Przeniesienie artykuły i zmiany w prawie
Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach
30.4.2022
7 maja 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym prowadzenie uprawy oraz skupu maku i konopi włóknistych będzie łatwiejsze.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – pomoc dla osób spłacających kredyty
17.4.2022
Istnieje możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej (...)
Krajowa Grupa Spożywcza w budowie
13.4.2022
Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczynić się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.
11.4.2022
Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane Twoje dochody według konwencji i ustawy o PIT.
Procedura odprawy czasowej na granicy
7.4.2022
Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury (...)
22.3.2022
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje (...)
Korzystne rozwiązania w Polskim Ładzie
24.2.2022
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku (...)
„Lokal za grunt” jako instrument zwiększający potencjał inwestycyjny na rynku mieszkaniowym
8.2.2022
Jednym z problemów związanych z planowaniem inwestycji mieszkaniowych jest dostępność gruntów na cele budownictwa wielolokalowego. Duży potencjał kryje się jednak w nieruchomościach (...)
Prawo do przenoszalności danych według RODO
5.12.2021
W określonych sytuacjach będziemy mieli możliwość otrzymywania od administratora dotyczących nas danych, które sami mu dostarczyliśmy, a także możliwość przesyłania tych danych (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
17.11.2021
Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie (...)
Fundamentalna reforma sądownictwa w drodze
16.11.2021
Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne (...)
Umowa dożywocia - na czym polega i jak zawrzeć umowę dożywocia?
25.10.2021
Do niedawna nasze społeczeństwo starzało się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracowało na emerytury coraz większej rzeszy osób (...)
Zmiany w programie „Rodzina 500+”
25.10.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od 2022 roku obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rodzice będą składać wnioski (...)
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
18.10.2021
Nowe przepisy przedłużają m.in. obowiązujące programy pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dotychczasowe systemy wsparcia kończą się (...)
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
11.10.2021
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia: jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca (...)
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
26.9.2021
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, (...)
Projekt nowelizacji ustawy ws. programu „Rodzina 500+”
31.8.2021
Podobnie jak w przypadku programu „Dobry start”, wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” wkrótce złożymy wyłącznie online. Również (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
20.8.2021
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany (...)
Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach
27.7.2021
Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego (...)
Pakiet rozwiązań dla MŚP i strategicznych inwestorów w prekonsultacjach
27.6.2021
Do 30 czerwca br. można dzielić się opiniami na temat kolejnych rozwiązań proponowanych w Podatkowym Restarcie Gospodarki. To interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne, opcja opodatkowania (...)
Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami
22.6.2021
Rada Ministrów przyjęła 22 czerwca br. nowelizację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe rozwiązania skuteczniej ochronią obywateli przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców (...)
Pakiety ulg wspierających innowacje i produkcję
15.6.2021
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może (...)
Pakiet ulg na innowacje w Polskim Ładzie
25.5.2021
System podatkowy w Polsce będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, który chce inwestować w innowacje. Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system ulg podatkowych – działających (...)
25.5.2021
„Dobry start” wkrótce online, zmiany w funduszu alimentacyjnym – na ostatnim posiedzeniu Sejm zajmował się tematami ważnymi dla rodzin. Wyjaśniamy, co się zmieni w najbliższym (...)
24.5.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim możliwość korzystania z Karty w praktycznej aplikacji mObywatel.
24.5.2021
Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego (...)
21.5.2021
Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika (...)
16.5.2021
Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Przewidziano też bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów (...)
Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce
3.5.2021
Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co to jest rezydencja podatkowa, jakie są kryteria ustalania rezydencji podatkowej i na czym one (...)
Opłaty „cukrowa” i „małpkowa” we właściwości resortu finansów
14.4.2021
Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przenosi na Ministra Finansów właściwość co do interpretowania przepisów dotyczących (...)
Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia
30.3.2021
Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)
3.3.2021
Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) (...)
Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok
1.3.2021
Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciągnął kredyt na zaspokojenie własnych (...)
Pora usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych...
26.2.2021
Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności (...)
Sprzedaż przedmiotów w leasingu
24.2.2021
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży (...)
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
17.2.2021
Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia (...)
Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta
15.2.2021
Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco (...)
Niedozwolone klauzule umowne w obrocie z konsumentami
1.2.2021
Wzorce umowne nie są przepisami prawa. Są to kwalifikowane oświadczenia woli o szczególnym reżimie prawnym. Jeśli dany wzorzec spełnia odpowiednie warunki, to będzie on kształtował treść (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
4.1.2021
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej (...)
Prawo pomocy w zakresie ustanowienia pełnomocnika z urzędu
18.11.2020
18 listopada 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą zasad ustanawiania pełnomocnika z urzędu osobie zamierzającej wystąpić ze skargą o wznowienie (...)
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego
29.10.2020
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie (...)
28.10.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
29.9.2020
Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw (...)
Nowe rozwiązania podatkowe MF przyjęte przez rząd
28.9.2020
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy uszczelniającej system podatkowy. To pakiet zmian w podatkach służący zwalczaniu rajów podatkowych. Zapewnia również możliwie (...)
26.9.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców (...)
19.9.2020
Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązania uszczelniające system podatkowy, a tym samym zapewniające możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. Wśród najważniejszych (...)
Organizacja kształcenia w nowym roku akademickim
15.9.2020
Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem (...)
Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany
3.9.2020
Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu
31.7.2020
Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
30.7.2020
Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)