Porady prawne przyczyny niedotyczące pracowników
Odprawa dla zwalnianego pracownika
Czy art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (Dz. U. Nr 90, poz. 844) daje możliwość zwolnienia pojedynczo pracownika z przyczyn (...)
Zwolnienia grupowe pracowników
W grudniu 2003 r. wręczyłem wypowiedzenia umowy o pracę pracownikom z przyczyn ekonomicznych. Rozwiązanie umowy nastąpi 31 marca 2004 r. Kieruję dwoma firmami. W pierwszej firmie zwonienie dotyczy (...)
Zwolnienie grupowe pracowników
Zatrudniamy 85 pracowników, chcemy zwolnić jednego pracownika z przyczyn ekonomicznych z 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Jaką odprawę powinniśmy mu wypłacić jeżeli jest zatrudniony u nas od 01.08.1996 (...)
Odprawa dla zwalnianego pracownika
Pracodawca zatrudnia pow. 20 pracowników. Zwalnia jedną osobę (likwidacja stanowiska pracy) czy wg nowo obowiązujących przepisów pracownikowi należy się odprawa? Pracownik był zatrudniony na czas (...)
Odprawa dla zwalnianego pracownika
Zakład pracy zatrudniający 66 osób rozwiązał z pracownicą umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracownika. W/w pracownica była zatrudniona w zakładzie 8 lat, czy w związku (...)
Zwolnienie pracownika z przyczyn niezawinionych
Pracodawca zatrudnia około 200 pracowników, ale zamierza rozwiązać stosunek pracy z jednym pracownikiem, czyli na podstawie art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków (...)
Moja firma zatrudnia 13 pracowników na etatach oraz kilkudziesięciu na umowach zlecenie. Obecnie będziemy zmuszeni z przyczyn ekonomicznych zwolnić 7 etatowców. Czy w takim przypadku mogą mieć u (...)
Przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunków pracy niedotyczące pracowników
Czym są przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunków pracy niedotyczące pracowników, o których mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn (...)
Odprawa dla zwalnianego pracownika
Czy pracownicy ponownie zatrudnieni w tym samym zakładzie lecz pod inną nazwą będą w świetle prawa traktowani jak nowozatrudnieni? Jak to się ma do art. 23 KP i czy przy zwolnieniu dużej ilości (...)
Rozwiązanie bez wypowiedzenia a odprawa
Czy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 paragraf 1 [1] w związku z zaprzestaniem przez pracodawcę od 3 miesięcy wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odprawa w (...)
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem
Z powodu śmierci współwłaściciela spółki cywilnej - było dwóch wspólników - spółka zakończyła działalność 31.07.2005 r. Współwłaściciel, który pozostał zgłosił kontynuację działalności (...)
Sposób obliczania odprawy przy zwolnieniu grupowym
W jaki sposób prawidłowo wyliczyć wysokość odprawy dla pracownika ( przepisy mówią: zgodnie z Rozp. MPiPS z dnia 08.01.1997, Dz. U. nr 2 poz. 14 ze zm.). Załóżmy, że zwalniany pracownik w ciągu (...)
Zwolnienie z pracy po powrocie z urlopu
Jestem zatrudniona w firmie od 15 września 1997 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma została przejęta łącznie z pracownikami i zobowiązaniami wobec nich w listopadzie ubiegłego roku (...)
Jak wysoka jest odprawa pieniężna, przysługująca pracownikowi zwolnionemu na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?
Czy należy mi się odprawa z tytułu likwidacji mojego stanowiska?
Obecnie mija już 10 lat odkąd pracuję w zakładzie pracy. Z powodu cięcia wydatków, pracodawca zaproponował mi dwie opcje wypowiedzenie umowy za porozumienia stron (likwidowane jest moje stanowisko), (...)