Domniemanie prawne artykuły i zmiany w prawie
Filiacja, czyli określenie pochodzenia dziecka od określonych rodziców
30.6.2021
Do powództw o stwierdzenie pochodzenia dziecka od określonych osób zaliczają się: powództwo o ustalenie macierzyństwa, powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo (...)
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
1.1.2021
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać (...)
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
29.12.2020
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%. W tym artykule (...)
Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?
23.11.2020
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
25.8.2019
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników (...)
Jakie działania są niezgodne z regułami konkurencji?
15.8.2019
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zakazuje praktyk ograniczających konkurencję. Reguły konkurencji są wiążące dla przedsiębiorców oraz dla osób zarządzających. (...)
Dalsze gromadzenie danych oosobowych osób ubiegających się o zatrudnienie
24.1.2019
Poznaj wyjaśnienie wątpliwości w zakresie możliwości gromadzenia przez pracodawców dokumentów rekrutacyjnych już po zakończeniu procesu rekrutacji w stosunku do osób, które (...)
Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO
5.10.2018
Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą (...)
Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?
22.6.2018
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Ustawa ta dzieli praktyki ograniczające (...)
Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!
26.2.2018
Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia (...)
Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?
26.2.2018
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób (...)
Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
24.2.2018
Często zdarza się, iż dłużnik nie chce wypełnić zobowiązania. Jeżeli jednak posiada jakiś majątek, wówczas wierzyciel może się z niego zaspokoić. Problem pojawia się, gdy pozbywa (...)
Jak sąd ocenia dowody w postępowaniu cywilnym?
21.1.2018
Bez względu na to, z jakim postępowaniem cywilnym masz do czynienia, zastanawiasz się, co może być dowodem w Twojej sprawie. Zasady dotyczące powoływania dowodów dotyczą każdego rodzaju (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
12.1.2018
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Podział majątku wspólnego konkubentów
23.11.2017
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko (...)
Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji
20.11.2017
Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
15.11.2017
6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich (...)
Przeszkody małżeńskie - czyli kto i z kim nie może zawrzeć małżeństwa
13.9.2017
W przypadku zaistnienia pewnych okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (tzw. przeszkody małżeńskiej) kierownik urzędu stanu cywilnego czy duchowny powinien odmówić przyjęcia (...)
Podział „majątku wspólnego” konkubentów
13.9.2017
Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające (...)
Konwencje (umowy) o unikaniu podwójnego opodatkowania
12.6.2017
Jeśli do opodatkowania jednego dochodu (np. wynagrodzenia za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej) roszczą sobie prawa dwa państwa: państwo uzyskania dochodu oraz państwo (...)
Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych
30.5.2017
Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)
Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa
27.5.2017
Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie (...)
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
29.4.2017
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Jak liczy się termin zasiedzenia?
20.3.2017
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)
4.4.2016
Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)
10.3.2016
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 6 kc: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.” Jak słusznie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z (...)
7.7.2015
W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjmuje się, iż dla powstania odpowiedzialności cywilnej muszą być spełnione kumulatywnie następujące przesłanki: zdarzenie wyrządzające szkodę
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
1.12.2014
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności (...)
Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?
2.6.2014
W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego jest jego małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane w niniejszej poradzie. Co istotne, warunkiem nabycia (...)
Jak bezpiecznie kupić używany samochód?
27.3.2014
Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nierzadko słyszymy o cofaniu liczników (pięknie nazywanego korektą liczników), odnawianiu aut ze szrotów, czy też (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności (...)
Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
23.11.2013
Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła nowe zasady odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. (...)
Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie
10.7.2013
Prawo karne ingeruje bardzo głęboko w podstawowe prawa jednostki. Na podstawie jego przepisów można pozbawić człowieka wolności. Jest to oczywiście uzasadnione, gdy pozbawienie wolności (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Mój mąż będzie miał dziecko z inną kobietą. Nie chcemy, aby to dziecko nosiło jego nazwisko. Czy jest to możliwe i jakie będą konsekwencje takiego zachowania? Jakie prawa (...)
Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?
7.1.2013
Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego (...)
Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?
22.10.2012
Nie tylko sąd może ustalić krąg spadkobierców. Czynności związane ze stwierdzeniem nabycia spadku mogą być dokonane także przed notariuszem. Od niedawna istnieje bowiem możliwość uzyskania (...)
PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...
30.10.2011
Co do zasady najem i pozarolnicza działalność gospodarcza to dwa odrębne źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody i koszty z najmu (...)
Zgody małżonka nie można domniemywać
21.7.2011
Mogą zwolnić kogo chcą. Wszystko zgodnie z prawem
13.7.2011
Na wybiórcze zwalnianie pracowników bez wypowiedzenia pozwalają trzy ustawy. Według Trybunału Konstytucyjnego nie łamie to prawa.
Liczy się dzień nadania przekazu
30.5.2011
Karta ubezpieczenia zdrowotnego - twój dowód ubezpieczenia
12.5.2010
Ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia umożliwia bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie Polski. Powszechność tego ubezpieczenia polega na tym, iż wszyscy ci, którzy nie są (...)
Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?
11.5.2010
Hipoteka kaucyjna jest specjalną odmianą hipoteki w ogóle. Zabezpiecza się nią wierzytelności o nieustalonej wysokości. Hipotekę wtedy ustanawia się do oznaczonej sumy. Wysokość wierzytelności (...)
Jakim prawem działa samorząd terytorialny?
10.5.2010
Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona (...)
KRRiT: abonament będziemy płacić z prądem
6.4.2010
Rada proponuje domniemanie, że odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie użytkownikiem odbiornika telewizyjnego ? powinien więc uiścić opłatę abonamentową.