Małżonku artykuły i zmiany w prawie
22.11.2021
Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy też pamiętać, że pod względem prawnym małżeństwo wiąże się z szeregiem zobowiązań prawnych. W znacznej mierze dotykają one sfery (...)
30.9.2020
Zdolnym do odziedziczenia spadku po spadkodawcy może być tylko taka osoba, której przysługuje zdolność do dziedziczenia, czyli wynikająca z przepisów prawa możliwość do bycia podmiotem (...)
Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
11.5.2020
Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. (...)
Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?
29.8.2019
Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, (...)
8.8.2019
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko (...)
18.7.2019
Rządowy projekt nowelizacji przewiduje rozwiązania, które przyspieszą i usprawnią procedury administracyjne, zmniejszą częstotliwość obowiązków sprawozdawczych oraz uwolnią (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
3.4.2019
Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (...)
30.7.2018
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)
8.2.2018
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo (...)
Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
24.4.2017
Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje szereg zwolnień przy nabyciu majątku w drodze spadku, darowizny itd. Zostały one omówione w niniejszej poradzie. Jakie zwolnienia z podatku (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
24.3.2017
Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych (...)
Niezbędne formalności do zawarcia małżeństwa
9.9.2016
Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński obowiązane są przedtem do dokonania szeregu formalności. Dotyczy to głównie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego odpowiednich (...)
Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku
27.8.2015
Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym (...)
Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?
2.6.2014
W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego jest jego małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane w niniejszej poradzie. Co istotne, warunkiem nabycia (...)
Roszczenia współmałżonka w przedmiocie utrzymania rodziny
12.3.2013
Charakter świadczeń alimentacyjnych, zasądzonych w przypadku separacji faktycznej, orzeczenia separacji, orzeczenia rozwodu, jest odmienny od roszczeń jednego z małżonków w przedmiocie utrzymania (...)
Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
17.1.2013
Dobra wiadomość dla wielu dłużników ZUS. 15 stycznia 2013 roku wchodzi w życie oczekiwana przez firmy od lat ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby (...)
Krewni żony, czyli prawne skutki powinowactwa
25.5.2010
Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny istniejący pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowactwo podobnie jak pokrewieństwo opisuje się za pomocą stopni i linii. Charakterystyka (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
17.7.2009
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) (...)
Zakup mieszkania przed a spłata kredytu po zawarciu małżeństwa - opinia prawna
13.8.2008
Pan Y zamierza zawrzeć związek małżeński. Posiada mieszkanie, które nabył na kredyt. Obecnie posiada środki, aby całkowicie spłacić kredyt, ale nie chce tego robić ze względów ekonomicznych. (...)
9.7.2008
Podział majątku spadkowego a prawa małżonki zmarłego - opinia prawna
13.7.2007
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności po zmarłym dziedziczą małżonek oraz dzieci spadkodawcy - wszyscy w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie (...)
Kiedy można dokonać częściowego, a kiedy uzupełniającego podziału majątku wspólnego?
3.7.2007
Podział majątku może odbyć się w sądzie lub poza nim. Istnieje jeszcze jedna ważna różnica między oboma sposobami podziału. Otóż: sądowy podział majątku powinien obejmować cały majątek, (...)
Kto oprócz (byłych) małżonków może być uczestnikiem postępowania o podział majątku wspólnego?
17.12.2006
Wbrew pozorom, uczestnikami postępowania o podział majątku wspólnego mogą być nie tylko małżonkowie (byli małżonkowie), ale również inne osoby. Zgodnie z regułami obowiązującymi (...)