Porady prawne obcokrajowiec
Wynajem mieszkania cudzoziemcowi.
Jestem w trakcie tworzenia umowy najmu mieszkania obcokrajowcowi. W jaki sposób zabezpieczyć się w umowie na wypadek kiedy będę chciała eksmitować takiego najemcę?
Działalność gospodarcza obcokrajowca
Czy zagraniczna osoba fizyczna, będąca jednocześnie przedsiębiorcą zagranicznym, prowadząca za granicą przedsiębiorstwo w formie prawnej będącej odpowiednikiem działalności gospodarczej prowadzonej (...)
Osoba zagraniczna a spółka z o.o.
Czy osoba fizyczna będąca obywatelem zagranicznym, bez pozwolenia na pobyt stały w Polsce, może być wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Jaki jest typowy wzór umowy podnajęcia mieszkania pomiędzy osobami fizycznymi (nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej) na czas określony? Czy taka umowa powinna być spisana w obecności (...)
Alimenty od ojca przybywającego za granicą
Matka chce się ubiegać o alimenty. Ojciec dziecka nie jest Polakiem i studiuje we Francji, w nie swoim kraju. Nie posiada on oficjalnie dochodów, pracuje nielegalnie. Mam pytanie jak możliwe jest uzyskanie (...)
Obcokrajowiec zmienia obywatelstwo a jego auto
Obywatel Niemiec większość roku spędza na terenie Polski, jeździ samochodem na niemieckich rejestracjach i nie jest już w stanie jeździć raz w roku na inspekcje tym samochodem do Niemiec. Samochód (...)
Najemca/obcokrajowiec mieszka w naszym mieszkaniu od 17 lat. Nie jest tam zameldowany. Początkowo był meldowany czasowo, kilka razy po 6 m-cy. Opłaca czynsz, bieżące remonty (my dopłacamy do nich (...)
Spółka prowadzi działalność za granica (Sudan) i zatrudnia pracowników (Sudańczyków). Czy takie umowy muszą być zawierane w formie pisemnej?
Córka będąca obywatelką RP zawarła związek małżeński z cudzoziemcem. Małżeństwo zostało zawarte poza granicami UE i zarejestrowane w polskim USC. Urzędnik w Wydziale Paszportów odmawia wydania (...)
Podatek od odsetek dla obcokrajowca
Obcokrajowiec z kraju Unii Europejskiej otrzymuje w RP z konta bankowego odsetki, od których jest automatycznie przez bank pobierany podatek. Czy pomimo tego musi dany dochód jeszcze raz opodatkować (...)
Ślub cywilny z obcokrajowcem i pobyt w Polsce
Chcę wziąć ślub cywilny z obywatelką Ukrainy. Po ślubie chcemy zamieszkać w Polsce. Ona jest po rozwodzie i ma syna w wieku 17 lat (studiuje), w kwietniu 2008 r. będzie miał 18 urodziny. Czy jest (...)
Wcześniejsza emerytura dla obcokrajowca
Piszę w imieniu mojej teściowej. Mama jest Ormianką, urodziła się w październiku 1948 r. Od 14 lat mieszka w Polsce, ma pobyt stały, jest mężatką (z Polakiem), obywatelstwo nadal ma ormiańskie. (...)
Wynagrodzenie prezesa zarządu w sp. z o.o.
Prezesem Sp. z o.o. (dwóch udziałowców), zarejestrowanej w Polsce, jest cudzoziemiec (narodowość holenderska); nie posiada polskiej rezydencji podatkowej. Jak wygląda kwestia wypłaty wynagrodzenia (...)
Zatrudnić obcokrajowca na terenie państwa obcego
Spółka z o. o. z siedzibą w Polsce, gdzie w skład zarządu wchodzą dwie osoby posiadające obywatelstwo francuskie i nie mieszkający w Polsce, będący jednocześnie udziałowcami, gdzie udziały (...)
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Duńczyk mówiący również po angielsku chce kupić działkę w Polsce na licytacji komorniczej. Razem z nim będzie Polak mówiący po polsku i angielsku niebędący tłumaczem przysięgłym. Czy możliwa (...)
Mieszkanie dla prezesa kosztem
Prezes obcokrajowiec, będący jednocześnie jednym z udziałowców spółki, nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Spółka wynajmuje i opłaca dla prezesa mieszkanie w miejscowości gdzie mieści (...)
