Dowód artykuły i zmiany w prawie
Kto może odmówić składania zeznań w postępowaniu karnym?
9.9.2021
W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się (...)
Zmiany w ustawie o dowodach osobistych
12.4.2021
Podczas poniedziałkowego (12 kwietnia br.) spotkania online z dziennikarzami Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM przedstawili (...)
Zmiany w ustawie o dowodach osobistych?
18.2.2021
16 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. (...)
9.12.2020
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, możliwość zarejestrowania pojazdu (...)
24.9.2020
Od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza.
Czy można weryfikować tożsamość posiadaczy Karty Dużej Rodziny?
13.8.2020
Sprzedawca ma prawo żądać, aby osoba chcąca skorzystać z uprawnień przysługujących jej z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny, a posługująca się tradycyjną jej wersją, uwiarygodniła (...)
Ułatwienia i oszczędności dla kierowców oraz właścicieli pojazdów
27.7.2020
Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz (...)
Jak wyrobić dziecku dowód online?
20.7.2020
Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez internet.
Można już korzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych
16.7.2020
Od 12 lipca 2020 r. można już skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA. W rejestrze zawarto m.in. informacje o wyglądzie dokumentów obowiązujących w naszym (...)
10.2.2020
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) udostępniono nową metodę podpisywania dokumentów – podpis osobisty.
Nowy wzór wniosku o dowód osobisty
19.1.2020
Od stycznia br. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument.
Trzymiesięczny termin na wniesienie skargi na wznowienie postępowania
27.12.2019
Trzymiesięczny termin wznowienia postępowania cywilnego z powodu oparcia wyroku na dokumencie przerobionym lub podrobionym, liczony od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, (...)
„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta
28.11.2019
Od czasu do czasu policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Podczas pełnienia takiej służby 20 listopada br. funkcjonariusze zwracali (...)
Co zrobić w razie kradzieży tożsamości?
18.10.2019
Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z banku, z którym nie masz podpisanej umowy kredytowej albo operator telekomunikacyjny wzywa Cię do zapłaty rachunków na podstawie nieznanej (...)
Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty...
10.9.2019
Art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową (...)
mObywatel na poczcie i na torach
28.8.2019
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysięcy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociągu PKP Intercity, choć nie tylko... mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa (...)
Zakaz wykonywania replik dokumentów publicznych ograniczy kradzieże tożsamości
21.8.2019
Ustawa o dokumentach publicznych zakazuje wykonywania i handlu replikami np. dowodów osobistych lub praw jazdy. Zdaniem UODO nie każda kopia dokumentu publicznego będzie miała cechy (...)
Ochrona danych osobowych na wakacjach
20.8.2019
Poznaj kilka porad, jak w czasie wakacji zadbać o swoje dane osobowe i uchronić się przed potencjalnymi problemami.
4.8.2019
11 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę czasowej rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację pojazdów. Wraz (...)
Dokumenty publiczne lepiej chronione
25.7.2019
Walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów - to główne cele ustawy o dokumentach publicznych, która (...)
Jak zgłosić utratę dowodu osobistego?
27.3.2019
W połowie marca pierwsze osoby odebrały dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach…
27.2.2019
Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza (...)
Jaką reformę procesu karnego przygotowano?
21.2.2019
Rada Ministrów zaaprobowała przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformę Kodeksu postępowania karnego. Proponowane rozwiązania służą usprawnieniu, uproszczeniu i przyspieszeniu (...)
25.1.2019
Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły (...)
25.11.2018
Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, (...)
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?
28.9.2018
Kierowcy w poniedziałek 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC mogą zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaną (...)
Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste?
21.9.2018
MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie dotyczące wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych (...)
Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach
22.8.2018
Planuje się, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, które pozwolą zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, (...)
21.7.2018
Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.
Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego
5.7.2018
Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)
Kierowcy nadal muszą wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu
10.6.2018
W związku z licznymi wątpliwościami, od kiedy kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzania zawarcia polisy OC, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że zmiana (...)
Pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC
14.5.2018
Już wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP.
12.5.2018
Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania (...)
17.4.2018
Wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja (...)
Wdrożenie europejskiego nakazu dochodzeniowego
23.1.2018
Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego wprowadza do polskiego prawa mechanizm europejskiego nakazu dochodzeniowego.
Jak sąd ocenia dowody w postępowaniu cywilnym?
21.1.2018
Bez względu na to, z jakim postępowaniem cywilnym masz do czynienia, zastanawiasz się, co może być dowodem w Twojej sprawie. Zasady dotyczące powoływania dowodów dotyczą każdego rodzaju (...)
Możliwa będzie profesjonalna rejestracja pojazdów
10.1.2018
Nowelizacja przepisów przewiduje wprowadzenie tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, umożliwiającej legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem 1 numeru rejestracyjnego (...)
13.12.2017
Od 13 listopada obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej (...)
Więcej dowodów w postępowaniu podatkowym
29.11.2017
Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą (...)
Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?
27.11.2017
Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz (...)
20.11.2017
Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)
Współdziałanie z krajami UE w ściganiu kryminalistów
3.10.2017
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić polskim sądom, prokuraturze czy policji wydawanie europejskiego nakazu (...)
Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?
28.6.2017
W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić (...)
Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa
27.5.2017
Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie (...)
Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym
26.4.2017
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzi nową formę czasowej rejestracji pojazdów. Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom zajmującym się dystrybucją (sprzedażą prowadzoną (...)
Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?
13.2.2017
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w (...)
Zasady przeszukania i zatrzymania rzeczy
20.10.2016
Przeszukanie to czynność procesowa dokonywana przez uprawniony organ, mająca na celu wykrycie lub zatrzymanie albo przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej, a także znalezienie rzeczy mogących stanowić (...)
„Dowód z akt” w postępowaniu cywilnym
3.10.2016
Można zamknąć rozprawę również w wypadku, gdy ma być przeprowadzony jeszcze dowód przez sędziego wyznaczonego lub przez sąd wezwany albo gdy ma być przeprowadzony dowód (...)
Zasady uznawania dowodu zagranicznego w Polsce
27.10.2015
Ustawodawca wprowadzając do obowiązującego Kodeksu postępowania karnego art. 587, zdecydował się wypełnić istniejącą w poprzednio obowiązującym kodeksie z 1969 r. lukę w zakresie dopuszczalności (...)