Podział majątku wspólnego artykuły i zmiany w prawie
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
15.9.2021
Powszechnie uważa się, że podział majątku wspólnego może zostać dokonany dopiero po rozwodzie lub separacji. To błędne przekonanie wynika z powszechności wspólności (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
24.1.2018
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
Podział majątku wspólnego konkubentów
23.11.2017
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko (...)
Podział „majątku wspólnego” konkubentów
13.9.2017
Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
6.10.2016
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Ponadto przykładowo w wypadkach, (...)
Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej
7.4.2016
W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samej instytucji małżeństwa. Mogą lub są rozpatrywane na niej także kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, (...)
18.6.2014
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia (...)
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków - uwagi ogólne
17.1.2014
Prawo do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie podziału majątku jest uprawnieniem, z którego można skorzystać praktycznie w każdym czasie. Oznacza to, że prawo do wystąpienia z wnioskiem o (...)
Jak przeprowadzić umowny podział majątku wspólnego (byłych) małżonków?
24.9.2012
W artykule tym omówiony zostanie umowny sposób przeprowadzenia podziału majątku. Żaden z obowiązujących przepisów nie zabrania bowiem małżonkom (czy byłym małżonkom) dokonania (...)
Szkody po wichurze. Rzecznik ubezpieczonych radzi
1.8.2012
Wichury, grad i trąby powietrzne niszczą domy i samochody. Jak postępować w przypadku powstania takiej szkody?
Prawa i obowiązki różnych podmiotów po dokonaniu podziału majątku wspólnego małżonków
29.11.2010
Podział majątku wspólnego ma na celu definitywne rozliczenie majątkowe małżonków (byłych małżonków), po ustaniu między nimi wspólności majątkowej. Uczestnicy postępowania (...)
4.11.2010
Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów (...)
Jak podzielić spółdzielcze prawa do lokalu między (byłych) małżonków?
15.12.2009
Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15. grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków. (...)
Jak wyegzekwować dług z majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej?
4.11.2009
W trakcie trwania małżeństwa najczęściej obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, a więc część majątku małżonków należy do tzw. majątku wspólnego, a część (...)
Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna
28.7.2009
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach (...)
SN o podziale majątku byłych małżonków
26.6.2009
Gdy skarga pauliańska nie wystarcza
12.1.2009
12.12.2008
Sąd w postępowaniu o podział majątku nie wydaje wyroku, lecz postanowienie, jednak jest to postanowienie merytoryczne, rozstrzygające sprawę co do istoty i różni się od \"zwykłych\" postanowień, (...)
Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna
13.6.2008
Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym (...)
Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków
12.2.2008
Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje (...)
W jaki sposób sąd dokonuje podziału majątku wspólnego (byłych) małżonków?
26.1.2008
Podział majątku wspólnego przez sąd może nastąpić przez: podział w naturze (fizyczny podział rzeczy) - dotyczy głównie nieruchomości, przyznanie rzeczy jednemu z uczestników (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
6.10.2007
Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak (...)
Ustawa o podatku od towarów i usług
22.8.2007
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 r. Nr54 ze zm.) reguluje zakres opodatkowania od towarów i usług. W ustawie unormowano kwestię płatników i podatników, obowiązku (...)
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych
9.8.2007
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2001 r. Nr 4 poz. 27 ze zm.) reguluje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (...)
Kiedy można dokonać częściowego, a kiedy uzupełniającego podziału majątku wspólnego?
3.7.2007
Podział majątku może odbyć się w sądzie lub poza nim. Istnieje jeszcze jedna ważna różnica między oboma sposobami podziału. Otóż: sądowy podział majątku powinien obejmować cały majątek, (...)
Kto oprócz (byłych) małżonków może być uczestnikiem postępowania o podział majątku wspólnego?
17.12.2006
Wbrew pozorom, uczestnikami postępowania o podział majątku wspólnego mogą być nie tylko małżonkowie (byli małżonkowie), ale również inne osoby. Zgodnie z regułami obowiązującymi (...)
Przyspieszenie sądów gospodarczych
19.11.2006
Na ostateczne uchwalenie przez Sejm (po wprowadzeniu poprawek przez Senat) czeka rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu usprawnienie (...)
Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna
8.2.2006
Małżonkowie nabyli nieruchomość w czasie trwania małżeństwa. Wcześniej nastąpiło przekształcenie wieczystej dzierżawy we własność. Akt notarialny zawiera informację o decyzji przekształceniowej (...)
Zmienione opłaty za czynności radców prawnych
15.11.2005
15 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa (...)
Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna
4.7.2005
Do postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (w poprzednim stanie prawnym - zarządzenia tymczasowego) wykonania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny wydanego w postępowaniu rozwodowym zastosowanie (...)
Podział mieszkania w trakcie rozwodu – opinia prawna
13.6.2005
Zgodnie z artykułem 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca (...)
14.1.2005
Orzeczenie rozwodu jest dopuszczalne, gdy sąd ustali, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi (obie te cechy rozkładu muszą wystąpić łącznie), a nie istnieją tzw. (...)
Czy dochód z najmu to mój majątek odrębny, czy wspólny z żoną? – opinia prawna
8.11.2004
Zgodnie z art. 32 § 1 k.r.o. dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Bez znaczenia przy tym jest (...)
Podział majątku spółki cywilnej w przypadku wystąpienia wspólnika – opinia prawna
20.10.2004
Przepisy kodeksu cywilnego dotyczące spółki cywilnej mają w przeważającej większości charakter dyspozytywny, tzn. mogą być one modyfikowane poprzez wzajemne umowy pomiędzy wspólnikami spółki. (...)