Proces cywilny artykuły i zmiany w prawie
24.6.2021
Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu , a także w razie sporządzenia testamentu, gdy osoby powołane na jego mocy do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami (bo np. zmarły przed (...)
Projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych
21.4.2021
Rada Ministrów przyjęła 21 kwietnia br. projekt ustawy całościowo regulującej status zwierząt w służbach. Zmienia on w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
7.10.2020
Przedawnienie oznacza możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Istotny sens przedawnienia polega na tym, że po upływie określonego (...)
Przejęcie przez Skarb Państwa niezagospodarowanych nieruchomości niewzruszalne?
19.6.2020
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii możliwości wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności i uchylenia lub zmiany decyzji o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości, (...)
Odpis aktu stanu cywilnego teraz od ręki
22.4.2020
Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji (...)
8.1.2020
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT. Dowiedz (...)
Wniosek o „500+” bez dodatkowych dokumentów
8.8.2019
Nowy uproszczony wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” jest krótki i bardzo łatwy do wypełnienia. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego nie wymaga (...)
Postępowania cywilne mają przyspieszyć
27.7.2019
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego jest kompleksową reformą przepisów dotyczących postępowań w sprawach cywilnych. W założeniach ustawa powinna ograniczyć przewlekłość (...)
Cywilne zabezpieczenie nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie
1.2.2019
Zabezpieczenie roszczeń jako instytucja prawa cywilnego nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie osoby, wobec której trwa postępowanie o uznanie za stwarzającą zagrożenie. Uznał (...)
Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym
29.12.2018
Nowa ustawa usprawnia procedury, likwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne i wprowadza rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Ochrona danych osobowych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i pracowników tymczasowych
6.10.2018
W artykule przedstawiono kwestie związane z zatrudnieniem w oparciu o tzw. cywilnoprawne lub niepracownicze formy zatrudnienia w kontekście obowiązujących przepisów RODO. Przy okazji w tym artykule (...)
28.9.2018
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Będzie wielka reforma procesu cywilnego!
21.9.2018
Zwolnienie z sądowych opłat mniej zamożnych Polaków, a także pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców oraz niższe aż o dwie trzecie opłaty za powództwa (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
12.9.2018
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)
4.8.2018
Celem nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych i niektórych innych ustaw jest uporządkowanie kwestii z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Zmiany mają m.in. rozwiązać problem (...)
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
30.7.2018
Nowa ustawa zawiera rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie przedsiębiorstwa na analogicznych zasadach jak za życia przedsiębiorcy, w okresie - co do zasady - od otwarcia spadku do jego (...)
9.5.2018
Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)
Bezczynność spółdzielni mieszkaniowej
18.3.2018
Art. 49[1] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych niezgodny z Konstytucją. Przewiduje on procesowy tryb postępowania w sprawach, w których uprawniony na podstawie materialnych przepisów (...)
Co nowego w płatnościach bezpośrednich?
5.3.2018
Zgodnie z nowelizacją, od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności obszarowych tzn. wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW, tzn. płatności rolnośrodowiskowe, (...)
Jak umówić się, który sąd ma rozstrzygać spory między stronami?
27.1.2018
W pewnych granicach dopuszczalne jest porozumienie stron w kwestii właściwości sądu, a więc poddanie sprawy do rozstrzygnięcia innemu sądowi niż sąd właściwy z ustawy. Strony mogą więc poddać (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
24.1.2018
Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)
Projekt ustawy chroniącej dłużników
16.1.2018
Rządowy projekt zakłada skrócenie ogólnych okresów przedawnienia roszczeń. Proponuje się też zaostrzenie przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń przysługujących (...)
Szykuje się reforma procesu cywilnego
25.11.2017
Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem – to główny cel gruntownej reformy Kodeksu postępowania cywilnego, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych
25.11.2017
W procesie cywilnym możemy żądać ustanowienia dla nas profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, w osobie radcy prawnego lub adwokata. Przede wszystkim może uzyskać go strona zwolniona od kosztów (...)
Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?
11.11.2017
Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa zasady nabywania obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji, prawa repatrianta oraz zasady i tryb udzielania pomocy repatriantom. (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
20.10.2017
Zaistnienie współwłasności rzeczy wiąże się z szeregiem trudności, przede wszystkim w zakresie zarządzania przedmiotem wspólnej własności. Zarząd rzeczą wspólną, współposiadanie (...)
Losowy przydział spraw sędziom
17.10.2017
Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. (...)
26.8.2017
Już niedługo studenci-ochotnicy będą mogli doświadczyć wojskowego drylu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej uruchomi pilotażowy program „Koncepcja (...)
Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?
28.6.2017
W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić (...)
Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?
10.5.2017
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie (...)
W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?
29.4.2017
Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
22.3.2017
Każdy ze współwłaścicieli może jednocześnie całą rzecz posiadać, a także z całej rzeczy korzystać. Jednak będąc współwłaścicielem, trzeba sobie zawsze zdawać sprawę z tego, (...)
Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?
7.3.2017
Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny (...)
Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności
20.12.2016
Czasem między sprawą karną i cywilną zachodzi związek wynikający z tego, że ten sam czyn stanowi przestępstwo, a zarazem rodzi skutki w sferze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego (...)
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
25.10.2016
Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca (...)
Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
12.8.2016
Jeśli dochodzisz od dłużnika roszczenia pieniężnego, to możesz liczyć na szybkie załatwienie sprawy w sądzie przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niekiedy jednak nie będzie (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności (...)
Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie
10.7.2013
Prawo karne ingeruje bardzo głęboko w podstawowe prawa jednostki. Na podstawie jego przepisów można pozbawić człowieka wolności. Jest to oczywiście uzasadnione, gdy pozbawienie wolności (...)
Postępowanie gospodarcze do likwidacji
14.9.2011
Według rządu spory pomiędzy przedsiębiorcami powinny być rozpatrywane w takim samym trybie jak między innymi obywatelami.
2.8.2011
Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na stanowisko ministra obrony narodowej. Siemoniak pełnił wcześniej funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Spółka jawna jako pokrzywdzony
29.7.2011
Więcej dowolności w pracy sędziów
12.7.2011
Od ich swobodnej decyzji będzie zależeć, czy uwzględnią dowody podczas procesu czy je odrzucą.