Handlowy artykuły i zmiany w prawie
5.8.2022
W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne (...)
Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne
4.8.2022
Rząd chce reagować na sytuację, jaka ma miejsce na rynku nieruchomości. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracuje się nad kolejnym rozwiązaniem, które zwiększy dostępność mieszkań (...)
26.7.2022
29 lipca wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego – nawet na 8 miesięcy. W tym artykule mowa jest o wakacjach kredytowych, finansowym (...)
Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK
31.5.2022
Jeżeli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Szczegóły (...)
Krajowa Grupa Spożywcza w budowie
13.4.2022
Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczynić się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.
Nieautoryzowane transakcje bankowe
23.7.2021
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów związane z kradzieżą pieniędzy z konta oraz (...)
Propozycja zmian dotyczących pokazów handlowych
15.6.2021
Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy i przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy – to niektóre propozycje legislacyjne Prezesa UOKiK. Projekt (...)
Umowy na dostawy produktów rolnych
6.5.2021
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzi on m.in., jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów (...)
Do MRPiT wpłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników CIT
24.2.2021
Ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności firm wpłynęło do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki sprawozdaniom na temat praktyk płatniczych wszyscy przedsiębiorcy (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
4.1.2021
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej (...)
Kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 mld złotych
17.7.2020
14 największych banków stosuje zwrot pobranych części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego z zastosowaniem metody liniowej, postulowanej przez Prezesa UOKiK. Wejdź (...)
Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach „Tarczy antykryzysowej” tylko elektronicznie
25.6.2020
Od 24 czerwca 2020 r. wnioski: o zwolnienie z opłacania składek (RDZ),,o świadczenie postojowe i o kontynuację jego wypłaty (RSP-D, RSPC, RSP-DK i RSP-CK), o odstąpienie od pobierania odsetek (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
31.3.2020
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże (...)
Koronawirus: zalecenia dla obiektów handlowych
12.3.2020
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla branży handlowej.
Uwaga na nieuczciwych przedstawicieli handlowych sprzedawców energii elektrycznej
29.2.2020
Do Urzędu Regulacji Energetyki wpływają skargi (telefoniczne, pisemne, osobiste) dotyczące praktyk przedstawicieli handlowych w kontekście zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Wchodzi w życie Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru
21.11.2019
Celem Umowy jest liberalizacja i ułatwienie handlu oraz inwestycji między UE i Singapurem jak i powstanie silniejszych relacji gospodarczych UE z państwem, które jest największym partnerem handlowym (...)
Uprzednie porozumienia cenowe (APA) w praktyce
6.9.2019
Szef KAS wyjaśnił m.in. kwestie związane z wszczęciem procedury APA oraz wymogami formalnymi wniosków o APA. Przed złożeniem wniosku o APA warto poznać odpowiedzi na najczęściej (...)
Największa na świecie strefa wolnego handlu
23.7.2018
17 lipca podczas szczytu UE-Japonia podpisana została umowa o partnerstwie gospodarczym i strategicznym (Economic Partnership Agreement) między UE a trzecią gospodarką świata.
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
21.12.2017
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
Kto może świadczyć usługi detektywistyczne?
28.11.2017
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania (...)
Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?
28.11.2017
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, określającej zakres i formę jej prowadzenia. Jak (...)
29.8.2017
Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne (...)
31.7.2017
Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany (...)
29.6.2017
26 czerwca br. weszła w życie czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Obejmuje ona zaostrzenie obecnych przepisów, a jej celem jest zwiększenie skuteczności walki z (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
22.3.2017
Każdy ze współwłaścicieli może jednocześnie całą rzecz posiadać, a także z całej rzeczy korzystać. Jednak będąc współwłaścicielem, trzeba sobie zawsze zdawać sprawę z tego, (...)
Prokura – nowelizacja przepisów wprowadzona w życie 1 stycznia 2017r.