Prezes obcokrajowiec będący jednocześnie jednym z udziałowców spółki nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Spółka wynajmuje i opłaca dla prezesa mieszkanie w miejscowości, gdzie mieści się (...)
Warunki zatrudnienia cudzoziemca
Obywatel Wielkiej Brytanii zarejestrował w Polsce działalność gospodarczą-wpis do ewidencji działalności gosp. Chce rozliczać się w formie podatku liniowego. Chce zatrudnić obywatelkę Rosji, (...)
Opodatkowanie pracy obcokrajowca
Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Miejscem pracy, wskazanym w umowie, będzie teren Polski. Pracownik będzie czasem kierowany w podróże służbowe do Danii, (...)
Opodatkowanie sprzedaży domu za granicą
Obcokrajowiec obywatelstwa duńskiego jest rezydentem podatkowym w Polsce. Chce sprzedać dom położony w Danii. Gdzie trzeba rozliczyć, opodatkować tę sprzedaż? Czy będzie to opodatkowane w Polsce? (...)
Wiceprezes polskiej spółki z o.o. - obcokrajowiec, nie jest w niej zatrudniony w żadnej formie, nie pobiera wynagrodzenia. Prezes jest również jednym z udziałowców tej spółki. Innym udziałowcem (...)
Obywatel Danii kupił od Polaka udziały w spółce z o.o. z siedzibą na terenie Szczecina. Czy, gdzie i jaką musi złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek? (...)
Pokrycie kosztów pobytu obcokrajowca
Polska Spółka z o.o. realizując obsługę dla klienta w Polsce musiała poprosić o pomoc specjalistę z danej dziedziny - obcokrajowca, zobowiązując się do pokrycia kosztów pobytu w Polsce (hotel, (...)
Zatrudnienie obcokrajowca w Polsce
Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Czy wynagrodzenie będzie ustalone zgodnie z polskimi czy duńskimi zasadami, (chodzi między innymi o płacę minimalną)?
Zatrudnienie Duńczyka w Polsce i Danii
Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Gdzie będzie opodatkowana jego praca? Proszę wskazać, jakie ustawy, regulacje o tym mówią.
Amortyzacja auta zarejestrowanego za granicą
Obcokrajowiec z Danii prowadzi w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Rozlicza się w formie książki przychodów i rozchodów. Czy może wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód (...)
Działalność gospodarcza obcokrajowca w Polsce
Obcokrajowiec z kraju UE założył w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymał wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Czy przy wyborze formy opodatkowania obowiązują go te (...)
Ubezpieczenie obcokrajowca z UE w ZUS
Obcokrajowiec z Kraju UE założył w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymał wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Czy musi zgłosić się do ubezpieczeń do ZUS z tytułu (...)
Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca
Mój znajomy ma obywatelstwo amerykańskie, jest Polakiem od 40 lat przebywającym w USA. Obecnie ma 70 lat i jest na emeryturze. Ma też obywatelstwo polskie. Obecnie rozpatruje swój powrót na stałe (...)
Cudzoziemiec a nauka w szkole wyższej
Obcokrajowiec posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, małżonek obywatela polskiego, chciałby podjąć naukę w szkole wyższej. Czy wymieniony obcokrajowiec może nieodpłatnie podjąć (...)
Zasiłek dla bezrobotnych dla cudzoziemca
Obcokrajowiec, obywatel państwa spoza Unii Europejskiej, nierezydent, którego podstawą pobytu jest karta czasowego pobytu (podstawa prawna: małżeństwo z obywatelem polskim) w chwili obecnej nie studiuje (...)
Podleganie podatkowi od otrzymanej darowizny
Przy okazji ślubu (1998 r.) dostałam (nierezydent) od rodziców (nierezydentów) darowiznę na terytorium Polskiej. Czy podlegałam obowiązkowi opodatkowania z tego tytułu? Jeśli tak, to jaki czyn (...)
Zbycie przez obcokrajowca nieruchomości w Polsce
Anglik na stałe zamieszkały w swoim kraju kupuje lokal mieszkalny w Polsce. Czy obcokrajowiec (obywatel Wielkiej Brytanii) nabywając na własność lokal mieszkalny w Polsce jest zobowiązany do zapłaty (...)
Sprzedaż używanego samochodu cudzoziemcowi
Czy można sprzedać używany samochód cudzoziemcowi (ze Wschodu) na podstawie typowej umowy kupna sprzedaży, jaka obowiązuje w Polsce? Co z podatkiem od transakcji? Czy płaci sprzedający? Co będzie (...)
