Uzasadnienie artykuły i zmiany w prawie (strona 2)
Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką
18.6.2020
Wyłączenie przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zabezpieczonych hipoteką nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - orzekł Trybunał (...)
15.6.2020
Sąd Najwyższy nie podzielił stanowiska, jakoby sędzia zezwalając przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalenie obrazu i dźwięku podczas posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie, (...)
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie o eksmisję
15.6.2020
3 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego, wywiedzioną od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 8 maja 2003 (...)
Znów obniżka stóp procentowych
29.5.2020
W dniu 28 maja 2020 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Obniżyła ona stopy procentowe NBP.
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
21.5.2020
Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych. Ponadto MEN ogłosiło harmonogram (...)
„Wsparcie w starcie” polepszone
28.4.2020
Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy (...)
25.4.2020
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał (...)
Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa a zasady współżycia społecznego
21.4.2020
Powództwo prokuratora w sprawie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może być oddalone ze względu na zasady współżycia społecznego - uznał Sąd Najwyższy.
Ważne dla organizacji pozarządowych korzystających ze wsprcia PFRON
6.4.2020
W związku z trudnościami w realizacji zadań zlecanych organizacjom pozarządowym wywołanymi epidemią koronawirusa, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmienił zasady realizacji (...)
Niedopuszczalność pytań prejudycjalnych polskich sędziów
29.3.2020
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzielił stanowisko Polski poparte przez Komisję Europejską i Rzecznika Generalnego TSUE, że wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym są niedopuszczalne.
Praca zdalna - o czym warto pamiętać?
25.3.2020
W specustawie znalazło się kilka zapisów ważnych dla przedsiębiorców, ale też pracowników. Jednym z takich zapisów jest możliwość polecenia pracownikowi wykonania tzw. (...)
Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne
23.3.2020
Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
2.3.2020
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, \"rodzica\", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego (...)
2.3.2020
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przypomniał, że w przypadku nadzwyczajnych okoliczności konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży. Również linie lotnicze (...)
Brak zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia osoby bliskiej
16.1.2020
W dniu 17 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia (...)
15.1.2020
Wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. powinien być wykonany w pełni z poszanowaniem zasad Konstytucji RP - uznał SN. Z kolei w dniu 15 stycznia 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń (...)
Trzymiesięczny termin na wniesienie skargi na wznowienie postępowania
27.12.2019
Trzymiesięczny termin wznowienia postępowania cywilnego z powodu oparcia wyroku na dokumencie przerobionym lub podrobionym, liczony od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, (...)
Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem
21.12.2019
W dniu 5 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok w pierwszej z trzech spraw, w których przedstawiono Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania prejudycjalne dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej (...)
20.12.2019
Sąd Najwyższy 29 października uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sprawie z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania. W ostatnich dniach (...)
Zasady pokrywania kosztów rzeczoznawcy z OC komunikacyjnego
14.12.2019
Sąd Najwyższy w pełni podzielił stanowisko Rzecznika Finansowego co do zasad pokrywania kosztów usługi rzeczoznawcy w razie sporu z ubezpieczycielem co do wysokości odszkodowania czy przebiegu (...)
Co z emeryturami kobiet urodzonych w 1952 roku?
12.12.2019
Kobiety urodzone w roku 1952 i ubiegające się o "zwykłą" emeryturę po 31 grudnia 2012 r., muszą "zwrócić" emerytury częściowe albo "wcześniejsze", jeśli je pobrały - uznał SN.
25.11.2019
Masz problem z usługą pocztową? Możesz złożyć reklamację! Reklamację możesz złożyć pisemnie, mailowo, poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub ustnie. Reklamację (...)
Odpowiedzialność finansowa samorządu terytorialnego za szpitale
24.11.2019
20 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczący odpowiedzialności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (samorządu województwa (...)
Szybkie i sprawniej działające sądy
17.11.2019
Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany procesu cywilnego weszły w życie 7 listopada br. Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone (...)
Nowe zasady korzystania z sanatorium
13.11.2019
Od 19 lipca można starać się o kolejny wyjazd do sanatorium dopiero po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego. Zmienił się także termin, w którym trzeba dostarczyć skierowanie do (...)
Przedsiębiorcę wolno podwójnie karać...
31.10.2019
Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno unijnych, jak i krajowych przepisów o ochronie konkurencji - uznał Sąd (...)
