Majątek osobisty artykuły i zmiany w prawie
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Wspólność majątkowa małżonków nie taka zła
10.5.2021
W kontekście ochrony majątku prywatnego przed roszczeniami wierzycieli najczęściej prezentowany jest pogląd, że najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie tzw. intercyzy przez małżonków. W (...)
Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód
29.9.2019
Zgodnie z art. 58 § 2 zd. drugie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)
Do jakiego majątku wchodzi rzecz nabyta przez małżonka?
22.10.2018
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, (...)
Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?
22.10.2018
Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Odpowiedzialność za długi małżonka hazardzisty
17.5.2018
Dostępność za pomocą sieci Internet do zagranicznych portali e-gamblingowych i aktualna ocena legalności uczestniczenia w nich może skonfrontować wiele rodzin ze starym, ale i z nowym, problemem (...)
Czym jest testament? Wiadomości ogólne
20.12.2017
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w polskiej terminologii prawa termin, testament, występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, rozumiany jest jako czynność prawna o określonych cechach (o (...)
Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela małżonka
27.11.2017
Zgodnie Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rozdzielność majątkowa może być wprowadzona albo przez umowę majątkową małżeńską (często zwaną intercyzą), albo na mocy orzeczenia sądu. Do dnia (...)
Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?
26.11.2017
Śmierć dłużnika nie musi oznaczać braku możliwości odzyskania naszego długu. Jest to podyktowane tym, że z chwilą śmierci niejako automatycznie przechodzą na określone osoby nie tylko prawa (...)
Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej
28.9.2017
Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście (...)
18.9.2017
Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
19.8.2017
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich (...)
Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
24.4.2017
Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje szereg zwolnień przy nabyciu majątku w drodze spadku, darowizny itd. Zostały one omówione w niniejszej poradzie. Jakie zwolnienia z podatku (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
24.3.2017
Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych (...)
Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?
20.10.2016
Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
6.10.2016
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Ponadto przykładowo w wypadkach, (...)
14.7.2016
Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?
Tytuł egzekucyjny przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim
29.7.2015
Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy stwierdzający istnienie i zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i jednocześnie istnienie oraz zakres obowiązku prawnego dłużnika. (...)
22.5.2015
Częstym przypadkiem z jakim spotykamy się na kanwie spraw związanych z podziałem majątku wspólnego małżonków jest sytuacja, w której małżonkowie wspólnie dokonują (...)
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
1.12.2014
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności (...)
18.6.2014
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności (...)
10.1.2013
Sytuacja faktyczna: Prowadzimy z żoną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Chcemy darować synowi 20 % udziałów w spółce ? każde z nas po 10 %. Spółka posiada towary, środki (...)
Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?
23.1.2012
Za samo ściąganie muzyki lub filmów nie grozi odpowiedzialność karna. Inaczej jest, gdy zaczniemy udostępniać takie pliki.
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonków w czasie trwania małżeństwa i po rozwodzie
6.4.2011
Zasadą jest, iż podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność ta obejmuje (...)
4.11.2010
Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów (...)
Jak małżonkowie mogą wpływać na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności?
17.8.2010
Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczą bezpośrednio samego podziału majątku wspólnego. Mimo to, czynności takie, jak zarząd majątkiem wspólnym czy zaciąganie (...)
2.6.2010
Przedmiotem podziału jest tylko majątek wspólny małżonków. Majątki osobiste każdego małżonka nie podlegają podziałowi. Warto wiedzieć, że do dnia 19 stycznia 2005 r. majątki (...)
Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o.
19.3.2010
Niezwykle istotny jest fakt, iż do odpowiedzialności pociągnąć możemy nie tylko członka zarządu, który obecnie pełni swoją funkcję, lecz wszystkich członków zarządu pełniących swoje funkcje (...)
Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?
4.11.2009
W trakcie trwania małżeństwa najczęściej obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, a więc część majątku małżonków należy do tzw. majątku wspólnego, a część (...)
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
23.7.2009
Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie (...)
SN o podziale majątku byłych małżonków
26.6.2009
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób
21.4.2009
Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Nowa instytucja może (...)
Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody
15.12.2008
Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może (...)
VII - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie nieprocesowe
17.10.2008
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Część pierwsza, Księga druga. Postępowanie nieprocesowe (Dz.U. 1964 Nr 43, poz. 296).
29.8.2008
Problem odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte tylko przez jednego z nich ściśle wiąże się zarówno z momentem powstania zobowiązania, jak też z istniejącym (...)
II - Kodeks postępowania cywilnego - Sąd. Strony. Koszty
20.8.2008
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Część pierwsza. Księga pierwsza. Tytuły I - V (Dz.U. 1964 Nr 43, poz. 296 ze zm.). Ta część kodeksu zawiera przepisy dotyczące (...)
Zakup mieszkania przed a spłata kredytu po zawarciu małżeństwa - opinia prawna
13.8.2008
Pan Y zamierza zawrzeć związek małżeński. Posiada mieszkanie, które nabył na kredyt. Obecnie posiada środki, aby całkowicie spłacić kredyt, ale nie chce tego robić ze względów ekonomicznych. (...)
Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 185-334)
5.8.2008
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Tytuł IV, dział III - tytuł VII, dział IV (Dz.U. 2003 r. Nr 60, poz. 535 ze zm.). Ta część ustawy zawiera przepisy dotyczące uczestników (...)
Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna
13.6.2008
Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym (...)
Jak udowodnić przynależność mieszkania do majątku kawalerskiego - opinia prawna
10.5.2008
W 1998 roku Pan X zakupił mieszkanie spółdzielcze będąc kawalerem. Małżeństwo zawarł w roku 2000. W roku 2001 w związku z podpisywaniem umowy kredytu zaistniała konieczność założenia księgi (...)
26.3.2008
USTAWA z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 r. Nr 9, poz. 59). Ostatnia zmiana z dnia 20 stycznia 2008 r. (Dz. U. 2007 r. Nr 192, poz. 1378).
Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków
12.2.2008
Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje (...)