Powołanie artykuły i zmiany w prawie
7.5.2022
Krajowa Grupa Spożywcza w budowie
13.4.2022
Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczynić się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.
Reforma przepisów o nieletnich
12.4.2022
Rada Ministrów przyjęła 5 kwietnia br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy, która kompleksowo reguluje postępowanie w sprawach nieletnich. Przepisy, skierowane (...)
Fundamentalna reforma sądownictwa w drodze
16.11.2021
Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne (...)
Jednolita polityka zakupowa sektora publicznego
12.11.2021
Rozwój potencjału MŚP w kluczowych dla nowoczesnej gospodarki branżach; ukierunkowanie zakupów na usługi, dostawy i roboty budowlane o istotnym znaczeniu dla interesów państwa; (...)
Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej
11.10.2021
7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (sygn. (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
20.8.2021
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany (...)
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
19.8.2021
Nowa ustawa deweloperska, która zwiększy ochronę osób kupujących nowe domy i mieszkania m.in. poprzez powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG), wejdzie w życie 1 lipca (...)
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
27.7.2021
Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień (...)
Jaki podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić od pożyczki?
6.7.2021
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Obowiązek podatkowy wynikający z (...)
Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick
29.6.2021
Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii (...)
24.6.2021
Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu , a także w razie sporządzenia testamentu, gdy osoby powołane na jego mocy do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed (...)
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
15.6.2021
Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku? Jak uzyskać dostęp do informacji o rachunku zmarłego prowadzonym w banku? Czy pełnomocnictwo (...)
Reforma przepisów o nieletnich
9.6.2021
Obecna ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, pochodząca z 1982 r., jest archaiczna. Nie obejmuje wielu czynów karalnych. Rząd chce zmienić przepisy, aby skutecznie izolować sprawców (...)
Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa
6.6.2021
Ministerstwo Zdrowia przedstawia raport pn. „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Dokument jest efektem (...)
21.5.2021
Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika (...)
Porozumienie dla polskiego górnictwa
30.4.2021
Umowa społeczna dotycząca transformacji sektora węgla kamiennego została parafowana. Przedstawiciele rządu oraz strony społecznej potwierdzili w Katowicach ustalenia, jakie zostały wypracowane w (...)
TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące
19.4.2021
15 kwietnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posłów dotyczącego pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich (...)
Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców
8.4.2021
Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy, nie budzi w doktrynie sprzeciwów. Rozbieżności pojawiają się jednak (...)
6.4.2021
RODO – inaczej niż jest obecnie – przewiduje sytuacje, gdy wyznaczenie inspektora ochrony danych jest obowiązkowe, np. kiedy administrator danych jest organem lub podmiotem publicznym (...)
5.3.2021
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć (...)
Praca Komisji Weryfikacyjnej przynosi efekty...
28.2.2021
W ciągu ponad trzech lat działalności komisja przywróciła poczucie sprawiedliwości i godności pokrzywdzonym reprywatyzacją.
Umocowanie asesora do orzekania w sprawach karnych
18.2.2021
Umocowanie asesora do sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez orzekanie w sprawach karnych nie ulega wątpliwości - uznał SN.
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych
18.1.2021
Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Za naruszenie tej zasady (...)
Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia
29.12.2020
Notariusz m.in. może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument sporządzony przez notariusza stanowiący wskazanie spadkobierców danego spadkodawcy i (...)
1.12.2020
Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek (...)
Przyczyny nieważności testamentu
13.11.2020
Polskie prawo spadkowe w odniesieniu do dokonywania rozrządzeń majątkowych na wypadek śmierci stoi na gruncie zasady swobody testowania. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności dokonywania rozrządzeń, (...)
Kolejny pakiet pomocowy z antykryzysowej tarczy branżowej
29.10.2020
Zwolnienie ze składki ZUS za listopad, ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł, zniesienie opłaty targowej w 2021 roku – to główne rozwiązania (...)
Ustawa w sprawie reprywatyzacji i odszkodowań dla lokatorów
25.10.2020
Nowa ustawa stanowi koniec dzikiej reprywatyzacji. Niedopuszczalne już będzie reprywatyzowanie budynków z lokatorami.
Co z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt?
14.10.2020
W środę, 14 padziernika br. o godz. 15.00 w Senacie planowane są głosowania nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.
20.9.2020
Sejm przyjął wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury. Obejmie on instytucje samorządowe, przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną w obszarze (...)
Nowy system wymagań technicznych w drogownictwie
15.9.2020
14 września 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy na realizację dziesięciu bezpłatnych webinariów, podczas których zaprezentowane (...)
10.9.2020
Prywatność każdego człowieka musi być chroniona. 25 maja 2018 r. we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej zacznie być stosowane Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (...)
9.9.2020
20 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu (...)
19.8.2020
Powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Funduszu Pomocowego w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi jak np. klęski (...)
Prace MF nad obligacjami kapitałowymi
7.8.2020
3 sierpnia 2020 r. minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Zmiana wprowadza m.in. nowy rodzaj obligacji, jakimi są obligacje (...)
Niedopuszczalne wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego...
25.7.2020
2 czerwca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie pytania prawnego Sądu Najwyższego dotyczącego wniosku o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania (...)
Nowelizacja kodeksu karnego w ocenie TK
23.7.2020
14 lipca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny (...)
Prawo zrzeszania się w związkach zawodowych dla policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej
20.6.2020
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej dotyczący rozszerzenia prawa policjantów, (...)
Harmonogram egzaminów i rekrutacji w szkołach
14.4.2020
W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. (...)
Ochrona danych osobowych przez komitety wyborcze
28.2.2020
W czasie kampanii wyborczej na Prezydenta RP komitety wyborcze, działając na obszarze całego kraju, będą przetwarzać na dużą skalę dane osobowe, w tym dane szczególnej kategorii. Prezes (...)
Wspólny list ministrów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch do europejskiej komisarz ds. konkurencji
11.2.2020
Wspólny list w sprawie reformy unijnej polityki konkurencji do Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager – wystosowali minister rozwoju Jadwiga (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
23.1.2020
Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - wskazuje MS. Nowa (...)
Pilotaż centrów usług społecznych
30.12.2019
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła konkurs na przeprowadzenie pilotażu centrów usług społecznych. Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum (...)
25.11.2019
Masz problem z usługą pocztową? Możesz złożyć reklamację! Reklamację możesz złożyć pisemnie, mailowo, poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub ustnie. Reklamację (...)
Jak chronić swoje dobra osobiste?
11.11.2019
Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Gdy nasze dobra (...)
Utrata tytułu wykonawczego - co robić?
11.11.2019
Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy (tj. tytuł egzekucyjny - np. wyrok, nakaz zapłaty, ugodę sądową - zaopatrzony w klauzulę wykonalności), który jest podstawą wszczęcia (...)
Nowe Prawo zamówień publicznych
15.10.2019
Wzmocnienie pozycji i lepsza ochrona praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych, aby zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością; zwiększenie (...)
Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?
12.10.2019
Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu. Stan ten może powodować różne (...)
28.9.2019
13 września br. weszły w życie postanowienia Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022. W dokumencie określone zostały cele i kierunki działań oraz (...)