Mieszkańcy artykuły i zmiany w prawie
Trwają konsultacje nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
29.4.2022
Zastąpienie studium uwarunkowań planem ogólnym gminy, uproszczenie procedur planistycznych, doprecyzowanie zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego – (...)
Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
20.4.2022
Pod koniec 2021 roku Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który stał się kluczowym elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, mającej zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. (...)
Ochrona odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu
9.3.2022
Co przewiduje ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu?
Ruszyła rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0
1.2.2022
Od dziś wchodzą w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej – mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. (...)
Projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
31.1.2022
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie wysłało projekt programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej do Komisji Europejskiej. Oznacza to start oficjalnych negocjacji z Komisją (...)
3.1.2022
1 stycznia 2022 r. weszły w życie tzw. wakacje czynszowe dla mieszkańców mieszkań czynszowych w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM), a wcześniej TBS. To ułatwienie dla wynajmujących (...)
Mieszkańcy Dolnego Śląska skorzystają z dopłat do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych
18.10.2021
Aż 20 mln zł przeznaczą Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poprawę jakości powietrza Dolnego Śląska. Uruchomienie pilotażu 11 października (...)
Nabór wniosków w programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR–ów
4.10.2021
Projekt jest finansowany z funduszy europejskich. Z pomocy skorzystają mieszkańcy 880 gmin, na terenie których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. To ponad 30 proc. wszystkich gmin w Polsce. (...)
Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19
21.2.2021
Sprawdź informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kierowane zarówno na infolinię NFZ, jak i do Centrum e-Zdrowia, dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. .
Szczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków
3.12.2020
Już niedługo będzie można rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje.
28.10.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców (...)
Ograniczenie prowadzenia zajęć w siedzibie uczelni w związku z COVID-19
27.10.2020
W związku z decyzją rządu o wprowadzeniu strefy czerwonej w całym kraju obowiązuje ograniczenie kształcenia na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach, a także ograniczenie kształcenia (...)
Aktualne rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej
8.10.2020
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym zaktualizowało rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej. Nowe wytyczne dotyczą (...)
26.9.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu
31.7.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem
27.7.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0
17.5.2020
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem?
12.5.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową
8.4.2020
Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy antykryzysowej, która (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego
31.1.2020
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ważne dla właścicieli po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.
Pilotaż centrów usług społecznych
30.12.2019
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła konkurs na przeprowadzenie pilotażu centrów usług społecznych. Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum (...)
Środki na przywracanie przewozów autobusowych
5.9.2019
1 sierpnia 2019 r. zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019, na podstawie którego rozdysponowano pomiędzy (...)
30.8.2019
Brak konkurencji, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów – to główne przyczyny podwyżki cen za odbiór śmieci w ostatnich dwóch latach. UOKiK opublikował (...)
Ustawa o centrach usług społecznych
26.8.2019
Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS) pozwala na stworzenie miejsca, którego zadaniem będzie koordynacja i integracja usług społecznych na poziomie (...)
Zasady segregowania odpadów komunalnych
22.8.2019
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede (...)
Wyższe standardy w placówkach opieki już wkrótce
19.8.2019
W nowelizacji ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia publicznego chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających (...)
Kooperatywy mieszkaniowe zbudują nowe mieszkania
8.6.2019
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło konsultacje projektu ułatwiającego powstawanie domów i mieszkań na własne potrzeby w formie wspólnej inwestycji. Ustawa o kooperatywach (...)
31.5.2019
Rządowy projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie (...)
17 maja 2019 r. - Dzień Osób z Niepełnosprawnością
17.5.2019
W Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem pod hasłem \"Żyj aktywnie!\" organizowane będą w wielu miastach w całej Polsce spotkania z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika (...)
23.4.2019
Parlament przyjął nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre (...)
9.2.2019
Drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terenie miasta stołecznego Warszawy będzie obowiązywał od dnia 11 lutego od godz. 00:00 do dnia 15 lutego do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone (...)
Zmiany w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
29.1.2019
Na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.
10.1.2019
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało (...)
Przygotowania do konferencji klimatycznej (COP24)
27.11.2018
Rząd zgodził się na podpisanie porozumienia, którego celem jest określenie zobowiązań, jakie spoczywają na państwie goszczącym Konferencję w sprawie zmian klimatu – stanowi ono podstawę (...)
Usługi społeczne będą zintegrowane?
21.11.2018
W centrum usług społecznych planowane będą usługi dla potrzebujących... - zaproponował Prezydent. Jego projekt ma określać zasady rozwoju i integracji systemu usług społecznych na (...)
W niedzielę nad ranem przedostatnia zmiana czasu...
27.10.2018
Już w ten weekend przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. W Unii Europejskiej trwa jednak dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. 12 września br. Komisja Europejska (...)
NSA uchylił decyzję ws. głośnej reprywatyzacji w Michałowicach
22.10.2018
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra rolnictwa z 2013 r. unieważniającą nacjonalizację gruntów w podwarszawskich Michałowicach z 1948 r. oraz związany z nią wyrok Wojewódzkiego (...)
Cisza nocna - jakie są następstwa zakłócania ciszy nocnej
27.8.2018
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)
Co przyniesie specustawa mieszkaniowa?
25.7.2018
Specustawa mieszkaniowa ma na celu skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowych z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Standardy dotyczą odległości (...)
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
5.6.2018
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. CPK ma powstać w Stanisławowie (...)
Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne
10.5.2018
To przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę. Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen.
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
10.5.2018
Komisja Europejska zaproponowała przepisy mające wzmacniać unijne prawa konsumenckie i ich egzekwowanie, a także poprawę przejrzystości badań naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Komisja (...)
Możliwe wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań
5.3.2018
Na zlecenie resortu środowiska powstała „Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”. Trwają także prace analityczne zmierzające do wdrożenia do polskiego prawa (...)
29.1.2018
Kto rozlicza się wcześniej i wypełnia PITy online, ten szybciej dostaje zwrot podatku. W ubiegłym roku podatnicy, składający e-deklaracje PIT w styczniu, otrzymali pieniądze średnio już (...)
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
28.1.2018
Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego wymaga złożenia na karcie poparcia wszystkich danych wymienionych w art. 14 ust. 4 ustawy (...)
Nowe zasady na nowe wybory samorządowe
16.1.2018
Nowelizacja prawa wyborczego ma na celu ograniczenie nadużyć wyborczych oraz zapewnienie społeczności lokalnej większego udziału w funkcjonowaniu oraz kontroli nad władzą samorządową.
13.12.2017
Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian (...)
15.10.2017
Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)
Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic
26.8.2017
Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc, także finansową. Ponadto 18 sierpnia br. przyjęto Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na (...)