Obowiązek alimentacyjny artykuły i zmiany w prawie
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą niższy PIT
14.6.2022
Podpisana ustawa obniża PIT z 17% do 12% dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku (...)
Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok
30.4.2022
Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, (...)
Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok
30.4.2022
W niektórych przypadkach rodzice lub opiekunowie dzieci mogą skorzystać z odliczeń od podatku. Dowiedz się, kto i ile może odliczyć w ramach tzw. ulgi prorodzinnej?
30.3.2022
Prawo rodzinne to dział prawa, zajmujący się stosunkami prawnymi (wewnątrz rodziny i z osobami trzecimi, majątkowymi i niemajątkowymi), jakie rodzi istnienie i funkcjonowanie rodziny. Czym zatem (...)
6.2.2022
PIT-0 dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci, to jedno z ważniejszych podatkowych rozwiązań, jakie znalazły się w Polskim Ładzie. Dzięki temu w portfelach ponad 110 tys. rodziców (...)
Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków
28.9.2021
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu (...)
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
25.1.2021
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy (...)
Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?
18.11.2020
Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. W skład spadku wchodzą m.in. prawa rzeczowe, (...)
Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?
13.9.2020
Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci? Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)
Konkubinat: życie bez ślubu, Jakie są skutki prawne życia w konkubinacie w Polsce
11.9.2020
Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
30.7.2020
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)
Wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych
13.1.2020
Jakie wsparcie przewidziano dla osób niepełnosprawnych? Z jakich świadczeń może skorzystać opiekun osoby niepełnosprawnej? O tym w niniejszym artykule.
Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?
13.12.2019
Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)
21.7.2019
Pojęcie obowiązku alimentacyjnego, zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
27.2.2019
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez (...)
5.11.2018
Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów. Stanowi realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w „Przeglądzie (...)
30.7.2018
Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)
Opłaty za pobyt w DPS trzeba ustalić w decyzji
6.7.2018
Obowiązek wnoszenia przez osoby zobowiązane opłat za pobyt w domu pomocy społecznej umieszczonej w nim osoby, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez (...)
Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych
23.6.2018
Rządowy projekt, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, zawiera między innymi kolejne rozwiązania zwiększające skuteczność ściągania alimentów. Dłużnicy alimentacyjni będą (...)
Egzekucja alimentów ma być skuteczniejsza
23.6.2018
Elektroniczny przepływ informacji w sprawie dłużników alimentacyjnych między służbami i instytucjami a komornikami sądowymi oraz sankcje za nielegalne zatrudnienie oraz aktywizacja (...)
Krótsze podstawowe terminy przedawnienia
21.6.2018
Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie krótszego, ogólnego terminu przedawnienia roszczeń. Ma to skłonić wierzycieli do szybszego inicjowania (...)
Wsparcie dla rodzin „Za życiem”
14.6.2018
Nowelizacja przewiduje stworzenie mechanizmów wsparcia dla rodzin w zakresie usług wspierających i rehabilitacyjnych przez prowadzenie zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowej, uprawnienia (...)
Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego i więziennictwie
14.6.2018
Nowe rozwiązania prawne zwiększają ochronę ofiar przestępstw i umożliwiają precyzyjne monitorowanie groźnych sprawców. Inna nowelizacja zakłada zaś zmianę systemu naboru oraz szkolenia (...)
13.4.2018
STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których (...)
26.3.2018
Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje zdecydowaną walkę z prowadzonym na szeroką skalę procederem nielegalnego wywozu leków z Polski.
Planowana reforma prawa rodzinnego
8.3.2018
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa (...)
Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?
8.3.2018
Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
28.2.2018
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? (...)
Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?
26.2.2018
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
12.1.2018
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?
20.12.2017
Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. To część emerytury lub renty, (...)
Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów
13.12.2017
Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa (...)
ZUS może weryfikować wysokość wynagrodzenia pracownika
5.12.2017
Wysokość wynagrodzenia umownego, rzutującego na podstawę wymiaru składek, może i powinna podlegać weryfikacji z uwagi na publicznoprawny charakter stosunku ubezpieczeniowego.
21.10.2017
Zarówno uznanie dziecka jak i sądowe ustalenie ojcostwa dotyczy tzw. dziecka pozamałżeńskiego, czyli potocznie mówiąc sytuacje te dotyczą dziecka, które nie ma ojca. Uznanie (...)
24.9.2017
Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o następujące dodatki: dodatek z tytułu urodzenia dziecka; dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu (...)
24.9.2017
Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, (...)
18.9.2017
Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, (...)
Stypendium szkolne, zasiłek szkolny i inne wsparcie w związku z nauką
2.9.2017
Udzielanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym stanowi zadanie własne gminy, na realizację którego gmina otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa. (...)
31.8.2017
Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość (...)
29.8.2017
Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne (...)
Dzienny opiekun może zająć się dzieckiem
29.8.2017
Dzienny opiekun jest to zorganizowana opieka na dziećmi w wieku do 3 lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma (...)
Czy warto zapisać dziecko do klubu dziecięcego?
26.8.2017
Klub dziecięcy jest jedną z form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Co (...)
26.8.2017
Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
19.8.2017
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich (...)
Może zapisać dziecko do żłobka?
13.8.2017
Potrzebujesz więcej czasu np. na pracę zawodową. Zapisz swoje dziecko do żłobka. Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom (...)
Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?
10.8.2017
Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? (...)
31.7.2017
Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany (...)
27.5.2017
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. Ustawa (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
14.5.2017
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia (...)
Zmiany w rejestrach publicznych
3.5.2017
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza (...)