Prawo pacjenta artykuły i zmiany w prawie
Prawa każdego pacjenta – bez dyskryminacji
6.8.2022
W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do niej przysługuje Ci bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, (...)
Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom
17.4.2022
15 kwietnia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy (...)
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych
27.1.2022
W odpowiedzi na działanie serwisów społecznościowych polegające na ograniczaniu wolności słowa - poprzez usuwanie wpisów czy też blokowanie kont użytkowników - Ministerstwo (...)
24.11.2021
Lekarz ma obowiązek informować Cię o Twoim stanie zdrowia, możliwościach dalszej diagnozy i leczenia.
12.9.2021
W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19, opracowano (...)
Urlop w czasie epidemii a zdrowie
28.7.2021
To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas (...)
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia
28.7.2021
Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach – klinicznym, konsumenckim i zarządczym - będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie (...)
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
27.7.2021
Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień (...)
ZOL i ZPO w drodze do zdrowia...
22.7.2021
ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca, do których pacjent trafia, aby odzyskać sprawność.
EROD i EIOD o projekcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji
4.7.2021
Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) wezwali do zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w przestrzeni (...)
27.5.2021
Najważniejsze ogniwa systemu opieki zdrowotnej w Polsce to praktyki lekarskie, pielęgniarek i położnych, przychodnie i szpitale. Do niektórych z nich możemy wybrać się bez skierowania, do (...)
6.5.2021
Osoby, które przeszły COVID-19, mogą skorzystać z rehabilitacji refundowanej przez NFZ.
20.4.2021
Przyczyną bezdomności jest najczęściej brak lub utrata więzi społecznych. Prowadzi to do podejmowania zachowań ryzykownych, których skutkiem może być utrata domu. Przeczytaj (...)
Pokaż farmaceucie swoje e-recepty
18.4.2021
Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady.
23.2.2021
Musisz przejść zabieg, który ratuje Ci życie lub zdrowie? Kogoś z Twoich bliskich zabrało pogotowie? Jesteś chory na COVID-19 i potrzebujesz pomocy lekarza?
Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19
21.2.2021
Sprawdź informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kierowane zarówno na infolinię NFZ, jak i do Centrum e-Zdrowia, dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. .
E-ZLA – ułatwienia dla lekarzy i asystentów medycznych
14.2.2021
Od 13 lutego 2021 r. lekarze i asystenci medyczni mogą korzystać z nowych funkcji na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, które usprawnią wystawianie zwolnień lekarskich.
Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?
15.11.2020
Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu – nałożona jest na niego izolacja. (...)
Co należy wiedzieć o kwarantannie?
6.11.2020
Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym (...)
Ważne decyzje sądów wobec dzieci i młodzieży ze szpitali psychiatrycznych
22.9.2020
Ochrona praw dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym jest szczególnie ważna dla Rzecznika Praw Pacjenta. Jego działania mają zarówno charakter systemowy, jak i wsparcia w przypadkach (...)
Rozdzielanie matki z nowonarodzonym dzieckiem narusza prawa pacjenta
22.9.2020
Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali z województwa łódzkiego, polegająca na oddzielaniu (separowaniu) matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych (...)
Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim
15.9.2020
Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem (...)
Krótsza kwarantanna - nowe zasady
4.9.2020
Od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Ostateczny czas izolacji będzie zależał od Twojego stanu zdrowia i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Rehabilitacja w czasie epidemii
29.8.2020
Jeśli zarządzasz gabinetem fizjoterapeutycznym, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom. Wytyczne dla funkcjonowania gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji (...)
Pomniejszanie wynagrodzenia lekarzy w wyniku zlecania pacjentom badań
24.8.2020
Pierwsza placówka medyczna wykonała decyzję Rzecznika Praw Pacjenta i zaniechała w całości stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów w zakresie obciążania lekarzy (...)
Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody
28.7.2020
Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody lub jej odmowy na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.
Adherence. Współodpowiedzialność w procesie leczniczym
22.7.2020
Niestety spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź (...)
21.7.2020
Pacjent ma prawo do leczenia bólu. Ani lekarz, ani pielęgniarka nie mogą odmówić pacjentowi środków przeciwbólowych. Jeżeli usłyszysz np. „wcale tak Pani nie (...)
Poznaj prawo pacjenta do intymności i godności
21.7.2020
Przedstawiamy temat związany z prawem do poszanowania intymności i godności osoby leczonej. Każdy pacjent, któremu udzielane są świadczenia zdrowotne ma prawo do poszanowania jego intymności (...)
18.6.2020
Znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
Kto może uzyskać informacje o stanie zdrowia nieprzytomnego pacjenta?
17.6.2020
Pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia, w tym w szczególności o tym, na co choruje, jak może być leczony, jakie są zagrożenia związane z wyborem danej metody (...)
8.6.2020
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, (...)
27.5.2020
Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa?
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
31.3.2020
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
31.3.2020
Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże (...)
4.3.2020
Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
28.12.2019
Dzięki refundacji możesz kupić taniej niektóre: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne.
Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne – co się zmienia od 2020 roku?
11.12.2019
Od dnia 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowe przepisy usprawnią proces wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie (...)
Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...
22.10.2019
Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. (...)
12.9.2019
12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. To ustawa niezwykle ważna dla zdrowia polskich dzieci. Dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w kraju będzie (...)
Instytucje publiczne dostępne dla wszystkich
20.8.2019
Ustawa zwiększająca dostępność ma na celu nałożenie na podmioty publiczne obowiązku zapewnia dostępności infrastrukturalnej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi (...)
Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu
22.7.2019
Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu – 3 lipca br. weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta.
500+ - jak ubiegać się o świadczenie?
28.6.2019
Program „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie na każde dziecko niezależnie od dochodu. Od 1 lipca wnioski o świadczenie można składać przez Internet, a od 1 sierpnia także papierowo (...)
17 maja 2019 r. - Dzień Osób z Niepełnosprawnością
17.5.2019
W Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem pod hasłem \"Żyj aktywnie!\" organizowane będą w wielu miastach w całej Polsce spotkania z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika (...)
17.2.2019
Zaproponowano rozwiązania, które będą przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych.
Sprzeciw wobec dostępu do informacji medycznej po śmierci
19.1.2019
Nowe przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta dadzą pacjentowi prawo zadeklarowania za życia sprzeciwu wobec możliwości udostępnienia (...)
Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce
11.1.2019
Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji (...)
Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?
13.10.2018
Świadczenia pielęgnacyjne oraz opiekuńcze są udzielane: pacjentom wymagającym całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych, którzy powinni kontynuować (...)
Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej
25.9.2018
Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, (...)
Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?
30.8.2018
Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, (...)