Pełnomocnik artykuły i zmiany w prawie (strona 4)
Jak zarejestrować firmę przez bank?
15.4.2018
Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej (...)
13.4.2018
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których (...)
Zwalczanie nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem
28.2.2018
KAS i MŚ podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz (...)
27.2.2018
Trybunał Konstytucyjny podzielił wątpliwości skarżącego odnośnie do naruszenia przez zaskarżony przepis zasady równej ochrony praw majątkowych w powiązaniu z zasadą proporcjonalności.
23.2.2018
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. (...)
22.2.2018
Wykazy podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT ułatwiają przedsiębiorcom weryfikację rzetelności ich kontrahentów. Sprawdź, (...)
22.2.2018
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. (...)
Zasady ustalania wysokości stawki minimalnej za czynności adwokackie w zgodzie z Konstytucją
25.1.2018
Uzależnienie minimalnej stawki za czynności adwokatów i radców prawnych od wartości przedmiotu sprawy nie wykracza poza zakres upoważnień zawartych w ustawie – Prawo o adwokaturze (...)
Ustawa chroniąca polskie dzieci już wkrótce
22.1.2018
Procedowana ustawa reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania (...)
Jak przywrócić termin w postępowaniu podatkowym?
21.1.2018
Czasem podatnikowi zdarza się nie dopełnić pewnych formalności w przepisanym prawem podatkowym terminie (np. wnieść odwołania od decyzji podatkowej). Czy w takim przypadku możliwość skutecznego (...)
Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT
21.1.2018
Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. (...)
E-meldunek - czyli jak wypełnić obowiązek meldunkowy z domu?
8.1.2018
Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może przyjechałeś lub wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Teraz to prostsze niż kiedykolwiek. Każdy, kto mieszka (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
27.12.2017
Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej (...)
Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?
28.11.2017
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania (...)
Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?
28.11.2017
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, określającej zakres i formę jej prowadzenia. Jak (...)
Pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych
25.11.2017
W procesie cywilnym możemy żądać ustanowienia dla nas profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, w osobie radcy prawnego lub adwokata. Przede wszystkim może uzyskać go strona zwolniona od kosztów (...)
Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?
18.11.2017
Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć (...)
Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?
11.11.2017
Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa zasady nabywania obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta oraz zasady i tryb udzielania pomocy repatriantom. (...)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?
23.10.2017
Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny, o ile nie jesteś objęty (...)
PESEL - czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności
19.10.2017
Ewidencja ludności polega na rejestracji określonych w ustawie o ewidencji ludności podstawowych danych identyfikujących tożsamość oraz status administracyjnoprawny osób fizycznych. Ewidencję (...)
Kurator - Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?
12.10.2017
Prawo nie przyznaje zdolności do czynności prawnej osobom niepełnoletnim, ubezwłasnowolnionym, nierzadko zaś wydarzenia życia codziennego mogą faktycznie pozbawić człowieka możliwości reprezentowania (...)
Wynagrodzenie dla pełnomocnika procesowego
17.9.2017
Wybór metody ustalania stawki minimalnej wynagrodzenia dla pełnomocnika prawnego należy do normodawcy, który w tym zakresie – w granicach porządku konstytucyjnego – korzysta (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
10.9.2017
Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można już złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku (...)
31.8.2017
Proponowana ustawa ma zreformować postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania (...)
31.8.2017
Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość (...)
Do którego sądu skierować pismo? - Właściwość sądu
29.8.2017
Chcąc prawidłowo skierować pozew w postępowaniu cywilnym, należy zorientować się, który sąd jest właściwy dla rozstrzygnięcia danej sprawy. Przez właściwość sądu należy rozumieć (...)
26.8.2017
Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Polska ma być Rzecząpospolitą, a więc rzeczywiście demokratycznym państwem obywateli”. „Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum (...)
