Autor artykuły i zmiany w prawie
Nowe prawo własności przemysłowej?
29.4.2022
Usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja (...)
Sztuczna inteligencja pomoże wyszukiwać klauzule niedozwolone
29.9.2021
UOKiK ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia informatycznego, którego zadaniem będzie wspomaganie pracowników w analizie wzorców umów stosowanych przez przedsiębiorców (...)
Trwają konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040
22.6.2021
Projekt Strategii Demograficznej 2040 zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Rząd planuje osiągnąć ten cel poprzez (...)
Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce
23.5.2021
Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas (...)
Autorskie prawa osobiste na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
31.3.2021
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.) nadaje autorom uprawnienia osobiste i majątkowe. Pierwsze z wyżej wymienionych mają za zadanie chronić więź twórcy z utworem. (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
10.1.2021
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
29.9.2020
Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw (...)
Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim
15.9.2020
Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem (...)
Można zgłaszać uwagi do projektu kodeksu postępowania dla fotografów
7.7.2020
Trwają konsultacje projektu kodeksu postępowania dla fotografów. Projekt kodeksu został skierowany przez autorów do konsultacji, a te trwają od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r. Wszystkie (...)
Trwają konsultacje projektu kodeksu postępowania dla oświaty
8.6.2020
Wszystkie podmioty zainteresowane stosowaniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) w jednostkach oświatowych mogą wziąć udział w konsultacjach projektu kodeksu postępowania (...)
Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych podpisana
28.5.2020
Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych odnosi się do problematyki walnych zgromadzeń spółek kapitałowych i została wypracowana we współpracy z notariuszami, jako osobami bezpośrednio (...)
Rusza reforma nadzoru właścicielskiego
12.2.2020
W obecności Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz Wiceministra Aktywów Państwowych i Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
23.1.2020
Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - wskazuje MS. Nowa (...)
Ochrona dzieci przed pornografią w sieci
17.12.2019
16 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze posiedzenie działającej przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej Rady Rodziny. W trakcie posiedzenia przedstawiono (...)
3.12.2019
W organizacji pierwszej polskiej edycji Wielkiego Wyzwania pomogą środki programu Inteligentny Rozwój (POIR). W konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dla twórcy najlepszego (...)
Żądanie naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich
19.11.2019
5 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Najwyższego, Izby Cywilnej dotyczące żądania naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich.
Prawo własności przemysłowej poprawione
16.11.2019
Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla osób fizycznych (...)
7.11.2019
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt (...)
4.11.2019
Pan Jan odśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego” ze zmienionymi słowami - tak by zapraszał do Polski uchodźców. Dwa sądy uznały to za wykroczenie, bo przetwarzanie słów (...)
Ochrona prawnoautorska tylko dla przejawów oryginalnej działalności twórczej
15.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że wzorom nie można udzielić ochrony prawnoautorskiej tylko z tego powodu, że poza realizowanym przez nie celem użytkowym wywołują swoisty (...)
Sampling może łamać prawa producenta fonogramu
13.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że sampling może stanowić naruszenie praw producenta fonogramu w przypadku, gdy jest wykonywany bez jego zezwolenia. Jednak wykorzystanie w zmienionej (...)
Powstaną specjalistyczne sądy do spraw ochrony własności intelektualnej
20.9.2019
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy z wyspecjalizowanymi sędziami.
Uprawnienie do przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego
15.9.2019
Według stanowiska Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKIK w sprawie interpretacji art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej (...)
Przygotowania do deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce
26.8.2019
W Polsce jest 107 urzędów centralnych, tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą. Co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłyby mieć swoją siedzibę poza Warszawą – (...)
Wydawnictwa naukowe – jak ubiegać się o włączenie do wykazu?
29.7.2019
Wydawnictwa naukowe, które nie znalazły się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, mogą do 15 września ubiegać się o umieszczenie na liście ministerialnej. Zgłoszenia (...)
Jak prawidłowo korzystać z cudzej twórczości w ramach dozwolonego użytku?
18.6.2019
W określonych w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej „u.p.a.p.p.) przypadkach istnieje możliwość korzystania z utworu lub przedmiotu praw pokrewnych bez zgody uprawnionego, (...)
Umowa pośrednictwa - ważny skutek, czy staranne działanie?