Zagraniczne prawo jazdy a jazda w Polsce
Mój znajomy jest obywatelem USA. Czy aby prowadzić okazjonalnie pojazd osobowy niewyspecjalizowany w Polsce dla własnych potrzeb może używać amerykańskiego prawa jazdy?
Czy obywatel polski, który wstąpił w związek małżeński za granicą (z osobą nie mającą obywatelstwa polskiego), a małżeństwo nie zostało uznane w Polsce (nie zgłoszono tego faktu do USC) (...)
Pozwanie obywatela polskiego przez cudzoziemca
Czy osoba zamieszkała na stałe za granicą i będąca obywatelem innego kraju może wystąpić z pozwem cywilnym w stosunku do obywatela polskiego na terenie Polski, jeżeli zobowiązanie powstało poza (...)
Cudzoziemiec polskim rezydentem podatkowym
Czy cudzoziemiec zatrudniony na umowę o dzieło (tłumaczenie), obywatel Ukrainy, posiadający kartę pobytu na czas oznaczony i zameldowanie w Polsce, będący doktorantem na polskiej uczelni wyższej, (...)
Zatrudnianie cudzoziemców poza terytorium Polski
Czy konieczne jest pozwolenie na pracę dla obywatela Ukrainy zatrudnionego w polskiej firmie, ale wykonującego pracę na terenie Ukrainy?
Pobyt w celu połączenia się z rodziną
Obcokrajowiec (Afrykanin przebywający we Francji jako student) ma w Polsce dziecko, które uznał. Jakie kroki musi poczynić, poprzez jakie instytucje, jakie posiadać dokumenty i na jakich warunkach (...)
Pozwolenie na budowę domu przez cudzoziemca
Jestem obywatelką Austrii i właścicielką w Polsce gruntu z rozpoczętą budową baru gastronomicznego, który odziedziczyłam po zmarłam mężu - Polaku. Chciałabym jednak wystąpić o przekształcenie (...)
Opodatkowanie obywatela Łotwy w Polsce
Osoba z Unii Europejskiej (Łotwa) płacąca podatki na Łotwie, otwiera w Polsce działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników. Czy musi w Polsce płacić podatki?
Ubezpieczenie społeczne obcokrajowca
Czy obywatel Niemiec prowadzący na obszarze Polski działalność gospodarczą, zameldowany na pobyt czasowy w Polsce, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu w (...)
Darowizna od obcokrajowca dla Polaka
Jestem obywatelką Austrii i chciałabym dać w darowiźnie pewną kwotę pieniędzy dla brata Polaka. Gdzie akt tej darowizny powinien być podpisany, w Polsce czy Austrii? Jeżeli w Polsce, to jak wygląda (...)
Ustalenie ojcostwa obcokrajowca i alimenty
Czy można pozwać o alimenty przed polskim sądem obcokrajowca (Tunezyjczyk) zamieszkałego we Włoszech, który faktycznie jest ojcem dziecka i kilkakrotnie z tego tytułu przysyłał pieniądze, jednakże (...)
Zwolnienie lekarskie wydawane obcokrajowcowi
Czy lekarz w Polsce może wystawić zwolnienie lekarskie obywatelowi kraju Unii Europejskiej, w przypadku jego zachorowania na terenie naszego kraju? Jakie warunki powinno spełniać, aby było honorowane (...)
Emerytura dla zamieszkałego za granicą
Od piętnastu lat mieszkam i pracuję w Kanadzie. Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Przed wyjazdem pracowałem siedem lat w Polsce, a następne pięć lat dla przedsiębiorstwa polskiego w Iraku. (...)
Wjazd cudzoziemca na terytorium RP
Czy żona Brytyjczyka, która ma obywatelstwo japońskie, korzysta z prawa pobytu w Polsce razem z mężem? Na podstawie jakiego dokumentu może wjechać do Polski mąż, a na podstawie jakiego żona?
Czy cudzoziemiec (Ukraina) wieku emerytalnego przebywający w kraju na podstawie karty pobytu może starać się o emeryturę w Polsce pod warunkiem, że zrezygnuje z tych świadczeń w swoim kraju? Warto (...)
Małżeństwo posiadało wspólny majątek na terenie Niemiec i Polski. Po śmierci żony, mąż dziedziczy majątek. Czy stwierdzenie nabycia spadku dotyczy zarówno majątku w Polsce jak i w Niemczech? (...)