Autorskie prawa majątkowe artykuły i zmiany w prawie
Autorskie prawa osobiste na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
31.3.2021
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.) nadaje autorom uprawnienia osobiste i majątkowe. Pierwsze z wyżej wymienionych mają za zadanie chronić więź twórcy z utworem. (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
29.9.2020
Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw (...)
Żądanie naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich
19.11.2019
5 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Najwyższego, Izby Cywilnej dotyczące żądania naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich.
Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych
11.12.2018
Sprawdź, w jakich okolicznościach dana transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych, tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących periodycznie przychody (...)
Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych
24.9.2018
Ministerstwo Finansów zbiera opinie strony społecznej odnośnie kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja dot. nieruchomości komercyjnej stanowi zbycie (...)
Amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych
28.7.2018
Wydatki na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co do zasady, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te mogą być uwzględniane (...)
Kupujesz przedsiębiorstwo lub jego część? - Sprawdź zaległości podatkowe zbywcy!
15.7.2018
Nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
28.4.2018
Ustawa o CIT zawiera regulacje ograniczające wysokość możliwych do zaliczenia w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio (...)
Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?
5.4.2018
W rocznym zeznaniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak np. bitcoin, litecoin czy ether. Sprawdź skutki obrotu kryptowalutami w podatku (...)
Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów
18.1.2018
Nowe zasady korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów wprowadzane są ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
28.12.2017
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT; tak jak pracownicy etatowi czy zleceniobiorcy). Podmioty zarejestrowane (...)
Jak uzyskać informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania?
29.10.2017
Każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Ponownym wykorzystywaniem jest wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające (...)
Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych
26.7.2017
Ustawa z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw zmierza m.in. do wzmocnienia nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości (...)
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
5.5.2017
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działalność gospodarczą, co do zasady, nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie (...)
Podatek dochodowy od osób prawnych
13.4.2017
Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na czym polega nadzór autorski nad utworem?
11.10.2016
Prawo autorskie wprowadza tzw. nadzór autorski który dotyczy sposobu korzystania, rozpowszechniania utworu czy też tworzenia kopii.
Podstawowe zasady ochrony praw autorskich i pokrewnych
9.9.2016
Jakie utwory i w jakim zakresie podlegają ochronie prawnej? Jakie roszczenia przysługują przeciwko osobie, która narusza prawa autorskie? Tytułem przykładu można wymienić, że prawem autorskim (...)
18.5.2016
Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” (...)
Co grozi za nieuprawnione korzystanie z cudzych treści i publikowanie ich pod swoim nazwiskiem?
6.4.2016
W przypadku bezprawnego wykorzystania czyjegoś utworu należy liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności karnej, cywilnej, a w przypadku plagiatów dokonanych przez studentów (...)
Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)
21.3.2016
Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa (...)
Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?
14.3.2016
Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierani pożytków (...)
Utwór pracowniczy - czyli przejaw działalności twórczej powstały w ramach stosunku pracy
2.11.2015
Pracownicy coraz częściej tworzą dzieła w ramach różnych forma zatrudnienia w tym stosunku pracy. Będąc pracownikiem musimy pamiętać, że co do zasady autorskie prawa majątkowe do utworów (...)
Wybrane problemy odpowiedzialności za wady fizyczne programów komputerowych
12.9.2013
W chwili obecnej nie ma przedsiębiorcy, który nie wykorzystywałby w swojej działalności programów komputerowych. Dla wielu podmiotów powstaje wręcz specjalne, dedykowane oprogramowanie (...)
Przekaż firmę dziecku i nie płać podatku
4.6.2013
Mając dorosłe, przedsiębiorcze dziecko można przekazywać firmę stopniowo, wydzielając z prowadzonego przedsiębiorstwa poszczególne składniki majątku.
Na czym polega zastaw skarbowy?
14.3.2013
Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Mój mąż będzie miał dziecko z inną kobietą. Nie chcemy, aby to dziecko nosiło jego nazwisko. Czy jest to możliwe i jakie będą konsekwencje takiego zachowania? Jakie prawa (...)
Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT
10.4.2012
Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub (...)
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej?
21.7.2011
W prawie autorskim rozróżnia się dwa rodzaje praw. Mianowicie wyróżnia się osobiste prawa autorskie i majątkowe prawa autorskie. Zasadą jest, chyba że konkretny przepis stanowi inaczej, (...)
Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne
18.2.2011
Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie (...)
2.6.2010
Przedmiotem podziału jest tylko majątek wspólny małżonków. Majątki osobiste każdego małżonka nie podlegają podziałowi. Warto wiedzieć, że do dnia 19 stycznia 2005 r. majątki (...)
Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?
7.4.2010
Na podstawie ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej można uzyskać prawa ochronne na znak towarowy. Prawa ochronne można uzyskać rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym. (...)
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
4.11.2009
Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, (...)
30.10.2009
Zgodnie z art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się przy tym, że wielkości udziałów we wspólnym prawie są równe, (...)
29.10.2009
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy autorskiej, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od (...)
Naruszenie przez pracodawcę osobistych i majątkowych praw autorskich - opinia prawna
29.10.2009
Zgodnie z ogólną zasadą wyznaczoną przez art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, majątkowe prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków (...)
Czyje są prawa autorskie do pracy naukowej; opinia prawna
23.10.2009
O ile ustawa nie stanowi inaczej, prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują twórcy. Natomiast, o ile ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu (...)
Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna
21.10.2009
Szkoła zatrudniała nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć osoba ta stworzyła niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program swojego pomysłu. Program ten opracowany (...)
Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna
21.10.2009
Pan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności
16.10.2009
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spółka akcyjna albo stowarzyszenie). Jedynym ograniczeniem jest zakaz tworzenia jednoosobowej (...)
Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna
16.10.2009
Pan X zamierza prowadzić tematyczny portal internetowy zajmujący się przeglądem informacji z mediów publicznych na wybrane tematy, głównie gospodarcze i społeczne. Podstawowym źródłem informacji (...)
SN o prawie autorskim do tłumaczenia
31.7.2009
14.5.2009
Zniesienie wspólności i podział majątku przed orzeczeniem separacji - opinia prawna
3.4.2009
W czasie trwania małżeństwa i wspólności ustawowej zasadniczo żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Możliwe jest jednak wyłączenie wspólności (...)
I - KODEKS CYWILNY - Część ogólna
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga pierwsza. Część ogólna (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Kodeks cywilny to jeden z podstawowych aktów prawnych w całym systemie (...)
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 - 16m)
22.10.2008
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w Rozdziale 3 zawiera przepisy określające, jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, a jakie są spod (...)
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22.1-23)
17.10.2008
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozdział IV (Dz.U. 1991 r. Nr 80, poz. 350, tekst jednolity: Dz.U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ta część ustawy zawiera (...)
Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna
13.6.2008
Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym (...)