Przedawnienie roszczenia artykuły i zmiany w prawie
Zmiana terminów przedawnienia roszczeń
6.9.2021
Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)
Co przynosi nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?
23.8.2021
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadza limit czasowy na uznawanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej nie będzie można wszcząć (...)
Każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia
20.8.2021
Sąd Najwyższy, rozpoznając skargę kasacyjną, stwierdził, że każde zawezwanie do próby ugodowej powoduje przerwanie biegu przedawnienia.
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
16.6.2021
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Ile wynosi termin przedawnienia roszczeń bankowych? Jaki jest zakres odpowiedzialności współmałżonka (...)
Przedawnienie roszczeń a śmierć dłużnika
13.5.2021
Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Natomiast jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz (...)
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
25.1.2021
Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia stanowi pewną granicę czasową, w której możemy (...)
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.
12.11.2020
Pojawia się niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego najbliżsi zostaną pozbawieni udziału w spadku, bo ten w całości przypadnie osobom obcym albo, że (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
7.10.2020
Przedawnienie oznacza możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Istotny sens przedawnienia polega na tym, że po upływie określonego (...)
15.11.2019
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność (...)
3.10.2019
W doktrynie polskiego prawa cywilnego i orzecznictwie sądowym utrwalił się podział oświadczeń w przedmiocie uznania długu na właściwe i niewłaściwe uznanie długu. Dowiedz się, na czym polega (...)
Egzekucja z nieruchomości a przedawnienie długu
21.6.2019
Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii prowadzenia egzekucji z nieruchomości w sytuacji, w której roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu, a właściciel nieruchomości obciążonej (...)
Kontrola przestrzegania prawa pracy
30.4.2019
Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów (...)
Krótsze podstawowe terminy przedawnienia
21.6.2018
Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie krótszego, ogólnego terminu przedawnienia roszczeń. Ma to skłonić wierzycieli do szybszego inicjowania (...)
Skarga pauliańska - Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?
24.2.2018
Często zdarza się, iż dłużnik nie chce wypełnić zobowiązania. Jeżeli jednak posiada jakiś majątek, wówczas wierzyciel może się z niego zaspokoić. Problem pojawia się, gdy pozbywa (...)
Projekt ustawy chroniącej dłużników
16.1.2018
Rządowy projekt zakłada skrócenie ogólnych okresów przedawnienia roszczeń. Proponuje się też zaostrzenie przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń przysługujących (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
12.1.2018
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?
20.11.2017
Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)
Zgłoszenie wypadku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o odszkodowanie
19.11.2017
Sąd Najwyższy w dniu 6 października br. rozstrzygnął ważną dla osób poszkodowanych sprawę dotyczącą terminów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie.
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
20.10.2017
Prawo do zasiłku będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Ciebie propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania (...)
Świadczenie rehabilitacyjne (zasiłek rehabilitacyjny) - Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?
19.9.2017
Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jak otrzymać świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego?
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
10.9.2017
Zasiłek macierzyński przysługuje przede wszystkim kobiecie, jeżeli urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego bądź urlopu wychowawczego. Decyzje w sprawie zasiłku wydaje oddział (...)
11.7.2017
Proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy wzmacniają prawa konsumentów – zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego (...)
Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji
29.6.2017
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą (...)
Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia
9.5.2017
Instytucja przedawnienia cywilnych roszczeń majątkowych uregulowana została przez ustawodawcę w art. 117 kodeksu cywilnego. W § 1 tegoż artykułu zawarta jest ogólna reguła, iż „z (...)
Jak liczy się termin zasiedzenia?
20.3.2017
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może (...)
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
14.12.2016
Prawo do uzyskania odszkodowania powstaje w momencie spełnienia się ryzyka ubezpieczeniowego. Wysokość, czy też rodzaj świadczenia zależy od rodzaju ubezpieczenia i wysokości sumy w nim wskazanej. (...)
Kiedy zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu?
6.12.2016
W odróżnieniu od cywilistycznej instytucji przedawnienia, gdzie upływ terminu przedawnienia zobowiązania wiąże się jedynie z odpowiednim zarzutem, w systemie prawa podatkowego skutkiem przedawnienia (...)
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zaległości podatkowe.
10.8.2016
Po serii artykułów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na (...)
Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane
9.8.2016
Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu (...)
25.7.2016
Rozpoczynając rozważania nad instytucją przedawnienia wskazać należy, iż sprowadza się ona najkrócej rzecz ujmując do braku możliwości dochodzenia roszczenia, z uwagi na upływ czasu zakreślony (...)
Przedawnienie roszczeń a wpis do BIG
15.7.2016
Instytucja przedawnienia została uregulowana w art. 117 Kodeksu cywilnego, gdzie ustawodawca wprost wskazuje, iż po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić (...)
Przedawnienie roszczenia o wynagrodzenie ze stosunku pracy
6.6.2016
Roszczenie o wynagrodzenie pracownika wobec pracodawcy z tytułu stosunku pracy jest roszczeniem majątkowym, ulegającym przedawnieniu. Oznacza to że w razie dochodzenia przedawnionego roszczenia, pracodawca (...)
Dochodzenie zaległych alimentów
16.5.2016
Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)
Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)
24.11.2015
Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m.in. przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa (...)
Zakres odpowiedzialności komandytariusza
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności (...)
Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu
30.10.2012
Z każdym dniem wzrasta liczba spraw dotyczących uregulowania stanu prawnego urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, wodociągów oraz sieci gazowych. W tej sytuacji, jak również (...)
Kiedy reklama jest nieuczciwa?
27.7.2012
Definicje czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podaje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa reguluje kwestię zapobiegania i zwalczania nieuczciwej (...)
Charakter powództw przeciwegzekucyjnych
30.5.2011
Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?
22.4.2011
W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją (...)
16.2.2011
Spedycja spełnia pomocniczą, ale ważną rolę w przewozie przesyłki. Obejmuje wiele różnych czynności faktycznych i prawnych, które potrzebne są do prawidłowego dokonania przewozu. (...)
13.12.2010
Każdy przedsiębiorca dąży do zachowania płynności finansowej, wiedząc, że inwestycje w rozwój Firmy są ściśle powiązane i uzależnione od płatności Jego kontrahentów. Każdy przedsiębiorca (...)
Windykacja międzynarodowa - Finlandia
13.12.2010
Finlandia charakteryzuje się najniższym ryzykiem płatności w Europie Szybkie płatności w ciągu 25-30 dni Bardzo niski wskaźnik utraty płatności rzędu 0,5-1 %. W Finlandii istnieje możliwość (...)
Fiskus nie ściągnie zaległych podatków
3.11.2010
Chodzi o zobowiązania z 2004 roku. Za dwa miesiące, 31 grudnia 2010 r., ulegają one przedawnieniu.
Windykacja międzynarodowa - Holandia
8.10.2010
Holandia charakteryzuje się ryzykiem płatności od umiarkowanego do wysokiego okres płatności ok. 40 dni Wskaźnik utraty kredytu rzędu 2,5%. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie (...)
Windykacja międzynarodowa - Litwa
31.8.2010
Litwa charakteryzuje się bardzo wysokim ryzykiem płatności Okres płatności ok. 45 dni bardzo wysoki wskaźnik utraty płatności rzędu 3-4%. W pierwszej kolejności pełnomocnik powiadania dłużnika (...)