Dożywocia artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w Kodeksie karnym związane z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa
3.4.2022
Agresja Rosji na Ukrainę i związane z tym zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski spowodowały konieczność dodatkowych zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, nad którym pracuje już Sejm. (...)
20.2.2022
Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?
25.10.2021
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób (...)
W walce z pedofilią liczy się surowość kary...
30.5.2021
Nawet na 30 lat trafi za kraty pedofil za zgwałcenie dziecka, a najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie. Zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, skończą (...)
Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?
18.11.2020
Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, (...)
Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów?
7.8.2020
Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem górna granica kary będzie wynosić nie - jak dziś - 15 lat, ale nawet 25 lat pozbawienia wolności, a za morderstwo popełnione z gwałtem grozić (...)
27.1.2020
Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)
24.8.2019
Ustawa reformująca Kodeks postępowania karnego ma służyć usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu postępowań przed sądem.
Reforma prawa karnego odesłana do Trybunału Konstytucyjnego
29.6.2019
28 czerwca 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, działając na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie (...)
Bezwzględna walka z pedofilią!
15.5.2019
Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, ohydne zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, (...)
Jaką reformę procesu karnego przygotowano?
21.2.2019
Rada Ministrów zaaprobowała przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformę Kodeksu postępowania karnego. Proponowane rozwiązania służą usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu (...)
29.1.2019
Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość (...)
Zmagań resortu sprawiedliwości z niesprawnością sądów ciąg dalszy
12.9.2018
Przewlekłość procesów jest przyczyną dramatów wielu Polaków, którzy nie mogą doczekać się sprawiedliwości przed sądem. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało (...)
Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez wichurę i inne klęski?
4.7.2018
Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) (...)
Rząd przykręci śruby przestępcom
25.4.2018
Odstraszające kary dla złodziei i oszustów, walka z przestępstwami finansowymi, bezwzględne ściganie lichwiarzy i nieuczciwych windykatorów, ochrona praw pracowniczych, a także zaostrzenie (...)
Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów
20.12.2017
Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększenie ochrony ofiar gwałtów. Np. wprowadza karę dożywotniego (...)
Gwałciciele dostaną za swoje...
10.9.2017
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów.
Mieszkanie z licytacji komorniczej – na co uważać?
15.7.2016
Atrakcyjna cena mieszkań z licytacji komorniczych bardzo często jest elementem decydującym przy wyborze tej drogi kupna nieruchomości. Nierzadko jednak z niską ceną wiążą się niebezpieczeństwa, (...)
13.4.2016
Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)
Czy możliwym jest zabezpieczenie roszczenia pieniężnego w formie depozytu?
17.4.2015
Artykułu 747 kodeksu postępowania cywilnego enumeratywnie wymienia sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych i zgodnie z jego treścią zabezpieczyć roszczenia pieniężne można poprzez:
Od czego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
11.2.2014
Nawet pewnie nie przypuszczamy jak wiele czynności, których dokonujemy podlega obowiązkowo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wydawać by się mogło, że sama nazwa tego ciężaru wskazuje (...)
Renta dożywotnia pod lupą UOKiK-u. Są pierwsze zarzuty
24.10.2013
Skontrolowano działania wszystkich przedsiębiorców oferujących takie usługi na polskim rynku - łącznie 37 wzorców umów i 46 przekazów reklamowych.
Renta za mieszkanie. Jest raport UOKiK
22.10.2013
UOKiK sprawdził jak przestrzegane są prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za tak zwaną rentę dożywotnią.
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
14.10.2013
Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot (...)
1.10.2013
200 zł miesięcznie - za tyle można już nabyć własność mieszkania. W jaki sposób? Podpisując umowę dożywocia z właścicielem mieszkania.
Kolejność zaspokajania wierzytelności
26.4.2012
Sędzia-komisarz zatwierdza listę wierzytelności, które mają być zaspokojone z masy upadłościowej. Po zatwierdzeniu tej listy będzie dokonany podział funduszów jednorazowo lub kilkakrotnie (...)
