Nieruchomość artykuły i zmiany w prawie
Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
12.5.2022
Minister Finansów wydał rozporządzenie, dzięki któremu od 10 maja 2022 r. wynajem, dzierżawa nieruchomości mieszkalnych, na własny rachunek, na rzecz JST, ich jednostek organizacyjnych (...)
10.5.2022
Należy pamiętać, iż wstąpienie w związek małżeński wiąże się ze zmianami dotyczącymi sfery majątkowej, albowiem pojawia się majątek wspólny małżonków. Jednakże małżonkowie (...)
Zmiana przepisów o księgach wieczystych i hipotece
23.4.2022
Rada Ministrów przyjęła 20 kwietnia br. projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzięki temu więcej podmiotów uzyska dostęp (...)
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – pomoc dla osób spłacających kredyty
17.4.2022
Istnieje możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej (...)
Przedłużenie terminu składania informacji dot. spółek nieruchomościowych
5.4.2022
Rozporządzenie MF przedłużyło do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy, albo obrotowy zakończył się w okresie od (...)
Na czym polega rola pośrednika przy zakupie mieszkania?
30.3.2022
Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo czasu. Mnóstwo jest też osób \"towarzyszących\", które oczekują (...)
Opodatkowanie PIT przychodów/dochodów z najmu prywatnego w 2022 r.
16.2.2022
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. – na podstawie przepisu przejściowego w tzw. Polskim Ładzie – podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (...)
7.2.2022
Ulga na zabytki jest przewidziana zarówno dla członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy są współwłaścicielami zabytku, jak i dla indywidualnych (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
17.11.2021
Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie (...)
Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?
25.10.2021
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
26.9.2021
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, (...)
Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?
7.9.2021
Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne (...)
Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?
25.7.2021
Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami
9.6.2021
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju, pracy i technologii.
Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców
8.4.2021
Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy, nie budzi w doktrynie sprzeciwów. Rozbieżności pojawiają się jednak (...)
Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia
30.3.2021
Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)
Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
27.3.2021
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, przygotoany przez ministra rolnictwa i (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
9.3.2021
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej
1.3.2021
Jednym z rodzajów modyfikacji małżeńskiej wspólności majątkowej w drodze umowy jest możliwość jej rozszerzenia na składniki należące do majątku osobistego małżonków. (...)
Praca Komisji Weryfikacyjnej przynosi efekty...
28.2.2021
W ciągu ponad trzech lat działalności komisja przywróciła poczucie sprawiedliwości i godności pokrzywdzonym reprywatyzacją.
Opodatkowanie nieruchomości osoby prowadzącej działalność gospodarczą
24.2.2021
24 lutego 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej Z. W. dotyczącej opodatkowania nieruchomości osoby prowadzącej działalność gospodarczą (sygn. akt SK (...)
Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?
22.2.2021
W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy (...)
Lokal za Grunt – Senat przyjął pierwszą ustawę z rynkowej części pakietu mieszkaniowego
19.1.2021
Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, (...)
Ulga mieszkaniowa w PIT – przedłużony termin
28.12.2020
23 grudnia 2020 r. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, które przedłużyło do 31 grudnia 2021 r. termin na wydatkowanie na własne (...)
Ulga mieszkaniowa w PIT – w konsultacjach zewnętrznych
14.12.2020
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia, które przedłuży do 31 grudnia 2021 r. termin na wydatkowanie na własne (...)
Będą e-licytacje komornicze nieruchomości
11.12.2020
Rada Ministrów przyjęła 8 grudnia br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, który przewiduje wprowadzenie e-licytacji (...)
17.11.2020
Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe. Chodzi o ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej w Polsce, jaką jest zbyt (...)
Skarga o wznowienie postępowania uwzględniona przez Sąd Najwyższy
15.11.2020
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro od wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z 7 września 2016 roku w sprawie dotyczącej odrzucenia skargi o wznowienie (...)
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych omówiła kwestie nabywania ziemi przez cudzoziemców
1.10.2020
Wiceminister Bartosz Grodecki przedstawił w środę (30 września) sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych sprawozdanie MSWiA dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców (...)
7.9.2020
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
31.8.2020
Tzw. ulga mieszkaniowa polega na tym, że w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego (...)
Nowelizacja ustawy o Komisji Weryfikacyjnej
15.8.2020
Nowelizacja ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
30.7.2020
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)
Przejęcie przez Skarb Państwa niezagospodarowanych nieruchomości niewzruszalne?
19.6.2020
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii możliwości wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności i uchylenia lub zmiany decyzji o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości, (...)
Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy
11.5.2020
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
22.2.2020
Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów (np. w celu ustalenia (...)
Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?
22.2.2020
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł \"rzeczoznawca majątkowy\" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany (...)
Zarządzanie nieruchomością wspólną
9.2.2020
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
27.1.2020
Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)
Lepsze prawo geodezyjne i kartograficzne
16.11.2019
Inwestycje przyspieszą, a obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać z danych przestrzennych, na przykład zdjęć lotniczych, podstawowych danych dotyczących działek, za pośrednictwem Geoportalu. (...)
Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
23.9.2019
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)
Zwrotny transfer nieruchomości a unikanie opodatkowania
18.9.2019
W niedawnej informacji Szef KAS zwrócił uwagę na wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, w których podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych dążą (...)
9.9.2019
Geoportal.gov.pl to nowoczesny sposób udostępniania informacji przestrzennej. Jest on portalem mapowym udostępniającym obywatelom, przedsiębiorcom oraz administracji publicznej informację (...)
Korekta deklaracji dot. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
22.8.2019
Warto poznać interpretację Ministerstwa Środowiska dotyczącą składania korekty deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stwierdzania nadpłaty w opłacie za gospodarowanie (...)
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
29.7.2019
29 lipca weszły w życie zmiany doprecyzowujące zapisy Programu „Czyste Powietrze”, a także dotyczące m.in. procesu przyjmowania i weryfikacji wniosków. Ułatwi to dostęp wnioskodawcom (...)
Mniej ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi
26.7.2019
Nowelizacja przepisów zmniejsza ograniczenia przy zakupie ziemi i obrocie nią – zarówno państwową, jak i prywatną.
Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości
27.6.2019
Służebność gruntowa drogi koniecznej została uregulowana w art. 145 K.c. Zgodnie z § 1, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości (...)