Prawo upadłościowe artykuły i zmiany w prawie
Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej i zmiany w Kodeksie spółek handlowych
12.4.2022
Przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy (...)
22.11.2020
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca (...)
Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach już wkrótce
29.7.2020
120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach - taki będzie efekt ustawy dot. Polityki Nowej Szansy. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również (...)
Skuteczna pomoc dla zadłużonych
28.3.2020
Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało (...)
Upadłość konsumencka a majątek wspólny małżonków
22.12.2019
Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, (...)
Łatwiejsze zaprzeczenie ojcostwa
28.10.2019
W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego prawodawca znowelizował kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dzięki zmianom termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa będzie liczony od daty, (...)
Skuteczna pomoc dla zadłużonych
22.9.2019
Nowelizacja przepisów ma usprawnić procedurę tzw. upadłości konsumenckiej. Umożliwia np. ogłoszenie upadłości przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w uproszczonej procedurze, (...)
8.8.2019
Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko (...)
13.2.2019
Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji przewidzuje zmiany usprawniające proces przymusowej restrukturyzacji, (...)
14.1.2019
Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
27.10.2018
Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także (...)
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
11.10.2018
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Umowa leasingu w prawie cywilnym
8.2.2018
W praktyce leasing dzieli się na finansowy (inaczej określany również jako kapitałowy) oraz operacyjny (nazywany też organizacyjnym lub bieżącym). Leasing finansowy zbliżony jest do umowy (...)
Lepsza ochrona osób kupujących nowe mieszkania?
14.1.2018
UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania. Urząd chce zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze (...)
Przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
12.1.2018
Walka z wyłudzaniem podatku od towarów i usług to główny cel nowelizacji ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Nakłada ona nowe (...)
Nowy model upadłości zadłużonych osób prywatnych?
21.12.2017
Wpadnięcie w niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinno spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało (...)
6.12.2017
Samo zaistnienie przesłanki rozwiązania spółki jawnej nie zawsze powoduje automatyczne wykreślenie jej z rejestru. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie likwidacji mającej na celu spieniężenie (...)
Propozycja dot. doradców restrukturyzacyjnych
31.10.2017
Rządowy projekt ustawy określa wymogi stawiane doradcom restrukturyzacyjnym i wprowadza skuteczny nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością doradców.
Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
27.4.2017
Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, (...)
Zmiany w obrocie instrumentami finansowymi
1.4.2017
Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek (...)
Dochodzenie wierzytelności w przyspieszonym postępowaniu układowym
25.1.2017
1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne. W odróżnieniu do poprzednio obowiązującej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, reguluje ona szereg postępowań mających (...)
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
6.12.2016
Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu (...)
5.12.2016
Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. (...)
12.9.2016
Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach (...)
Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości
25.1.2016
Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. (...)
18.11.2015
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie większość przepisów uchwalonej przez Sejm nowej ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, która ma za zadanie pomoc w uzdrowieniu podupadających firm. Głównym (...)
Potrącenie wierzytelności upadłego z wierzytelnością wierzyciela
27.8.2015
Instytucja potrącenia, zawarta w art. 498 i nast. k.c., określana jest także jako kompensata albo kompensacja.
Zmiany związane z wejściem w życie Prawa restrukturyzacyjnego
28.5.2015
Aktualnie trwają wzmożone prace nad ustawą – Prawo restrukturyzacyjne, która wejść ma w życie na początku 2016 r. Nowelizacja wprowadzi zarówno zupełnie nowe prawo restrukturyzacyjne, (...)
Likwidacja spółki komandytowej
8.4.2015
Postępowanie likwidacyjne ma na celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego (...)
21.1.2015
Już niedługo zacznie obowiązywać ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze, ze zmianami w zakresie tzw. "upadłości konsumenckiej".
15.1.2015
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. (...)
Wpływ ogłoszenia upadłości małżonka na stosunki majątkowe małżeńskie
1.12.2014
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności (...)
Upadłość konsumencka - liberalizacja przepisów w imię zasad współżycia społecznego?
17.11.2014
W dniu 19 września 2014 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz (...)
Rząd przyjął nowe prawo restrukturyzacyjne
10.9.2014
Przepisy nowego prawa restrukturyzacyjnego zapewnią przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej możliwość skutecznej restrukturyzacji, przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli.
Listy zastawne - wierzyciele będą lepiej chronieni?
27.8.2014
Wprowadzenie rozwiązań mających na celu rozwój listów zastawnych zmniejszy praktykę finansowania wieloletnich kredytów przez krótkoterminowe depozyty, umacniając bezpieczeństwo sektora bankowego.
Nowe przepisy. Łatwiej będzie ogłosić upadłość
4.7.2014
Dotychczas trzeba było wykazać, że niewypłacalność dłużnika powstała wskutek niezależnych od niego okoliczności. Sejm przyjął zmiany.
Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności
27.9.2013
Potrącenie wierzytelności w stosunku do upadłego znajdującego w się w upadłości jest jedną z niekwestionowanych przez prawo i praktykę form zaspokajania wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. (...)
Prawo upadłościowe - będzie poważna reforma przepisów
31.7.2013
Według projektu resortu sprawiedliwości powstanie Centralny Rejestr Upadłości, który usprawni komunikację z sądem. Przez internet będzie można także przesyłać elektroniczne wnioski m.in. do (...)
Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego
25.6.2013
W nowym prawie upadłościowym i naprawczym została przewidziana bezskuteczność niektórych czynności z mocy prawa. Chodzi tu oczywiście o czynności upadłego. Celem takiej regulacji jest ochrona (...)
Prawo upadłościowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei
29.3.2013
Nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego dotycząca upadłości konsumenckiej nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań.
Prawo upadłościowe do zmiany. Skorzystają dłużnicy
9.1.2013
Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2012 roku.
Upadłość ma być prostsza i szybsza. Gowin wyznacza kierunek
18.12.2012
Ministerstwo Sprawiedliwości chce uprościć przepisy.
Zmiany w SKOK-ach jeszcze głębsze
16.11.2012
Sejmowa komisja finansów publicznych zaproponowała w czwartek szereg poprawek, głównie legislacyjnych, do projektu nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Projekt ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo wkładów (...)
Kolejność zaspokajania wierzytelności
26.4.2012
Sędzia-komisarz zatwierdza listę wierzytelności, które mają być zaspokojone z masy upadłościowej. Po zatwierdzeniu tej listy będzie dokonany podział funduszów jednorazowo lub kilkakrotnie (...)
Kolejność zaspokajania wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
16.4.2012
W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, jego wierzyciele podlegają zaspokojeniu z funduszy uzyskanych z likwidacji majątku upadłego oraz z wszelkich dochodów (...)
Jakie są przyczyny ogłoszenia upadłości?
7.3.2012
Aby prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy najpierw określić jaki jest cel postępowania upadłościowego. Celem tego postępowania z jednej strony jest jak najszersze zaspokojenie (...)