Wiek artykuły i zmiany w prawie (strona 4)
Wiek emerytalny nie podoba się Komisji Europejskiej...
27.8.2017
Komisja Europejska prosi polskie władze o dialog w sprawie zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, jaki przywraca nowa ustawa emerytalna.
26.8.2017
Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Polska ma być Rzecząpospolitą, a więc rzeczywiście demokratycznym państwem obywateli”. „Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum (...)
Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny
20.8.2017
Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
13.8.2017
Ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie \"Mieszkanie dla Młodych\". MdM to program dla młodych osób, które chcą (...)
Może zapisać dziecko do żłobka?
13.8.2017
Potrzebujesz więcej czasu np. na pracę zawodową. Zapisz swoje dziecko do żłobka. Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom (...)
Jakie emerytury dla nauczycieli?
13.8.2017
Jeśli jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r., jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą (...)
Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!
28.7.2017
13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
29.6.2017
Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, (...)
26.6.2017
Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie (...)
Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?
21.6.2017
Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz (...)
Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?
2.6.2017
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 (...)
Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?
30.5.2017
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną (...)
27.5.2017
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego (...)
27.5.2017
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)
Aplikacja do mierzenia nierówności płac...
19.5.2017
Żeby ułatwić zainteresowanym pracodawcom zweryfikowanie, czy za taką samą pracę wynagradzają w równy sposób, MRPiPS przygotowało aplikację komputerową „Równość (...)
Kiedy nastąpi zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującego emeryta lub rencisty?
19.5.2017
Jeżeli dorabiasz do emerytury czy renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy Twoje świadczenie. Dotyczy to jedynie zarobków z działalności objętej obowiązkowymi (...)
Przełomowe zmiany w służbie komorników?
18.5.2017
Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
14.5.2017
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia (...)
14.5.2017
Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)
Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy
6.5.2017
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących (...)
Zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci
19.4.2017
Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego. Celem ustawy jest zaostrzenie systemu kar przewidzianych (...)
Władza rodzicielska przy rozwodzie
18.4.2017
Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, (...)
Preferencyjne opodatkowanie PIT osób samotnie wychowujących dzieci
6.4.2017
Preferencyjny sposób opodatkowania dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, w przypadku których preferencja polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku (...)
28.3.2017
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju (...)
25.3.2017
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, (...)
24.3.2017
Parlament przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona rozwiązania, które wzmocnią prawa pacjenta oraz zapewnią (...)
12.3.2017
Wprowadzane zmiany dotyczą wielu kwestii w oświacie, m.in.: ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek (...)
Od kiedy przejdziemy wcześniej na emeryturę?
10.3.2017
Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat.
Skala podatkowa - Zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej
8.3.2017
Wśród dostępnych dla przedsiębiorców form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podstawowe są tzw. zasady ogólne według skali podatkowej.
Świadectwo pracy wydaje się inaczej
2.3.2017
Od 1 stycznia br. wprowadzono nowe zasady wystawiania pracownikom świadectw pracy. Jakie nowe regulacje obowiązują? Jak należy wypełnić świadectwo pracy?
Ubezpieczenie OC z tytułu wypadku komunikacyjnego – za co odpowiada ubezpieczyciel
17.1.2017
Ubezpieczenie posiadaczy pojazdów komunikacyjnych od odpowiedzialności cywilnej tzw. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Założeniem obowiązku posiadania ubezpieczenia tzw. OC komunikacyjnego (...)
Jak uzyskać rentę i emeryturę przyznawaną w szczególnym trybie?
17.10.2016
Renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna są świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, które są przysługują po spełnieniu określonych przesłanek. Podstawową przesłanką (...)
26.9.2016
Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków spadkowych. Trwa ona do chwili dokonania działu (...)
Niezbędne formalności do zawarcia małżeństwa
9.9.2016
Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński obowiązane są przedtem do dokonania szeregu formalności. Dotyczy to głównie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego odpowiednich (...)
8.9.2016
Unieważnienie małżeństwa jest jednym z kilku powodów ustania małżeństwa. Inne przyczyny powodujące ustanie małżeństwa to śmierć biologiczna jednego z małżonków, uznanie małżonka (...)
Nadzwyczajne złagodzenie kary w kodeksie karnym
16.8.2016
Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary pozwala sądowi na dostosowanie wyroku do charakteru sprawcy oraz stopnia szkodliwości jego czynu w sytuacji, gdy nawet minimalne zagrożenie ustawowe za popełnione (...)
Czy każdy przypadek nierównego traktowania w zatrudnieniu jest równoznaczny z dyskryminacją?
27.4.2016
Zasada równego traktowania w pracy została określona w przepisach prawa pracy i oznacza równe traktowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, (...)
Brak szczepień ochronnych u dzieci, a kwestie prawne.
14.4.2016
Zagadnienie konieczności wykonywania szczepień ochronnych u dzieci jest tematem popularnym i budzącym sporo kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy czy polityków. Wydaje (...)
Compliance a wymóg raportowania informacji pozafinansowych
24.6.2015
W ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła zwracać coraz większą uwagę na doniosłość danych pozafinansowych firm w takich obszarach jak kwestie środowiskowe, społeczne, pracownicze, poszanowanie (...)
Od zera do milionera - czyli jak nauczyć dziecko inwestowania (child trust fund po polsku)
12.6.2015
Umiejętność oszczędzania i inwestowania stanowi w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej cenionych w biznesie.
Wyliczanie kapitału początkowego. Korzystne zmiany w emeryturach
28.5.2015
W maju w przepisach pojawiło się pięć zmian korzystnych dla emerytów. Pozwalają na przeliczenie pobieranej emerytury lub kapitału początkowego, który ma wpływ na wysokość nowej emerytury.
Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?
9.4.2015
W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś (...)
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika
7.4.2015
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika można w zasadzie podzielić na ogólne i szczegółowe. Wszystkie wynikają z przepisów prawa pracy kodeksu pracy bądź ustaw szczegółowych. (...)
NIK o ochronie drzew przy inwestycjach w miastach
11.3.2015
W Polsce drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami, galeriami handlowymi i parkingami, bo wielu samorządowców na pierwszym miejscu stawia interes inwestorów - alarmuje Izba.
Jak rozliczyć niepełnoletnie dziecko? PIT 2014
2.3.2015
Nawet szesnastolatek musi mieć własny PIT. Wystarczy, że dostanie stypendium lub podpisze umowę o dzieło.
Generali Życie ukarane za nieuczciwe praktyki
16.2.2015
Generali Życie odmawiało wypłaty odszkodowania jeżeli śmierć ubezpieczonego miała związek z jego uczestnictwem w zajęciach sportowych o ryzykownym charakterze.
Karta Dużej Rodziny. Kogo obejmie i co gwarantuje?
12.12.2014
Od 1 stycznia 2015 roku rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mają otrzymać dokument zapewniający im specjalne uprawnienia.
Prawa człowieka. Czego o nich nie wiesz?
11.12.2014
W celu upamiętnienia tego wydarzenia rezolucja Zgromadzenia Ogólnego z 1950 r. ustanowiła wczorajszy dzień Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.