Prawo farmaceutyczne artykuły i zmiany w prawie
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
27.7.2021
Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień (...)
Zajęcia wspomagające dla uczniów
29.5.2021
Rząd przekaże samorządom z rezerwy subwencji oświatowej środki na realizację zajęć wspomagających dla chętnych uczniów. Prezydent RP podpisał ustawę w tej sprawie, wydane jest również (...)
Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?
4.9.2020
Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy (...)
Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?
29.7.2020
W związku z epidemią koronawirusa m.in. przesunięto termin stosowania matrycy stawek VAT ora wprowadzono czasowo obniżone stawki VAT.
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
Stawka 0% VAT dla darowizn od biznesu
27.3.2020
Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walkę z koronawirusem, zostają objęte 0% stawką podatku VAT. Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych (...)
Jak długo ważna jest e-recepta?
21.1.2020
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Jak wykupić leki z e-recepty?
Lepsze zabezpieczenie produktów leczniczych
11.10.2019
Nowelizacja wprowadza przepisy umożliwiające prawidłowe stosowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2016/161, doprecyzowuje i uzupełnia jego przepisy odnoszące się do obowiązków poszczególnych (...)
29.9.2019
Proponowane rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, m.in. dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych (...)
8.8.2019
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko (...)
Obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi
31.3.2019
Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi zbiera i przetwarza dane o obrocie produktami leczniczymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi. Gromadzenie (...)
17.2.2019
Zaproponowano rozwiązania, które będą przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych.
Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce
11.1.2019
Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji (...)
12 listopada 2018 r. wolny od pracy i od handlu
8.11.2018
Zgodnie z ustawą, dzień 12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy.
Koniec obowiązkowych szczepień ochronnych?
5.10.2018
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Zakłada jednak pozostawienie (...)
Mała nowelizacja prawa farmaceutycznego
20.9.2018
Nowelizacja prawa farmaceutycznego m.in. rozszerza zakaz prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której może on nabywać produkty (...)
Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?
30.8.2018
Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, (...)
Nowelizacja ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta
29.8.2018
Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – bezpłatną aplikację internetową, która zapewni pacjentom dostęp do informacji (...)
Kontrola przewozu produktów leczniczych
3.7.2018
14 czerwca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw. W jej ramach monitorowaniem przewozu zostały objęte (...)
Zmiany w systemie monitorowania przewozu SENT
14.6.2018
Podstawowym celem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw jest objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów (...)
25.5.2018
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej (...)
26.3.2018
Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje zdecydowaną walkę z prowadzonym na szeroką skalę procederem nielegalnego wywozu leków z Polski.
Projekt małej nowelizacji prawa farmaceutycznego
20.3.2018
Lepsza ochrona zdrowia publicznego przez wzmocnienie systemu nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi, ograniczenie wywozu leków za granicę w celu zwiększenia ich dostępności (...)
Oszukańcze firmy będą zwalczane
20.11.2017
Celem przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości zmian jest umożliwienie zdecydowanej walki z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwykłych obywateli, a także narażają na straty polskie (...)
6.10.2017
Dowiedz się o receptach lekarskich, receptach transgranicznych, receptach farmaceutycznych i odpisie recepty.
Wykorzystywanie marihuany w celach medycznych
20.8.2017
Nowelizacja przepisów zmierza do uregulowania w polskim ustawodawstwie kwestii wykorzystywania tzw. marihuany w celach medycznych. Po jej wejściu w życie ziele konopi innych niż włókniste (...)
16.4.2017
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, dotyczy równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego (...)
Weszły w życie przepisy utrudniejące wywóz leków z Polski
14.7.2015
Nowelizacja nakłada obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu z kraju leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
W Polsce działa ponad 14 tysięcy aptek. UOKiK je zbadał
22.5.2015
UOKiK zbadał rynek sprzedaży detalicznej farmaceutyków, w tym kwestię zakresu ingerencji państwa w prowadzenie działalności na rynku farmaceutycznym.
