzeganie jej przepisów. Jaka kara przewidziana jest dla osoby, która popełnia (...)
Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
19.1.2005
W systemie rozdzielności majątkowej istnieją jedynie dwa majątki: majątek osobisty żony i majątek osobisty męża, a zatem nie występuję w ogóle majątek wspólny. Każdy z małżonków (...)
Co może pokrzywdzony w procesie karnym? - opinia prawna
6.1.2005
Zgodnie z art. 49 § 1 k.p.k. pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Przedmiotem ochrony jest dobro prawne, które (...)
14.12.2004
Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych. Potocznie mówi się tylko o pielęgniarkach (...)
Za co i w jaki sposób odpowiada dyscyplinarnie nauczyciel?
9.12.2004
Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom związanym z rzetelnym realizowaniem zadań związanych z powierzonym (...)
Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich
7.12.2004
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna uczelni na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Rzeczników dyscyplinarnych uczelni powołuje rektor, a rzeczników komisji dyscyplinarnej (...)
A jeśli pracodawca nie przestrzega praw pracowniczych? Odpowiedzialność za łamanie praw pracownika
7.12.2004
Pracownik jest zależny od pracodawcy, od warunków pracy jakie mu zaproponuje. Jako słabsza strona stosunku pracy podlega zatem ochronie i przepisy przyznają mu wiele praw, których pracodawca (...)
Złamanie zakazu konkurencji przez pracownika samorządowego - opinia prawna
3.12.2004
Można mieć wątpliwości, czy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług geodezyjnych przez pracowników Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie (...)
3.12.2004
Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jeśli pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę (...)
Wyrok sądu administracyjnego. Co zrobić, gdy organ nie wykonuje orzeczenia sądowego?
17.11.2004
Wyrok sądu administracyjnego orzekającego w sprawie wydawany jest po zamknięciu rozprawy, na posiedzeniu sądu, na którym rozprawę zamknięto. Jeżeli sąd zamknął rozprawę istnieje jednak możliwość (...)
Gdy były pracownik prowadzi działalność konkurencyjną - opinia prawna
29.10.2004
Stosownie do art. 100 § 2 pkt 4 oraz 5 kodeksu pracy, do obowiązków pracowniczych należy m.in. "zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę" oraz (...)
Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną
27.10.2004
Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która weszła w życie 10 marca 2003 r. nakłada na podmioty świadczące usługi droga elektroniczną szereg obowiązków, mających zapewnić (...)
25.10.2004
Opinia oparta na starej ustawie o podatku od towarów i usług. Nowa ustawa została uchwalona 11 marca 2004 r.
Skutki upadłości co do osoby upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
16.12.2003
Za moment ogłoszenia upadłości uznaje się moment wydania postanowienia uwzględniającego wniosek o ogłoszenie upadłości. Postanowienie to wydaje sąd I instancji i jest ono momentem ogłoszenia (...)
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych
31.7.2003
12.3.2003
5.3.2003
8.8.2002