Prawa podmiotowe artykuły i zmiany w prawie
Procedura odprawy czasowej na granicy
7.4.2022
Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
8.2.2022
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe (...)
Przewaga kontraktowa w nowych przepisach
27.12.2021
Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.
Zmienione Prawo zamówień publicznych
19.4.2021
W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące (...)
Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej
1.3.2021
Jednym z rodzajów modyfikacji małżeńskiej wspólności majątkowej w drodze umowy jest możliwość jej rozszerzenia na składniki należące do majątku osobistego małżonków. (...)
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
25.1.2021
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
7.10.2020
Przedawnienie oznacza możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Istotny sens przedawnienia polega na tym, że po upływie określonego (...)
NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu
4.3.2020
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
16.1.2020
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie (...)
Co z emeryturami kobiet urodzonych w 1952 roku?
12.12.2019
Kobiety urodzone w roku 1952 i ubiegające się o "zwykłą" emeryturę po 31 grudnia 2012 r., muszą "zwrócić" emerytury częściowe albo "wcześniejsze", jeśli je pobrały - uznał SN.
Kompetencja referendarza sądowego do orzekania o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy prawnej
23.11.2019
Orzekanie w sprawie przyznania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu przed TK przez referendarzy oraz kontrola tych postanowień przez sąd rejonowy działający jako sąd drugiej instancji nie narusza (...)
Przejęcie długu nie zawsze oznacza wygaśnięcie hipoteki...
7.4.2019
Artykuł 525 Kodeksu cywilnego stanowi wyjątek od ogólnej zasady, że zabezpieczenie rzeczowe jest skuteczne wobec wszystkich - uznał Sąd Najwyższy.
Działalność nierejestrowa w praktyce
18.10.2018
Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań „Konstytucji Biznesu”, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od (...)
Kto i co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
28.7.2018
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych precyzyjnie wskazuje, w jakim wypadku dany podmiot podlega opodatkowaniu na mocy jej przepisów. Określa także, jakie dochody podlegają (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
28.4.2018
Ustawa o CIT zawiera regulacje ograniczające wysokość możliwych do zaliczenia w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio (...)
20.4.2018
Podjęte przez Polskę działania gospodarki leśnej na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska naruszają prawo Unii. Realizacja tych działań prowadzi bowiem do zaniku części tego obszaru - uznał (...)
20.3.2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą nieruchomości, jakie przypadły spółkom PKP.
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
28.1.2018
Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego wymaga złożenia na karcie poparcia wszystkich danych wymienionych w art. 14 ust. 4 ustawy (...)
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
15.10.2017
Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów (...)
Czym jest informacja publiczna?
1.6.2017
Ogólną zasadą, która wynika z art. 61 Konstytucji RP, jest dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki od tej zasady powinny być zatem formułowane w sposób wyraźny, a wątpliwości (...)
Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?
27.5.2017
Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)
28.4.2017
Ustawa o podatku od towarów i usług i rozporządzenia wykonawcze bo niej przewidują tzw. zwolnienie podmiotowe oraz różne zwolnienia przedmiotowe od podatku od towarów (...)
Utwór pracowniczy - czyli przejaw działalności twórczej powstały w ramach stosunku pracy
2.11.2015
Pracownicy coraz częściej tworzą dzieła w ramach różnych forma zatrudnienia w tym stosunku pracy. Będąc pracownikiem musimy pamiętać, że co do zasady autorskie prawa majątkowe do utworów (...)
Wygaśnięcie i unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy
10.7.2015
Ochrona prawa do znaku towarowego ustaje z powodu wygaśnięcia lub unieważnienia prawa płynącego z rejestracji.
Dostęp do informacji medycznych
24.2.2015
Czy można domagać się ujawnienia informacji medycznych dotyczących swojej osoby? Czy szpital ma obowiązek przedstawić naszą kartotekę medyczną? Co zrobić w przypadku odmowy udostępnienia nagrań (...)
Od czego trzeba płacić podatek od nieruchomości, a od czego nie?
12.2.2014
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają, co do zasady, następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem (...)
Od czego trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
11.2.2014
Nawet pewnie nie przypuszczamy jak wiele czynności, których dokonujemy podlega obowiązkowo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wydawać by się mogło, że sama nazwa tego ciężaru wskazuje (...)
Start-upy mogą liczyć na niższe podatki
15.10.2013
W przypadku podatku dochodowego są one wskazane w ustawie o PIT. W przypadku VAT-u sprowadzają się do preferencji przewidzianych dla tzw. małych podatników.
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
14.10.2013
Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot (...)
Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno
7.6.2013
Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom w takim samym zakresie, bez względu na to, czy są oni małżeństwem bądź czy razem zamieszkują. W sytuacji rozłączenia rodziców (...)
19.3.2013
W podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza się zasadniczo uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych tytułem zapłaty zobowiązania w podatku od towarów (...)
Kto i kiedy musi rozliczać VAT?
26.11.2012
To, że nie prowadzisz działalności gospodarczej nie oznacza, że automatycznie nie jesteś płatnikiem VAT.
Mali przedsiębiorcy dalej bez VAT?
12.10.2012
Jest coraz bardziej prawdopodobne, że przedsiębiorcy, którzy z uwagi na niskie obroty nie odprowadzają VATu, będą mogli korzystać ze zwolnienia na dotychczasowych zasadach.
Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki jawnej
12.10.2012
Reprezentacja spółki jawnej obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe spółki. Prawo do reprezentacji spółki - a więc do działania w jej imieniu przysługuje wszystkim (...)
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
27.4.2012
W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na (...)
Radni powtarzają wciąż te same błędy
24.4.2012
Gminy mogą podejmować uchwały podatkowe. Sąd uzna je za nieważne, gdy stwierdzi, że zostały wydane z naruszeniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?
21.4.2011
Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich (...)
Kalendarium szkoleń Wolters Kluwer Polska dla prawników w lutym
2.2.2011
W lutym odbędzie się 6 szkoleń dla prawników, których organizatorem jest Wolters Kluwer Polska. Udział w nich umożliwia zdobycie punktów szkoleniowych. Szkolenia odbędą się w Warszawie oraz (...)
25.1.2011
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce komandytowej. Dowiedzmy się więc, jakie obowiązki posiada komandytariusz. M.in. art. (...)
Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna
18.8.2010
Kodeks karny i inne ustawy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwo dotyczą jedynie osób fizycznych. Wynika to z założenia, że odpowiedzialności karnej mogą odpowiadać jedynie osoby (...)
Korzystaj ze swej wolności gospodarczej
17.8.2009
Konstytucja w art. 20 przyjmuje jako zasadę wolność gospodarczą (swobodę działalności gospodarczej), stanowiąc, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, (...)
Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego
9.3.2009
Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może (...)
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 31-58)
22.10.2008
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozdziały VII-X (Dz.U. 1991 r. Nr 80, poz. 350, tekst jednolity: Dz.U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ta część ustawy zawiera (...)
Drobni przedsiębiorcy a VAT - stan prawny na 1 styczeń 2008 r.
16.1.2008
Przepisy regulujące podatek VAT zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególne uregulowania odnoszą się do drobnych przedsiębiorców. Są oni zwolnieni od podatku, (...)
Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
27.8.2007
Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz.U. Nr 17 z dnia 31 stycznia 2005 r., poz. 141 ze zm.). Ustawa zawiera przepisy odnoszące się (...)
I - Kodeks karny skarbowy - Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe
2.8.2007
Ustawa z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, Tytuł I, Dział I-II- przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe (Dz. U. 1999 r. Nr 83, poz. 930 ze zm.). Przepisy tej części kodeksu regulują (...)