Kolejność zaspokajania wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
16.4.2012
W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, jego wierzyciele podlegają zaspokojeniu z funduszy uzyskanych z likwidacji majątku upadłego oraz z wszelkich dochodów (...)
Dziś wyrok w sprawie Nangar Khel
14.3.2012
Jak donosi portal tvn24.pl Sąd Najwyższy wypowie się dziś w sprawie apelacji Naczelnej Prokuratury Wojskowej w sprawie incydentu, jaki miał miejsce z udziałem siedmiu polskich żołnierzy 16 sierpnia (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych - ustalenie podstawy opodatkowania w drodze oszacowania
18.10.2011
W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnej strony w niektórych sytuacjach same określają podstawę opodatkowania. Określenie to następuje na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie. (...)
Właściciel nie wejdzie do wynajętego mieszkania
12.8.2011
Jeśli zrobi to wbrew woli lokatora, to popełni przestępstwo i narazi się na grzywnę, ograniczenie wolności lub nawet rok więzienia.
Sędzia nie przeprosi za "agenta ciemności"
25.6.2010
Odsiadujący dożywocie były sanitariusz łódzkiego pogotowia nie dostanie rekompensaty za to, że sędzia nazwał go "agentem ciemności" - donosi Gazeta Wyborcza.
Obywatel będzie chroniony jak funkcjonariusz publiczny
19.5.2010
Uderzenie obywatela, który wystąpi w obronie niszczonego przez wandala mienia lub bitego w miejscu publicznym człowieka, będzie traktowane jak napaść na funkcjonariusza publicznego.
Jest pomysł na odwróconą hipotekę
27.4.2010
Za przekazanie swojego mieszkania bankowi senior otrzyma wsparcie finansowe. Pieniądze zostaną wypłacone w ratach, albo jako jednorazowy "zastrzyk gotówki".
Więcej kar za okrutne zabójstwo
3.3.2010
Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem skazany spędzi w zakładzie karnym minimum 12 lat - przewiduje senacki projekt nowelizacji kodeksu karnego.
Reaktywacja zabójstwa kwalifikowanego
11.2.2010
Nowela przywracająca kwalifikowany typ zabójstwa nie pozwoli na łagodzenie kar więzienia za najcięższe morderstwa oraz brutalne gwałty, które zakończyły się śmiercią ofiary.
Utrzymano kary dożywocia za bestialskie morderstwo
29.12.2009
Matka zamordowanego studenta podłódzkiego Głowna ponownie usiadła w sądzie naprzeciw oprawców, którzy trzy lata temu brutalnie zabili jej dziecko.
Strażnik więzienny skazany prawomocnie
17.9.2009
Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał karę dożywotniego więzienia dla byłego strażnika więziennego. Skazany zastrzelił trzech policjantów.
Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna
6.8.2009
Nabyłeś nieruchomość w zamian za ustanowienie prawa dożywocia? Chcesz wynająć tą nieruchomość? Kto powinien być stroną umowy najmu (Wynajmującym); dożywotnik, czy zobowiązany z tytułu umowy (...)
Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia
28.7.2009
Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele (...)
Umowa zawarta dla pozoru jest nieważna
10.6.2009
VII - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 835 - art. 921[16])
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga trzecia. Zobowiązania część szczegółowa (przechowanie, przyrzeczenie publiczne, przekaz, papiery wartościowe, umowa: składu, spółki, (...)
IX - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie zabezpieczające
20.8.2008
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające (Dz.U. 1964 r. Nr 43, poz. 296 ze zm.). W trakcie toczącego się postępowania, a także (...)
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
5.8.2008
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz.U. 2001 r. Nr 124 poz. 1361). Dział I ustawy reguluje zasady dotyczące ksiąg wieczystych oraz ich prowadzenie przez (...)
Lepsza pozycja pokrzywdzonego w sprawach cywilnych
3.7.2008
6 lipca 2008 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeks postępowania cywilnego, która ma m.in. poprawić pozycję pokrzywdzonych w procesach cywilnych. Przewidziano np., że dodatkowo organizacje społeczne, (...)