Majątek wspólny artykuły i zmiany w prawie
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
15.9.2021
Powszechnie uważa się, że podział majątku wspólnego może zostać dokonany dopiero po rozwodzie lub separacji. To błędne przekonanie wynika z powszechności wspólności (...)
Wspólność majątkowa małżonków nie taka zła
10.5.2021
W kontekście ochrony majątku prywatnego przed roszczeniami wierzycieli najczęściej prezentowany jest pogląd, że najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie tzw. intercyzy przez małżonków. W (...)
Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków
22.12.2019
Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, (...)
Do jakiego majątku wchodzi rzecz nabyta przez małżonka?
22.10.2018
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, (...)
Nierówne udziały przy podziale majątku małżonków
21.6.2018
Co do zasady, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym, zgromadzonym podczas trwania małżeństwa, niezależnie (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
24.1.2018
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela małżonka
27.11.2017
Zgodnie Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rozdzielność majątkowa może być wprowadzona albo przez umowę majątkową małżeńską (często zwaną intercyzą), albo na mocy orzeczenia sądu. Do dnia (...)
Czy już w sprawie o rozwód możliwy jest podział majątku dorobkowego przez małżonków?
11.11.2017
Zasadniczo i najczęściej podział majątku dorobkowego dokonuje się po uzyskaniu przez małżonków rozwodu, gdzie zainteresowani mogą podzielić swoje dobra, czy to w drodze umowy, czy też (...)
Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej
28.9.2017
Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
24.3.2017
Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
6.10.2016
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Ponadto przykładowo w wypadkach, (...)
18.6.2014
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia (...)
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków - uwagi ogólne
17.1.2014
Prawo do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie podziału majątku jest uprawnieniem, z którego można skorzystać praktycznie w każdym czasie. Oznacza to, że prawo do wystąpienia z wnioskiem o (...)
Zarząd majątkiem przez małżonków
17.9.2013
Zarząd majątkiem wspólnym przez małżonków polega na dokonywaniu wszelkich czynności faktycznych i czynności prawnych, które służą zarówno powiększeniu jego składu, (...)
Jak rozporządzić majątkiem wspólnym po ustaniu wspólności małżeńskiej?
17.8.2012
Majątek wspólny małżonków rządzi się swoimi prawami. Wspólność majątkowa może jednak ustać - czy to na skutek umowy notarialnej, orzeczenia sądu, czy wreszcie rozwodu lub (...)
Fiskus szybciej ściągnie zaległości podatkowe
16.11.2010
Przepisy dotyczące egzekucji zaległości budżetowych będą prostsze i pozwolą np. na łatwiejsze sięgnięcie po wspólny majątek małżonków.
4.11.2010
Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów (...)
Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?
4.11.2009
W trakcie trwania małżeństwa najczęściej obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, a więc część majątku małżonków należy do tzw. majątku wspólnego, a część (...)
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
4.11.2009
Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, (...)
Umowny podział majątku byłych małżonków
16.7.2009
SN o podziale majątku byłych małżonków
26.6.2009
Jakie skutki w sferze majątkowej wywiera orzeczenie separacji? - opinia prawna
17.4.2009
W wyniku orzeczenia separacji przestaje istnieć więź małżeńska łącząca dotychczasowych małżonków, podobnie jak to się dzieje w przypadku rozwodu. Jednak nie wszystkie skutki wynikające (...)
Kodeks spółek handlowych (art. 528-574)
11.3.2009
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Tytuł IV, działy II-III (Dz.U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Ta część kodeksu zawiera przepisy dotyczące podziału i przekształcania (...)
Akcje wchodzą do majątku wspólnego
26.1.2009
29.8.2008
Problem odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte tylko przez jednego z nich ściśle wiąże się zarówno z momentem powstania zobowiązania, jak też z istniejącym (...)
Podział majątku i wzajemne rozliczenia małżonków - opinia prawna
29.8.2008
W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z pewnymi odrębnościami. (...)
Zakup mieszkania przed a spłata kredytu po zawarciu małżeństwa - opinia prawna
13.8.2008
Pan Y zamierza zawrzeć związek małżeński. Posiada mieszkanie, które nabył na kredyt. Obecnie posiada środki, aby całkowicie spłacić kredyt, ale nie chce tego robić ze względów ekonomicznych. (...)
Rozliczenie książeczki mieszkaniowej po rozwodzie - opinia prawna
20.6.2008
Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). (...)
Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna
13.6.2008
Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym (...)
Co się dzieje z prawem najmu po rozwodzie? - opinia prawna
23.5.2008
Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez (...)
Jak udowodnić przynależność mieszkania do majątku kawalerskiego - opinia prawna
10.5.2008
W 1998 roku Pan X zakupił mieszkanie spółdzielcze będąc kawalerem. Małżeństwo zawarł w roku 2000. W roku 2001 w związku z podpisywaniem umowy kredytu zaistniała konieczność założenia księgi (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
6.10.2007
Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak (...)