Dodatek do wynagrodzenia artykuły i zmiany w prawie (strona 4)
Regulacje dotyczące zawodu pracownika socjalnego
27.7.2005
Na stronach Ministerstwa Polityki Społecznej znajduje się projekt ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, która określa zasady i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Czy pracownik socjalny (...)
9.3.2005
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem mającym chronić sytuację zmniejszonej sprawności do pracy wskutek choroby. Za zmniejszoną sprawność do pracy uważa się sytuację, kiedy to pracownik (...)
Jakie rodzaje świadczeń przysługują pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy?
8.3.2005
Pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego. Aż do momentu ustalenia okoliczności i przyczyn (...)
Uposażenie policjanta, który pełnił funkcje związkowe - opinia prawna
22.2.2005
Oznacza to, że po powrocie do swojego poprzedniego zakładu pracy – Komendy Miejskiej Policji w Y, winien Pan zostać zatrudniony na stanowisku gwarantującym takie samo wynagrodzenie jak przed (...)
Nienależnie pobrane świadczenie rodzinne - konsekwencje
27.1.2005
Od 1 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasiłków rodzinnych, które uregulowane są w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Ustawa ta na nowo określa sytuacje, kiedy osoba, (...)
Powstanie i ustanie prawa do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
21.1.2005
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje 6 rodzajów świadczeń wypłacanych z FUS. Są to: emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, (...)
Twoje mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)
17.1.2005
Poziom realizacji przez państwo polskie zadań o charakterze socjalnym nie jest może taki jak w niektórych zachodnich państwach opiekuńczych, niemniej jednak rząd podejmuje pewne próby (...)
Prawa i obowiązki nauczycieli akademickich
14.12.2004
Stosunek pracy nauczyciela akademickiego nie jest typowym stosunkiem pracy. Charakteryzuje się wieloma odrębnościami. Naczyciel teki korzysta z wielu dodatkowych uprawnień, ale i nałożono na niego (...)
14.12.2004
Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu (...)
\"Korzyści\" zawodu nauczyciela
14.12.2004
Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz (...)
9.12.2004
Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń (...)
I znowu zmiany w prawie pracy. Co zmieniło się z dniem 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy?
9.12.2004
O tym, że regulacje dotyczące tzw. zwolnień grupowych miały się zmienić z dniem 1 stycznia 2004 r. jest głośno już od dość dawna, toteż wieść ta nie wywołuje w nas zaskoczenia. Jednak o (...)
Czym są instytucje rynku pracy, czyli jak państwo pomaga bezrobotnym?
9.12.2004
Pomoc bezrobotnym ewoluowała, nie jest to już tylko ewentualna wypłata świadczenia w wysokości, co tu dużo ukrywać, niezadowalającej. Ustawa o promocji zatrudnienia o instytucjach rynku pracy, (...)
Kiedy choroba pracownika jest chorobą zawodową?
9.12.2004
Choroba może zostać uznana za chorobę zawodową, jeżeli jest wysoce prawdopodobne, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub sposobem (...)
Choroby zawodowe. Jakie świadczenia przysługują z tytułu choroby zawodowej?
8.12.2004
Świadczenia z tytułu chorób zawodowych wypłacane są z tzw. ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do świadczeń mają osoby objęte tym ubezpieczeniem z racji zatrudnienia na podstawie umów (...)
Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracowników
8.12.2004
Zdrowie pracowników jest dobrem nadrzędnym w całym prawie pracy. Dlatego też rozpoczęcie pracy poprzedza obowiązkowe badanie lekarskie. W trakcie trwania stosunku pracy badania te powinny być (...)
8.12.2004
Ruch ciągły to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także (...)
8.12.2004
Rozkład czasu pracy to ustalony przez pracodawcę plan pracy określający, kiedy praca winna być świadczona i jak długo trwa dzień roboczy i tydzień roboczy w danym zakładzie bądź dla określonej (...)
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - opinia prawna
1.12.2004
Od 29 XI 2002 r. wprowadzono do kodeksu zmiany dzięki którym istnieje możliwość uregulowania w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest (...)
Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)
28.6.2004
Zasady dotyczące zwolnień zbiorowych stosuje się również w razie indywidualnego rozwiązywania umów o pracę z przyczyn uzasadniających zwolnienia grupowe, m.in. z przyczyn ekonomicznych. (...)
18.12.2003
Stan prawny przed 1 lipca 2003 r.
Zmiany wysokości świadczeń ZUS
3.3.2003