Napoje artykuły i zmiany w prawie
Projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych
22.1.2023
Procedowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych nie obejmuje opłatą cukrową żadnych nowych produktów. Celem nowych (...)
Zmiany w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych
24.10.2022
Celem ustawy z dnia 28 września 2022 r. o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych (...)
30.9.2022
Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków (...)
30.6.2022
Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
27.6.2022
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie (...)
Jak wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej?
30.1.2022
Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać (...)
Znów zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i dotacja
29.12.2021
Zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego oraz dotacji – to trzy instrumenty pomocowe, które otrzymają przedsiębiorcy, którzy od 15 grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady (...)
Dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych
28.11.2021
Już od przyszłego roku gorzelnie należące do producentów owoców, mali producenci wina i napojów fermentowanych oraz miodów pitnych będą płacić o połowę niższą akcyzę. Zmiany (...)
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
30.8.2021
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
6.7.2021
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich (...)
O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?
29.6.2021
Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE (...)
Pokaż farmaceucie swoje e-recepty
18.4.2021
Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.
Kto musi płacić podatek cukrowy?
28.2.2021
Sprawdź, co to jest podatek cukrowy, kto musi go płacić i jakie kary grożą za brak zapłaty. Opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa lub podatek cukrowy) to nowa (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
28.12.2020
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów (...)
Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok
17.12.2020
Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, (...)
Pandemia COVID-19: żółte i czerwone strefy – nowe wytyczne dla poszczególnych branż
12.10.2020
Od 10 października br. na terenie całego kraju - w przestrzeni publicznej - trzeba zakrywać usta i nos. Powód to wzrastająca liczba zachorowań na koronawirusa. Od tego dnia obowiązują też (...)
Od soboty dodatkowe obostrzenia w 19 powiatach
6.8.2020
Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. Dodatkowe rygory pojawią się w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach (...)
28.12.2019
Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, (...)
Zrównoważony budżet na 2020 r.
25.12.2019
Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada zrównoważony budżet na 2020 rok. Oznacza to, że całość wydatków budżetu państwa pokrywana będzie jego dochodami.
Nowe przepisy dot. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
28.9.2019
Nowe przepisy przede wszystkim uszczelnią system ocen oddziaływania na środowisko, zapewnią pełną zgodność z prawem wspólnotowym oraz wyeliminują dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne. (...)
Zmiany dot. opłaty za reklamowanie napojów alkoholowych
24.9.2019
Opłatę za reklamowanie napojów alkoholowych trzeba będzie wnosić bezpośrednio na wyodrębniony rachunek właściwego urzędu skarbowego w ślad za przekazywaną deklaracją z nią związaną. (...)
Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło
18.8.2019
W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości (...)
Projekt nowej matrycy stawek VAT już w Sejmie
6.3.2019
Rada Ministrów przyjęła 5 marca 2019 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zmieniony zostanie sposób identyfikowania (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
27.10.2018
Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także (...)
Jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Niemiec
11.10.2018
UOKiK po raz pierwszy porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Sprawdził jakość 101 produktów, istotne różnice dotyczyły (...)
8.7.2018
Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.
27.5.2018
Nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy od alkoholu ułatwią rozwój małych firm branży i przyczynią do lepszej ochrony zdrowia konsumentów – zapewnia Komisja Europejska.
Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...
30.1.2018
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz (...)
Podwójna jakość produktów spożywczych
5.10.2017
Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych w sprawie stosowania unijnego prawa żywnościowego i prawa ochrony konsumentów do produktów o podwójnej jakości. (...)
21.9.2017
21 września 2017 r. rozpoczyna się prowizoryczne stosowanie umowy o wolnym handlu, zawartej przez Unię Europejską z Kanadą (tzw. umowa CETA)Warunkiem zastosowania preferencji taryfowych dla przywożonych (...)
Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?
29.6.2017
Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
27.6.2017
Zaczęły się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach, jak i nad wodą. Jest to jednocześnie czas (...)
Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej
26.6.2017
Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi ma na celu m.in. wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach (...)
2.3.2017
Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane (...)
Odszkodowanie od przewoźnika lotniczego za odwołanie/opóźnienie lotu
1.6.2016
Regulacja dotycząca odpowiedzialności przewoźnika lotniczego w zakresie odszkodowania została zawarta zarówno w przepisach prawa polskiego, jak i prawa unii europejskiej. Jednym z najważniejszym (...)
Jakie są prawa pasażera samolotu?
22.7.2015
9.6.2015
Planując podróż wiele osób jako środek transportu wybiera samolot. Bilety lotnicze są coraz tańsze, przewoźnicy prześcigają się w tworzeniu coraz to atrakcyjniejszych ofert promocyjnych (...)
Kontrola NIK w lubuskiem. Wszystkie szkoły z uchybieniami w kwestii BHP
26.5.2015
Przepełnione sale, płatne szafki, za krótkie przerwy - oto obraz skontrolowanych placówek edukacyjnych.
Akcyza - podatek akcyzowy 2015
17.2.2015
Akcyza 2015 - ważne zmiany. Sprawdź, jaki towar jest opodatkowany podatkiem akcyzowym i czym jest wiążąca informacja akcyzowa.
Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej
9.7.2014
Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. (...)
Jakie masz prawa podróżując samolotem?
7.7.2014
Sprawdź, na co możesz liczyć gdy lot jest opóźniony, odwołany lub nie wpuszczono Cię na pokład.
Wigilię dla kontrahentów można rozliczyć w kosztach
4.12.2013
Należy jednak potraktować to bardzo ostrożnie, dbając o spełnienie warunków wskazanych w ostatnio wydanej interpretacji ogólnej Ministra Finansów.
Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów
30.10.2013
Dnia 1 października 2013 r. weszły w życie zmiany w przepisach regulujących ewidencjonowanie za pomocą kas fiskalnych. Tym samym zakończył się okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych (...)
Fiskus pozwala odliczyć VAT od szkolenia
18.10.2013
Przedsiębiorca organizujący swoim pracownikom płatne szkolenia może odzyskać z tego wydatku VAT. Nie ważne jest natomiast, ile różnych usług obejmuje szkolenie, gdyż dla celów podatkowych mogą (...)
4.12.2012
W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Niektóre z proponowanych tam rozwiązań wejdą w życie z dniem (...)
Więcej praw dla pasażerów autokarów
28.8.2012
Zwrot ceny biletu, zakwaterowanie lub posiłki i napoje będą musieli zapewnić pasażerom przewoźnicy, którzy nie wywiążą się ze swoich obowiązków.
Tymczasowe zatrudnianie pracowników
31.7.2012
Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna jeżeli tylko zatrudnia pracowników. Jednak w przypadku zatrudnienia tymczasowego (...)
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów
5.7.2012
W czasie upałów to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom napojów. Nie może on żądać, aby pracownicy sami, we własnym zakresie, ponosili koszty zakupu wody albo, co więcej, (...)
13.6.2012