Wpis w KRS artykuły i zmiany w prawie (strona 2)
Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2021 r. ważne dla podatników
20.7.2021
Wszedł w życie pakiet e-commerce i rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE. Kolejne branże i usługi zostały objęte obowiązkiem rejestrowania obrotu za (...)
Ruszył całkowicie elektroniczny e-KRS
7.7.2021
Od 1 lipca br. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. To przełomowe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy wszystkie sprawy związane z (...)
Terminy na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych
20.6.2021
30 czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas (...)
Propozycje nowych rozwiązań dla kół gospodyń wiejskich
28.5.2021
Nowe rozwiązania, zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zapewnią kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem (...)
24.5.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel.
23.5.2021
W dzienniku ustaw ogłoszona została ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw. Podstawowym celem ustawy jest usprawnienie wydawania (...)
Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji
30.4.2021
Jak rozliczyć subwencję finansową otrzymaną z Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm (Tarcza Finansowa PFR 1.0)?
SLIM VAT 2 - bilety jako faktury
29.4.2021
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów (...)
Formy reglamentacji działalności gospodarczej
15.4.2021
Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne (...)
Konsultacje MRPiT w sprawie ustawy o fundacji rodzinnej
12.4.2021
Wsłuchanie się w głos przedsiębiorców oraz firm rodzinnych i zrzeszających je organizacji, aby wspólnie wypracować rozwiązania prawne umożliwiające ochronę dorobku firm rodzinnych (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
9.3.2021
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Pora usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych...
26.2.2021
Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności (...)
Jeszcze wygodniejsza Karta Dużej Rodziny...
20.2.2021
Karta Dużej Rodzinie dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel? To możliwe! Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie. Rząd chce zwiększyć udogodnienia dla rodzin (...)
Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta
15.2.2021
Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco (...)
8.2.2021
Prowadzący działalność nierejestrową nie ma więc obowiązku rejestracji w CEIDG i spełniania dodatkowych wymogów publicznoprawnych z tym związanych (np. obowiązku podlegania ubezpieczeniom (...)
2.2.2021
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustawzakłada ujednolicenie i usprawnienie wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych oraz dodatkowych, (...)
Tarcza Finansowa 2.0. PFR - dane z ZUS
19.1.2021
Tarcza Finansowa 2.0. – program rządowy „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm 2.0.” Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w przypadku złożenia (...)
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych
18.1.2021
Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Za naruszenie tej zasady (...)
Przełomowa ustawa o ochronie wolności słowa w internecie?
7.1.2021
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przepisy, które skutecznie realizują konstytucyjne prawo do wolności słowa i służą ochronie przed fałszywymi informacjami w internecie. - Użytkownik (...)
Europejskie poświadczenie spadkowe
29.12.2020
Europejskie poświadczenie spadkowe to nowy rodzaj dokumentu potwierdzającego, że osoba w nim wymieniona posiada określone w tym dokumencie prawa do spadku. Podobną rolę pełni obecnie w Polsce (...)
Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia
29.12.2020
Notariusz m.in. może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument sporządzony przez notariusza stanowiący wskazanie spadkobierców danego spadkodawcy i (...)
29.11.2020
Mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Do czasu wprowadzenia tych przepisów (...)
Nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi
17.11.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, przedłożony (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
25.10.2020
Współwłasność występuje, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom i każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać, (...)
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie środków do dezynfekcji rąk
23.9.2020
W związku rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 w kontekście stosowania środków do dezynfekcji rąk w szkołach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej i innych (...)
Rejestracja recepcjonistów Polskiego Bonu Turystycznego
5.8.2020
W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia ZUS udostępnił możliwość aktywacji bonu turystycznego na PUE ZUS. Od tego momentu recepcjoniści podmiotów turystycznych mogą przyjmować płatności bonem.
„Estoński CIT” w prekonsultacjach
3.8.2020
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw trafiła do prekonsultacji. Przepisy o estońskim CIT mają wejść w życie na początku 2021 (...)
Nowe Prawo komunikacji elektronicznej
31.7.2020
Takiego projektu jeszcze nie było. Reguluje cały polski sektor łączności elektronicznej, zastępuje obowiązujące obecnie Prawo telekomunikacyjne. Konsultacje nowego Prawa komunikacji elektronicznej (...)
Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?
29.7.2020
W związku z epidemią koronawirusa m.in. przesunięto termin stosowania matrycy stawek VAT ora wprowadzono czasowo obniżone stawki VAT.
Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?
24.7.2020
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za (...)
20.6.2020
Już tylko do końca niedzieli można złożyć wniosek online o wpis do rejestru wyborców. Dwa dni więcej - do wtorku - zostało na dopisanie się przez internet do spisu wyborców.
Chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatni moment, by to zgłosić
16.6.2020
Niemal 24 tysiące osób do tej pory zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego. Jeśli też chcecie tak głosować, na odpowiednie zgłoszenie macie już jest czas do dziś do godz. (...)
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
21.5.2020
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to rejestr osób, które sprawują kontrolę nad spółkami prawa handlowego. Sprawdź, czy obejmuje cię obowiązek wpisu (...)
Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
11.5.2020
Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. (...)
Zmiana terminów realizacji wybranych obowiązków przedsiębiorcy
24.4.2020
Epidemia koronowirusa spowodowała konieczność przesunięcia części terminów realizacji obowiązków administracyjnych. Dotyczy to między innymi rozliczeń podatkowych, sprawozdawczości (...)
Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów
20.4.2020
Przedstawiamy zestawienie zaleceń GIS dla rolników związanych z epidemią COVID-19.
Polecony nie tylko do skrzynki, ale też elektronicznie
24.2.2020
Osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędów bez konieczności chodzenia na pocztę. Rada Ministrów dziś to (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
22.2.2020
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł \"rzeczoznawca majątkowy\" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany (...)
Milion danych kontaktowych w RDK
14.2.2020
Milion wpisów w 45 dni, czyli ponad 22 tysiące dziennie. Polacy chcą korzystać z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK).
Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych
5.2.2020
Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, (...)
Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego
31.1.2020
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ważne dla właścicieli po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.
Rynek paliw ciekłych - co się zmieniło?
30.1.2020
Dowiedz się o najważniejszych zmianach przepisów regulujących działalność przedsiębiorców na rynku paliw ciekłych. Uproszczona została sprawozdawczość, zmieniono definicje (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
20.1.2020
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Nowe zasady na rynku usług przewozu osób
16.1.2020
W artykule przedstawiono nowe obowiązki dla firm, które zajmują się pośrednictwem przy przewozie osób oraz zmiany, które dotyczą kierowców wykonujących przewóz (...)
8.1.2020
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT. Dowiedz (...)
BDO - czyli Baza Danych Odpadowych
29.12.2019
Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO), tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. BDO jest już w pełni przygotowana do działania (...)
Najważniejsze zmiany w 2020 roku
19.12.2019
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców (...)
26.11.2019
Brak obowiązku doręczenia przez sąd postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych osobie, której taki wpis dotyczy, a także pozbawienie tej osoby prawa wniesienia (...)
Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować
19.11.2019
W jaki sposób opiekunowie mogą uchronić swoje pociechy przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami w Internecie? Co zrobić, gdy dziecko może (...)
Czy każdy blog wymaga rejestracji?
13.11.2019
Generalnie to, czy blog powinien zostać zarejestrowany zależy od tego, jaki blog prowadzimy, i nie chodzi tu o to, czy jest to blog prywatny, czy też firmowy, a wyłącznie o jego zawartość, sposób (...)