16.3.2017
Prokura to jedna z instytucji prawnych, mocno zakorzenionych w polskim ustawodawstwie.
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
25.10.2016
Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca (...)
Czy na pewno cel uświęca środki? - nowelizacja ustawy o KRS z dnia 28.11.2014 r.
11.5.2015
Nowelizacja ustawy o KRS z dnia 28.11.2014 r. przynajmniej w założeniach ma zapewnić większą wiarygodność rejestrom prowadzonym przez Krajowy Rejestr Sądowy, zarówno przedsiębiorców, (...)
Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorcy. UOKiK karze
9.12.2014
Konsumenci, którzy kupują od akwizytorów i na pokazach, są szczególnie chronieni m.in. poprzez prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od jej zawarcia.
Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona
7.3.2014
Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma (...)
Kongres Prawników In-House VI edycja. Efektywny Dział Prawny vs. Efektywny Dział Compliance
20.2.2014
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w VI EDYCJI KONGRESU PRAWNIKÓW IN-HOUSE, na którym będą dwie równoległe sekcje tematyczne ?Efektywny Dział Prawny? i ?Efektywny Dział Compliance?. (...)
UOKiK ukarał banki za umowy niezgodne z prawem
9.1.2014
Praktyki banków narażały konsumentów na nieświadome wyrażenie zgody na pobieranie bez ich dyspozycji należących do nich pieniędzy.
UOKiK wydał zgodę na zakup centrum handlowego
13.9.2013
To jedna z sześciu decyzji w sprawie kontroli koncentracji wydanych w ostatnim czasie.
Magazyn konsygnacyjny pozwala uniknąć opóźnień w dostawach
17.4.2013
Z wykorzystywaniem magazynu konsygnacyjnego spotkać się można w branżach wytwórczych korzystających z obrotu międzynarodowego, w których dużą rolę odgrywa terminowość oraz dostępność części (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Prowadzimy z żoną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcemy darować synowi 20 % udziałów w spółce ? każde z nas po 10 %. Spółka posiada towary, środki (...)
Bezpłatne szkolenie z inwestowania
7.1.2013
Od dziś nowe zasady w "Rodzinie na swoim"
31.8.2011
Dopłatę do kredytu dostaną nie tylko rodziny, lecz również bezdzietni single. Zobacz, co jeszcze się zmieni.
Droższe paliwo dla firmowych samochodów
8.11.2010
Od nowego roku przedsiębiorcy nie odliczą podatku VAT od paliwa, które wleją do baku firmowego auta. Na zmianie przepisów stracą ostatecznie konsumenci.
Firmy nie odliczą VAT od paliwa
3.8.2010
Stracą na tym przede wszystkim konsumenci, którzy zapłacą więcej np. za usługi kurierskie, pocztowe oraz produkty spożywcze.
Odrzucenie rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu spółki z o.o. - opinia prawna
6.7.2010
Członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym czasie. Podkreślić przy tym należy, że rezygnacja uzasadniona ważnymi powodami jest dopuszczalna w każdym przypadku i nie można wyłączyć (...)
Będą ograniczenia dla spółek, których nie ma w KRS
12.11.2009
Resort sprawiedliwości szacuje, że około 170 tys. spółek nie dopełniło obowiązku wpisania się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), figurując jedynie w rejestrze handlowym - czytamy na łamach (...)
Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna
6.8.2009
Nabyłeś nieruchomość w zamian za ustanowienie prawa dożywocia? Chcesz wynająć tą nieruchomość? Kto powinien być stroną umowy najmu (Wynajmującym); dożywotnik, czy zobowiązany z tytułu umowy (...)
Wkłady komplementariusza do spółki komandytowo-akcyjnej
16.6.2009
W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej dochodzi niejako do specyficznego dualizmu jej kapitału, czy wręcz istnienia kilku kapitałów. Z jednej strony w spółce komandytowo-akcyjnej (...)
21.5.2009