Nowe zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych
22.8.2017
Ustawodawca zdecydował m.in., że członkostwo w spółdzielni powinno powstawać z mocy prawa i przysługiwać wyłącznie osobie związanej węzłem prawnym ze spółdzielnią. Członkostwo (...)
Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji
18.8.2017
W procesie cywilnym po wydaniu wyroku przez sąd I instancji każda ze stron ma prawo odwołać się od tego wyroku wnosząc apelację. W obecnym stanie prawnym w procesie cywilnym obowiązuje system apelacji (...)
Miasta będą adaptowane do zmian klimatu
14.8.2017
44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. W polskich (...)
Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?
10.8.2017
Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? (...)
Kiedy można zawrzeć umowę z samym sobą?
17.7.2017
Co do zasady podmioty prawa cywilnego mogą działać przez pełnomocników. Źródłem umocowania jest w tym przypadku oświadczenie woli reprezentowanego (mocodawcy) - tzw. pełnomocnictwo. (...)
25.6.2017
Rada Ministrów przyjęła \"Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020\". KPD poprzez implementację \"Wytycznych ONZ\" (...)
Ostrożnie z optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych
14.6.2017
Ministerstwo Finansów ostrzegło przed stosowaniem schematów agresywnej optymalizacji podatkowej polegających na nadużywaniu podmiotów – głównie spółek kapitałowych (...)
Będzie jedna Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności?
2.6.2017
Utworzona zostanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, podlegająca ministrowi rolnictwa. Nowo powstała inspekcja przejmie wszystkie zadania Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji (...)
Będą zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych?
1.6.2017
Projekt nowelizacji ustawy realizuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące spółdzielni mieszkaniowych, a także eliminuje niektóre bariery w budowaniu nowych mieszkań w segmencie (...)
Jaka pomoc z programu „Za życiem”?
18.5.2017
Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre (...)
25.4.2017
Ustawa o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw ma usprawnić proces repatriacji.
Odpowiedzialność małżonka i osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika
20.4.2017
W pewnych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika mogą ponosić solidarnie także inne osoby - tzw. osoby trzecie. Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organy (...)
Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółek
20.4.2017
Art. 116 Ordynacji podatkowej ustanawia odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej za zaległości podatkowe (...)
Jakie są prawa i obowiązki pokrzywdzonego w postępowaniu karnym?
19.4.2017
Pokrzywdzony to osoba (ew. podmiot zbiorowy), której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone. Jakie są prawa pokrzywdzonego na poszczególnych etapach postępowania karnego? Co (...)
Pełnomocnictwo ogólne w postępowaniu podatkowym
19.4.2017
Z dniem 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące uruchomienia Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO).
Będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
18.4.2017
Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa określa zasady funkcjonowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ma ona na celu poprawę sytuacji w obszarze agencji (...)
Wysokość zastawu skarbowego i kary porządkowej w 2017 roku
11.4.2017
Kara porządkowa w postepowaniu podatkowym w 2017 roku może wynieść maksymalnie 2.800 zł. Wysokość zastawu skarbowego w 2017 roku może wynieść minimum 12.400 zł.
Ułatwienie repatriacji Polaków ze Wschodu?
7.3.2017
Do Sejmu przesłano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw. Ma on stworzyć odpowiednie warunki do powrotu i osiedlania się w Polsce osób (...)
Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym
20.12.2016
W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem (...)
Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym (i nie tylko), które weszły w życie 8 września 2016 r.
3.10.2016
Dokonując analizy zmian wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy ‑ Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych (...)
Jak założyć spółkę komandytową?
22.9.2016
Spółka komandytowa może zostać założona zarówno przez osoby fizyczne jak i przez osoby prawne np. spółki akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawą (...)
Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej przez wspólnika
18.8.2016
Kodeks spółek handlowych w swych regulacjach kompleksowo określa zagadnienia związane z istnieniem spółek zarówno osobowych jak i kapitałowych. Określa nie tylko czynności związane (...)