Zasady ustalania zwolnionego z podatku dochodowego dochodu z nowej inwestycji
28.10.2019
Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju w dniu 25 października 2019 r. wydał interpretację ogólną nr DD5.8201.10.2019. Interpretacja dotyczy sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania (...)
Prawo autorskie silniejsze od wolności informacji i wolności prasy
16.10.2019
TSUE wskazał, że wolność informacji i wolność prasy nie może uzasadniać, poza wyjątkami i ograniczeniami ustanowionymi w dyrektywie o prawie autorskim, odstępstwa od praw autorskich. Jednak, (...)
Węgierski podatek od reklam był dopuszczalny według prawa UE
13.10.2019
Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji stwierdzającej niezgodność węgierskiego podatku od reklam z regułami Unii w dziedzinie pomocy państwa. Ani progresywny charakter tego (...)
Poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów za ekspertyzę
13.9.2019
Poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów za ekspertyzę niezbędną do efektywnego dochodzenia odszkodowania - uznał Sąd Najwyższy.
Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych
4.9.2019
Do 15 września 2019 r. trwają konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych.
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Wyższe standardy w placówkach opieki już wkrótce
19.8.2019
W nowelizacji ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia publicznego chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających (...)
Z jakimi karami muszą się liczyć osoby fizyczne naruszające reguły konkurencji?
10.8.2019
Za zawarcie przez przedsiębiorcę porozumienia ograniczającego konkurencję mogą ponosić odpowiedzialność osoby zarządzające danym przedsiębiorstwem, o ile przez swoje działanie lub zaniechanie (...)
Jakie kary są nakładane na przedsiębiorców za naruszenie reguł konkurencji?
10.8.2019
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK może nakładać na przedsiębiorców kary pieniężne za naruszenia reguł konkurencji.
Postępowania cywilne mają przyspieszyć
27.7.2019
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego jest kompleksową reformą przepisów dotyczących postępowań w sprawach cywilnych. W założeniach ustawa powinna ograniczyć przewlekłość (...)
Czas tymczasowego aresztowania
20.7.2019
10 lipca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący tymczasowego aresztowania w kontekście jego maksymalnego czasu trwania oraz zasad (...)
Dopuszczalność nałożenia kary pieniężnej za nieprzestrzeganie obowiązku wynikającego z koncesji
18.7.2019
Nałożenie na koncesjonariusza kary pieniężnej za nieprzestrzeganie obowiązku wynikającego z koncesji jest dopuszczalne także wtedy, gdy obowiązek ten można zrekonstruować z przepisów powszechnie (...)
TSUE o przejściu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego
13.7.2019
Z wyroku TSUE wynika, że przepisy ustawodawstwa polskiego dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Sporne przepisy (...)
Postępowanie odwoławcze w sprawie emerytury lub renty
8.7.2019
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie emerytury lub renty, możesz się od niej odwołać. Dowiedz się jak złożyć odwołanie i jak wygląda postępowanie odwoławcze.
Wyrok TK korzystny dla opiekunów osób niepełnosprawnych
30.6.2019
26 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. SK 2/17) w sprawie skargi dotyczącej wyłączenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w stosunku do osób (...)
Krajowy Fundusz Szkoleniowy dofinansowuje kształcenie ustawiczne pracowników
20.6.2019
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy (...)
Powody orzekania kasatoryjnego przez sąd odwoławczy
18.6.2019
Sąd Najwyższy wypowiedział się o powodach orzekania kasatoryjnego przez sąd odwoławczy (art. 437 § 2 zdanie drugie in fine k.p.k.).
Opłaty i kary z tytułu usuwania drzew lub krzewów - uprawnienia samorządu województwa
30.4.2019
13 grudnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie wniosku Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczącego ustaw o ochronie przyrody i Prawa ochrony środowiska.
Odliczenie od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka
13.4.2019
3 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej B. K. dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka w PIT.
7.4.2019
Wyrokiem z 4 kwietnia 2019 r. w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, Sąd Najwyższy orzekł o uchyleniu zaskarżonego wyroku Sądu Apelacyjnego (sygn. akt III CSK 159/17).
Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny
28.3.2019
Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane kobiety (...)
Bezpodstawnie spędził w zakładzie psychiatrycznym 10 lat...
21.3.2019
Z rażącym naruszeniem prawa w 2008 r. przez sąd pan Lucjan trafił do zakładu psychiatrycznego, gdzie spędził 10 lat. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił kasację RPO w sprawie (...)