Kara umowna artykuły i zmiany w prawie
Kara umowna - wybrane zagadnienia
15.8.2021
W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ (...)
Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
7.7.2021
Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą (...)
Kara pieniężna dla PGNiG S.A. zostaje
24.1.2020
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie o nałożenie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku usunięcia z kontraktów gazowych niekorzystnych dla odbiorców rozwiązań.
Sąd Najwyższy o niedopuszczalności kary umownej
20.12.2019
Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.
Podejrzane praktyki Biedronki...
1.10.2019
Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości (...)
Co zrobić, jeśli umowa o dzieło jest niewłaściwie wykonywana?
24.9.2019
Zamawiający może odmówić przyjęcia dzieła dotkniętego wadą (fizyczną lub prawną) bez potrzeby wykazywania, że zawinił ją przyjmujący zamówienie. Po odebraniu dzieła zamawiającego (...)
Zadatek jako sposób zabezpieczenia realizacji umowy
23.8.2019
Z samego zawarcia umowy nie można wnioskować, że zostanie ona zrealizowana. Istniejąca i obowiązująca zasada, że umów trzeba dotrzymywać jest niewystarczająca. Prawo cywilne przewiduje (...)
Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia
26.12.2017
Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Jako (...)
25.9.2017
Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania (...)
16.8.2016
Umowa jest czynnością prawną dwustronną. Decydujące znaczenie dla treści umowy ma zgodne oświadczenie woli stron. Mogą one się w niej zobowiązać do czegokolwiek zechcą - stanowi o tym zasada (...)
Przedsiębiorca telekomunikacyjny ukarany
11.3.2014
UOKiK nałożył na firmę karę w wysokości blisko 195 tys. zł.
Kara dla pośredników nieruchomości
3.10.2013
Firmy z Łomży i Chełma nakładały zbyt wysokie kary umowne, gdy ich klienci zawarli transakcję z pominięciem agencji. UOKiK uznał, że złamały prawo.
Deweloperzy ukarani przez UOKiK. Za nielegalne praktyki
25.2.2013
Aby chronić prawa najsłabszych uczestników rynku, Urząd regularnie kontroluje wzorce umowne stosowane przez spółki działające na rynku nieruchomości.
10.12.2011
Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania (...)
Kalendarium szkoleń Wolters Kluwer Polska - oferta dla prawników - czerwiec 2011 r.
9.5.2011
W czerwcu odbędzie się 12 szkoleń dla prawników, których organizatorem jest Wolters Kluwer Polska.
Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć
1.3.2011
Kontrakt menedżerski - to umowa o zarząd przedsiębiorstwem. Co to jest kontrakt menedżerski? Jakie są podstawowe cechy kontraktu menedżerskiego? Jakie są szczególne rodzaje kontraktów (...)
Kalendarium szkoleń WoltersKluwer Polska dla prawników w marcu
18.2.2011
W marcu odbędzie się 11 szkoleń dla prawników, których organizatorem jest WoltersKluwer Polska. Udział w nich umożliwia zdobycie punktów szkoleniowych.
Jak zawrzeć umowę z deweloperem?
18.8.2010
Z podpisaniem umowy z deweloperem wiążą się zazwyczaj duże wydatki. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę z faktu, iż mamy w takim przypadku do czynienia z profesjonalistą, obeznanym w branży (...)
Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!
18.8.2010
Umowa sprzedaży mieszkania jest już ostatnim etapem całej procedury, w toku której zawieranych jest jeszcze \"po drodze\" kilka niezbędnych umów. Warto zatem poznać zasady, na jakich (...)
Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej
18.8.2010
Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu (...)
III - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część ogólna
22.1.2009
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY - Księga trzecia. Zobowiązania część ogólna (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Ta część kodeksu zawiera przepisy wspólne dla wszystkich (...)
Banki krwi pępowinowej pod kontrolą
29.10.2008
30.9.2008
Odpowiedzialność kontraktowa stron umowy deweloperskiej
8.5.2008
Generalna zasada określająca odpowiedzialność stron umowy deweloperskiej wyrażona jest w art. 471 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej (...)
1.2.2008
Strony zawarły umowę, w treści której obowiązek zleceniobiorcy został określony jako świadczenie usług doradczych. Jednak umowa przewiduje też dokonywanie poprawek przez zleceniobiorcę (...)
20.11.2007
2.7.2007
Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna
2.3.2007
Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, (...)
Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna
18.1.2007
Firma zatrudnia pracownika na zasadzie tzw. samozatrudnienia – osoba zatrudniana zakłada działalność gospodarczą i podpisuje z firmą umowę zlecenia. Wynagrodzenie otrzymywane jest miesięcznie (...)
Jak zapewnić sobie wyłączność współpracy z kontrahentem? – opinia prawna
26.10.2006
Możliwość zastrzeżenia w umowie cywilnoprawnej tzw. prawa wyłączności, polegającego na zobowiązaniu się jednej ze stron do powstrzymania się od zawarcia innej umowy z innym podmiotem jest ogólnie (...)
Kiedy żądać zapłaty kary umownej? - opinia prawna
11.7.2006
Naliczanie kary umownej nie jest obowiązkiem strony umowy, lecz jej uprawnieniem. Z tego też powodu, jeżeli zaistniały okoliczności uzasadniające zapłatę kary umownej, które najczęściej wskazane (...)
Kara umowna za naruszenie klauzuli antykonkurencyjnej - opinia prawna
19.1.2006
Strony zawarły w umowie klauzulę "antykonkurencyjną". Na podstawie tej klauzuli Zleceniodawca zobowiązany jest powstrzymać się od zatrudniania nauczycieli oddelegowanych do pracy u niego przez Zleceniobiorcę (...)
Zakaz konkurencji agenta w umowie agencyjnej - opinia prawna
25.1.2005
Z zasady swobody umów wynika, ze strony mogą kształtować łączący je stosunek prawny w sposób dowolny byle treść lub cel stosunku nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom (...)
Kara umowna w obrocie gospodarczym - opinia prawna
27.10.2004
Kodeks cywilny dla zwiększenia pewności realizacji obowiązków pomiędzy kontrahentami daje im możliwość stosowania instytucji kary umownej. Można bowiem zastrzec w umowie, że naprawienie szkody (...)