Większa kontrola nad lekami. Prezydent podpisał ustawę
24.12.2014
Wyeliminowanie produktów sfałszowanych oraz zwiększenie nadzoru nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków - to cele nowelizacji prawa farmaceutycznego.
NIK o nieprawidłowościach ograniczających dostęp do leczenia
22.12.2014
Rozpatrzenie wniosku o objęcie leku refundacją zgodnie z przepisami nie powinno trwać dłużej niż 180 dni. Jak wynika z ustaleń kontrolerów zdarza się, że termin ten bywa przekraczany.
Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej
9.7.2014
Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. (...)
Działalność regulowana wymaga odrębnego wpisu
31.3.2014
Osoby uruchamiające własny biznes muszą pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków.
KRMC o nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego
31.3.2014
Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji po krótkiej dyskusji przyjął i skierował do dalszych prac projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Absurdalny przepis. Tracą na tym pacjenci
7.2.2014
Przepis budzi wątpliwości części ekspertów co do jego zgodności z Konstytucją i pozostaje w sprzeczności z podstawowymi normami traktatowymi prawa UE.
Zmiany w prawie farmaceutycznym w 2014 roku
3.1.2014
Naczelna Rada Aptekarska zdecydowała, że od 1 stycznia 2014 r. każdy aptekarz zobowiązany będzie do noszenia w miejscu pracy identyfikatora, potwierdzającego fakt uzyskania przez niego tytułu magistra (...)
Lekarstwa pod kontrolą. Są nowe przepisy
18.9.2013
Dzięki nowelizacji Prawa Farmaceutycznego obowiązek zgłaszania informacji o niepożądanych działaniach leków będą mieli nie tylko lekarze, dentyści i farmaceuci. Zostanie on również nałożony (...)
17.10.2012
W obecnym stanie prawnym za udzielane zezwolenia (na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, składu celnego i konsygnacyjnego produktów leczniczych, apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego) (...)
Ułatwienia dla przedsiębiorców. Kolejny pakiet
12.10.2012
Na ostatnim posiedzeniu rządu przyjęto 31 propozycji, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej.
26.4.2012
Kierownik apteki jest farmaceutą odpowiedzialnym za prowadzenie apteki. Można być kierownikiem tylko jednej apteki.
V spotkanie z cyklu "Prawo i medycyna"
23.4.2012
10.4.2012
W prawie polskim obowiązuje tzw. zasada swobody kontraktowania, która oznacza w szczególności, że strony zawieranej umowy (w tym umowy sprzedaży) mogą swobodnie kształtować postanowienia wiążącego (...)
Zmiana, cofnięcie i wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej
28.3.2012
Choć przedsiębiorca uzyskał zezwolenie (nawet na czas nieokreślony) i podjął zamierzoną działalność gospodarczą, to powinien liczyć się z tym, iż w razie stwierdzenia pewnych uchybień mogą (...)
Apteki podnoszą ceny. Przez refundację
6.2.2012
Koncerny farmaceutyczne, hurtownie oraz właściciele aptek podwyższają ceny leków sprzedawanych bez recepty.
Jakie części majątku są zwolnione od egzekucji?
30.11.2011
Przepisy stanowią, że następujące składniki majątku zwolnione są od egzekucji np. przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne niezbędne dla dłużnika i członków (...)
10.6.2011
Jeśli ktoś popełnił przestępstwo lub był świadkiem bądź ofiarą przestępstwa pewnie jest zainteresowany, przed jakim sądem będzie się toczyć sprawa. Nasz ustawodawca zdecydował np., iż (...)
Koniec tanich leków. Apteki nie dadzą rabatu
7.6.2011
Do końca roku znikną wszystkie promocje leków "za grosik" czy "za złotówkę". Według rządu takie ulgi to patologia.
Leków na receptę nie kupisz w e-aptece
4.5.2011
Od 1 maja obowiązuje ustawa z 4 lutego 2011 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?
21.4.2011
Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich (...)