Immisje artykuły i zmiany w prawie
TK o roszczeniach dot. obszaru ograniczonego użytkowania...
17.8.2021
22 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej M. A. i M. A. dotyczącej łączenia skutków prawnych upływu terminu do wystąpienia z roszczeniem (...)
Cisza nocna - jakie są następstwa zakłócania ciszy nocnej
27.8.2018
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
8.4.2015
Pomiędzy sąsiadami nieruchomości bardzo często dochodzi do napięć, które powodują, że mieszkanie w danych warunkach staje się uciążliwe. Spowodowane jest to niejednokrotnie tym, że właściciel (...)
Co zrobić, gdy sąsiad grilluje na balkonie?
27.5.2011
Sprawdź czy nie zabrania tego regulamin spółdzielni. W ostateczności możesz iść do sądu.
Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna
24.5.2010
Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem (...)
Ustawienie zakazu wjazdu do lokalu przedsiębiorcy w spółdzielni - opinia prawna
27.10.2006
Członek spółdzielni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, w którym prowadzi działalność gastronomiczną. Wejście oraz dojazd do tego lokalu jest usytuowane wyłącznie (...)
Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna
5.8.2005
Zanim rozpoczniemy budowę domu na swojej działce, wskazanym jest w pierwszej kolejności zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)
Co możesz robić na swojej działce bez zgody sąsiada - opinia prawna
15.4.2005
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia 1993r. (OTK I/93, poz. 8), prawo własności jest w naszym systemie prawnym prawem podmiotowym o najszerszej treści. Nie jest jednakże prawem (...)