Kobiety artykuły i zmiany w prawie
Prawa każdego pacjenta – bez dyskryminacji
6.8.2022
W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do niej przysługuje Ci bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, (...)
Przepisy o zgłaszaniu, kwarantannie i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na ospę małpią
28.5.2022
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał 27 maja trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, (...)
Wysokość składek ZUS za osoby prowadzące działalność gospodarczą
24.1.2022
Dowiedz się, jakie podstawy wymiaru składek oraz kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r. obowiązują przedsiębiorców.
Zerowy PIT dla pracujących seniorów
19.1.2022
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje wprowadzona w ramach Polskiego Ładu tzw. ulga dla pracujących seniorów. Z ulgi tej mogą skorzystać osoby, które spełnią następujące warunki: osiągnęły (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
17.11.2021
Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie (...)
Co się zmieni w zasiłkach od 2022 roku?
12.10.2021
Od nowego roku opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
6.10.2021
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 (...)
Wzmocnienie ochrony ofiar przemocy domowej
19.7.2021
Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa przyniosła zamierzone efekty - sprawcy są izolowani, a ofiary mają zapewnioną pomoc i opiekę. Dla jeszcze większej ochrony osób (...)
24.6.2021
Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzający dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, (...)
23.6.2021
Dzień Ojca to okazja do podziękowania wszystkim ojcom za ich trud wychowawczy, a także do przypomnienia, jakie prawa przysługują mężczyznom wychowującym dzieci.
21.3.2021
Szanując prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w (...)
Jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych po brexicie?
4.3.2021
Co brexit zmienił dla pacjentów, którzy są ubezpieczeni w jednym kraju (w Wielkiej Brytanii lub Polsce), ale korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego w drugim?
Kwalifikacja wojskowa w 2021 roku
21.1.2021
W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej w tym roku. Będzie ona mogła zostać przeprowadzona od (...)
Brexit – jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych po 31 grudnia
7.12.2020
Z końcem roku zamknie się kolejny etap procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co Brexit oznacza dla pacjentów, którzy korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego, polskiego (...)
Dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek...
25.11.2020
TSUE orzekł, że w krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic (...)
15.11.2020
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach wyłączające z dziedziczenia brata zmarłego.
Prezydencki projekt dotyczący aborcji
13.11.2020
Złożony w Sejmie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotyczy wprowadzenia (...)
Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?
26.10.2020
Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić (...)
Podpisanie Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego
22.10.2020
W dniu 22 października 2020 r. Minister Zbigniew Rau zadeklarował w imieniu rządu RP poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego („Geneva Consensus Declaration”).
TK o dopuszczalności przerywania ciąży
22.10.2020
Sam fakt upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka w fazie prenatalnej, łączący się ze względami natury eugenicznej, jak i z ewentualnym dyskomfortem życia chorego dziecka, nie może samodzielnie (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
5.9.2020
Jesteś w ciąży? Od września masz prawo do wielu bezpłatnych leków. Na liście leków refundowanych jest obecnie 114 leków najczęściej stosowanych przez kobiety (...)
Unieważnienie małżeństwa ze względu na wiek
31.8.2020
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Przewiduje jednak wyjątkowo, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy (...)
Premier zdecydował o skierowaniu konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego
30.7.2020
Przepisy konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej) dostarczają poważnych wątpliwości. Szef rządu podjął decyzję o (...)
19.7.2020
Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953 i nowe przepisy (...)
Prezydencki projekt zmiany Konstytucji RP
16.7.2020
Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany Konstytucji RP zakładający, że nie będzie możliwa adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Projekt trafił już do Sejmu.
Zmiany w emeryturach dla osób z rocznika 1953
22.6.2020
Osoby urodzone w 1953 r., które straciły na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury, będą miały możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń. Projekt (...)
Dla kogo jest ośrodek wsparcia?
31.5.2020
Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze, (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
2.3.2020
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, \"rodzica\", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego (...)
3.2.2020
W poniedziałek (3 lutego) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do końca kwietnia br. Obejmie ponad 220 tysięcy mężczyzn oraz niemal 4 tysiące kobiet. Kogo obejmie kwalifikacja (...)
Darmowe leki dla kobiet w ciąży
28.12.2019
Wrządowym projekcie założono, że wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków.
Zalecenia Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w sprawie „okien życia”
28.12.2019
Kierując się troską o dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom zalecenia określające sposób postępowania w przypadkach pozostawienia (...)
Co z emeryturami kobiet urodzonych w 1952 roku?
12.12.2019
Kobiety urodzone w roku 1952 i ubiegające się o "zwykłą" emeryturę po 31 grudnia 2012 r., muszą "zwrócić" emerytury częściowe albo "wcześniejsze", jeśli je pobrały - uznał SN.
5.12.2019
Co też sprezentować dzieciom? Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły? Te (...)
Fundusze Norweskie wesprą polskich przedsiębiorców
30.10.2019
O prawie 100 milionów euro w ramach programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy na wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych (...)
Łatwiejsze zaprzeczenie ojcostwa
28.10.2019
W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego prawodawca znowelizował kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dzięki zmianom termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa będzie liczony od daty, (...)
Operator wyszukiwarki musi segregować linki
18.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że zakaz przetwarzania niektórych kategorii wrażliwych danych osobowych ma zastosowanie również do operatorów wyszukiwarek. (...)
Brexit a świadczenia emerytalne
26.8.2019
Umowa o wystąpieniu, wynegocjowana przez UE z Wielką Brytanią, ureguluje w sposób kompleksowy warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, w tym zakres koordynacji systemów zabezpieczenia (...)
21.7.2019
Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili (...)
5.6.2019
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane (...)
24.5.2019
Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka, z jakiego wsparcia może korzystać świeżo upieczona mama, jaki urlop jej przysługuje? Dowiedz się więcej.
15.5.2019
W Polsce obserwujemy zjawisko starzenia się społeczeństwa. Rośnie udział populacji w wieku poprodukcyjnym, a maleje udział populacji w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym.
Emerytury poniżej najniższych...
14.5.2019
W ostatnich latach, rośnie liczba emerytur niższych od najniższych, czyli tych których nie obejmuje systemowa gwarancja polegająca na dopłacie do emerytury najniższej (zwanej też minimalną), (...)
Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?
5.5.2019
Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać.
Co dalej z ograniczeniami handlu w niedziele?
10.4.2019
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy (...)
Emerytury kobiet z rocznika 1953 przeliczono w sposób niekonstytucyjny
28.3.2019
Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Poszkodowane kobiety (...)
Jak sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych?
26.3.2019
Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez Internet.
Spada liczba osób bezdomnych w Polsce
18.3.2019
W połowie lutego już po raz piąty przeprowadzono Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, wolontariusze, (...)
Jak długo pobieramy emerytury?
13.3.2019
Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.
Jak ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
4.3.2019
Od 1 marca 2019 roku można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. świadczenie mama 4+). Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały (...)