14.6.2019
Dyskusja nad kwestią, czy umowa pośrednictwa jest umową skutku, czy starannego działania trwa prawdopodobnie co najmniej tak długo, jak długo w polskim porządku prawnym funkcjonują przepisy art. (...)
31.5.2019
Eksperci NASK przygotowali i przeprowadzili badanie dotyczące młodych twórców internetowych. Ankieterzy porozmawiali z setką młodych, pozytywnie zaangażowanych blogerów, vlogerów, (...)
Nawet do 5390 zł miesięcznie dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.
5.5.2019
Już od 2 maja można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nabór potrwa do (...)
23.4.2019
Parlament przyjął nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
22.1.2019
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów zatrudniających do (...)
Dzieci powinny być w rodzinach...
12.11.2018
Rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, lepsza praca z rodziną, większe wsparcie dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków pieczy zastępczej (...)
16.9.2018
Uwaga na fałszywe e-maile na temat rozliczenia rocznego i pliku JPK lub z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?
10.9.2018
W ramach systemu pomocy materialnej student może ubiegać się o świadczenia w formie: stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora (...)
Nadchodzi dyrektywa o prawach autorskich
29.6.2018
Parlament Europejski obecnie proceduje dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ma ona na celu harmonizację aspektów prawa autorskiego w UE.
Administrator fanpage’a prowadzonego na Facebooku też odpowiada za przetwarzanie danych
7.6.2018
TSUE uznał, że administrator fanpage’a prowadzonego na Facebooku ponosi z Facebookiem wspólną odpowiedzialność za przetwarzanie danych osób odwiedzających jego stronę. Organ (...)
Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę
21.5.2018
SN uznał za oczywiście niesłuszny wyrok skazujący go na 25 lat więzienia, z których odsiedział 18. Uniewinnił więc Tomasza Komendę z zarzutu zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w telewizji
4.5.2018
Nowa ustawa ma na celu zobowiązanie nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku (...)
Nowelizacja ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych?
14.3.2018
Resort administracji przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych. Przewiduje on m.in. przyznanie ministrowi znacznej swobody w przerywaniu zbiórki (...)
Poland Prize – ściągamy zagraniczne talenty do Polski
8.2.2018
Rusza program Poland Prize, który ma przyciągać do Polski zagraniczne start-upy. Ułatwienia w osiedlaniu się, akceleracja i granty pozwolą innowatorom z zagranicy stworzyć na początek około (...)
Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
18.1.2018
Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów wprowadzane są ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy (...)
Co można potrącić z wynagrodzenia za pracę?
25.12.2017
Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Jednym z jej sposobów jest zakaz dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Przepisy wyraźnie wyliczają przypadki i należności, które (...)
Większy limit 50-procentowych kosztów dla twórców
29.9.2017
Limit przychodów osiąganych przez twórców, od których będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony - do kwoty 85.528 zł rocznie.
Będą zmiany w Prawie prasowym?
21.5.2017
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przewiduje zmiany przepisów dotyczących autoryzacji. Proponowana nowelizacja (...)
Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi
7.5.2017
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Proponowana ustawa będzie wdrażać (...)
Integralność wyroku rozwodowego, a wymiar opłaty od apelacji (wybrane zagadnienia)
25.4.2017
Na tle uregulowań prawnych w odniesieniu do rozwiązania małżeństwa bądź orzeczenia separacji istnieje obowiązek sądu o zamieszczeniu dodatkowych rozstrzygnięć, jeżeli małżonkowie posiadają (...)
Kroczą zmiany w szkolnictwie zawodowym
10.4.2017
Od 1 września 2017 r. dotychczasowa trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w trzyletnią branżową szkołę I stopnia. Po jej zakończeniu uczeń będzie mógł kontynuować (...)
Zwrot wydatków na noclegi nie stanowi przychodu
16.3.2017
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zwrot wydatków poniesionych przez pracowników na noclegi podczas wykonywania obowiązków służbowych nie stanowi u nich przysporzenia (...)
Prokura – nowelizacja przepisów wprowadzona w życie 1 stycznia 2017r.
16.3.2017
Prokura to jedna z instytucji prawnych, mocno zakorzenionych w polskim ustawodawstwie.